Ціна та якість: виграшне співвідношення
«Укрнафта» розширює виробничі потужності за допомогою тендера
До 20 червня технічна рада ВАТ «Укрнафта» має підбити попередні підсумки конкурсу на проектування та спорудження Гамаліївського газопереробного заводу та модернізацію Пасічнянського газопереробного виробництва. Конкурс проводиться на виконання рішення спостережної Ради компанії, ухваленого лютого 2005 року. У ньому, зокрема, йшлося про чіткий і прозорий механізм тендера, що має визначити компанію-переможця, якій доручать розробку й виконання відповідних проектів.
На конкурс надійшло дев’ять пропозицій вітчизняних і зарубіжних компаній. Після кваліфікаційного відбору, проведеного тендерною комісією, стали відомі п’ять учасників конкурсу: ВАТ «Сумське НВО ім. Фрунзе» (Україна), компанії PROPAK (Kaнада), World Energy Services, Inc. (США), Red Mountain Energy Group (США), Koch Glitsch Schweiz GmbH (США). Минулого тижня тендерна комісія в присутності представників цих компаній та преси розкрила конверти з їхніми комерційними пропозиціями. Технічні пропозиції, підготовлені згідно з умовами, розробленими Українським нафтогазовим інститутом, надіслані конкурсантами раніше й ретельно вивчені технічною радою ВАТ «Укрнафта».
Необхідність у проведенні тендера на спорудження серед названих підприємств пояснюється тим, що газопереробні заводи, якими володіє «Укрнафта», знаходяться в експлуатації більше 30 років і, за словами голови Правління «Укрнафти» Ігоря Палиці, мають досить великий ступінь зносу, що негативно впливає на ефективність роботи підприємства та його перспективи. Фахівці відзначають, що застарілі газопереробні підприємства компанії не відповідають сучасним вимогам, не можуть забезпечити належну підготовку товарного газу й, головне, здатні відбирати з нафтового газу лише 12 — 20% пропан-бутанової та бензинової фракцій, тоді як на сучасних заводах цей показник доведений до 99%.
Зокрема, на Качанівському газопереробному заводі, згідно з висновкам фахівців, фактичні втрати газу перевищують 8,6 мільйона кубометрів на рік і рівнозначні збиткам у сумі 3,6 мільйона гривень. Витрати газу на паливо становлять 39,6 мільйона кубометрів на рік або 16,4 мільйона гривень. Річні витрати на експлуатацію та ремонт компресорних і технологічних установок наближаються до 13,2 мільйона гривень. У зв’язку з цим, за словами заступника голови правління ВАТ «Укрнафта», секретаря тендерної комісії Володимира Троценка, «сьогодні в нас завдання одне — нам треба зібрати газ, скомпонувати й передати його в газотранспортну систему, але при цьому підготувати до відповідних якісних стандартів».
Новий завод, який буде споруджений поблизу села Гамаліївка (Лохвицький район Полтавської області), де нині розташований Глинсько-Розбишевський цех переробки газу Качанівського газопереробного заводу, перероблятиме два мільярди кубометрів газу (номінальна потужність), що надходитиме з родовищ Роменської й Глинсько-Розбишенської груп. Згідно з виробничою програмою, підприємство, крім підготовки газу до транспортування, вироблятиме скраплений газ (у порівнянні з нині діючим виробництвом його обсяг має зрости більш ніж у шість разів, бо з сирого газу вилучатиметься до 98% пропану та інших цінних газів), перероблятиме стабільний конденсат і фракцію легку на високооктановий бензин (А-95 і А-98) і дизельне паливо. Термін окупності нового підприємства — 3,5 року.
Пасічнянське газопереробне виробництво розташовуватиметься в селі Пнів (Надвірнянський район Івано-Франківської області). Тут споруджуватимуться газокомпресорна станція (продуктивність 300 млн. кубометрів на рік) та газопереробна установка (вилучення пропану та інших «вищих» газів — 98%). Підприємство вироблятиме щороку близько 300 мільйонів кубометрів сухого газу, 14 тисяч тонн скрапленого, а також 4 тисячі тонн фракції легкої. Термін окупності цього проекту має становити 2,6 року.
Слід зазначити, що перед тендерною комісією «Укрнафти» стоїть зовсім не просте завдання. Їй належить оцінити не лише комерційні пропозиції учасників конкурсу, а й запропоновані ними складні технічні рішення. Переможця буде обрано за найкращим співвідношенням ціни та якості.