Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Тактична» заміна

Призначення Якова Смолія не вплине на економічний курс Нацбанку
15 березня, 18:59

Кадрові рішення даються Петру Порошенку непросто. Щоб визначитися з новим головою Національного банку, Президенту знадобилося майже дев’ять місяців після того як Валерія Гонтарєва публічно заявила про своє бажання покинути Нацбанк. Ще місяць знадобилось, щоб назбирати в Верховній Раді голоси за його призначення. І от нарешті вчора — 15 березня 247 народних депутатів проголосували ЗА призначення новим головою НБУ колишнього першого заступника Гонтарєвої Якова Смолія.

Перед голосуванням за нового голову НБУ, депутати заслухали звіт попереднього голови — Валерії Гонтарєвої. Не можна не звернути увагу, що пані Гонтарєва мала гарний вигляд і почувалась біля параламентської трибуни дуже впевнено. Гонтарєва наголосила, що прийшла до Національного банку для проведення реформ. «Тому, коли всі реформи, яких негайно потребувала українська економіка та банківський сектор, були зроблені, я вважала свою місію повністю виконаною», — заявила Гонтарєва, наголосивши, що «вперше в історії нашої держави відставка голови Національного банку не є політичним рішенням».

Утім, під час свого виступу вона ні слова не сказала про свого великого друга Лагуна, не згадала плівки Рожкової, про Платинумбанк і втрачені 2 мільйона доларів Фонду Богдана Гаврилишина у збанкрутілому комунальному банку «Хрещатик», з якого дивовижним чином за декілька днів до падіння вивели свої кошти усі комунальні підприємства столиці, диво і т. д. Зрештою, вона учора не сказала нічого нового. Її звіт був побудований у звичному для неї форматі: «депутати — поганці, НБУ — молодці».

До речі, експерти не вірять і в «добровільну відставку Гонтарєвої». Політолог Кирило Молчанов каже, що приводом для внесення у Раду постанов про відставку Гонтарєвої і призначення Смолія стало розслідування катарського телеканала «Аль-Джазіра», в якому засвітилося прізвище Гонтарєвої, яка, якщо вірити публікації, сприяла виведенню за кордон 1,5 мільярда доларів так званих «коштів Януковича». «Тому Президенту потрібно було швидко відправити її у відставку, щоб скандал навколо неї не зашкодив його іміджу», — заявив політолог.

Про те, що Смолій продовжуватиме курс Гонтарєвої Смолій заявив відразу. Учора — під час свого виступу з трибуни він це повторив. Виступаючи перед депутатами до голосування, Смолій зазначив, що бачить стратегічними цілями Нацбанку три ключових напрями: цінову і фінансову стабільність, інтеграцію України і нашої банківської системи в європейські фінансові інститути, підтримку макроекономічного зростання країни.

Кілька разів Смолій відзначив кредитний пріоритет — пообіцяв реанімувати повноцінне банківське кредитування. Але не з цього, а лише з 2019 року, що наштовхує на думку про збереження високої облікової ставки.

До речі, новий голова НБУ — прибічник безготівкових розрахунків і новітніх технологій у фінансах. Він неодноразово розповідав, що планує всіляко сприяти зменшенню використання готівки, як за допомогою адміністративних обмежень, так і за допомогою стимулів. Одним з новітніх інструментів для розрахунків називав національну криптовалюту.

«Працюємо над проектом запровадження електронної гривні. Це один з інструментів, який у так званому fintech-просторі прискорює розрахунки, робить їх набагато безпечнішими та вигіднішими. Це доступ до своїх ресурсів 24/7. Це зручний інструмент для проведення невеликих розрахунків за допомогою мобільних пристроїв, і це безпечний інструмент», — розповідав Смолій журналістам.

Яків Смолій народився 1 лютого 1961 року в селі Вербовець Лановецького району на Тернопільщині.

У статусі виконуючого обов’язки він керує Нацбанком з травня цього 2017 року.

В НБУ банкір прийшов в 2014 році після восьми років роботи на посаді з питань банківського бізнесу компанії «Престиж-груп». До цього майже десять років працював у банку «Аваль» — спочатку начальником управління автоматизації, потім — заступником голови правління.

За даними видання «Фінклуб», на кінець 2004 року Смолію належало 1,25% акцій банку. У 2005 році власники «Авалю» продали банк австрійській групі Raiffeisen International Bank-Holding AG за більш ніж 1 млрд доларів. Смолій, продавши свої акції, ймовірно, став доларовим мільйонером.

В кінці 2005 року Яків Смолій був одним із засновників банку «Престиж», більше половини акцій якого менше ніж через рік купив австрійський Erste Bank.

Відповідно до декларації Смолія за 2016 рік, крім земельних ділянок і кількох об’єктів житлової і комерційної нерухомості, він має багатомільйонні заощадження в цінних паперах і вклади у банках.

У Нацбанку на позиції першого заступника Смолій курував сімома департаментами — департаментом платіжних систем та інноваційного розвитку, департаментом грошового обігу, департаментом інформаційних технологій, департаментом безпеки, центрального сховища, Державною скарбницю і Банкнотно-монетним двором НБУ.

За часів головування Смолія, Нацбанк продовжив послаблювати валютний контроль. Приміром, ліцензія на інвестиції та відкриття рахунку за кордоном хоч і не ліквідували, проте зробили можливість отримати її онлайн. Для бізнесу скасували вимогу засвідчувати печатками документи, які подаються для проведення валютних операцій. Але найважливіше — Нацбанк презентував проект закону «Про валюту», який узагалі зняв би обмеження щодо валюти для українців.

Економічний експерт Сергій ФУРСА переконаний: з призначенням Смолія керівний склад НБУ збережеться, і загалом політика регулятора не зміниться.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати