У листопаді приїде місія МВФ
Експерт: Україні необхідно залучити ще 4—5 мільярдів доларів до кінця 2014 рокуМіжнародний валютний фонд (МВФ) може збільшити програму кредитування України. Про це вчора повідомила голова Національного банку України Валерія Гонтарєва за підсумками зустрічі з головою Фонду Крістін Лагард у Вашингтоні. «Голова Фонду підкреслила, що програма може бути збільшена», — сказала вона. Візит фахівців місії Фонду запланований на кінець жовтня — початок листопада. Її експерти оцінять ситуацію в країні та необхідність збільшення допомоги. Чого чекати від приїзду місії? І чи потрібне Україні подальше нарощування боргової залежності від Фонду? Про це «День» запитав керівника проектів «Ліги фінансового розвитку», економіста Андрія БЛІНОВА:
— Заява Валерії Гонтарєвої не є принципово новою інформацією. Режим валютного регулювання, який сформувався останнього місяця, вочевидь, збережеться до виборів, щоб політична сила Петра Порошенка не втрачала голосів громадян, невдоволених зростанням обмінного курсу.
Приїзд місії Фонду в кінці жовтня — на початку листопада — плановий. Така місія приїжджає до України раз на два місяці для моніторингу економічної ситуації та формування рекомендацій Раді директорів МВФ.
Візит голови НБУ Валерії Гонтарєвої та міністра фінансів Олександра Шлапака, з яким вони нещодавно побували у США, мав на меті розв’язати декілька завдань. Перше — одержання додаткового фінансового ресурсу у вигляді збільшення кредиту стенд-бай або позик від інших міжнародних організацій. Залучення додаткового фінансування пов’язане з падінням експортних надходжень із донецького та луганського регіонів. Запрошувана сума офіційно не озвучувалася, але, за попередніми підрахунками, вона складає 4—5 мільярдів доларів до кінця 2014 року. Є ще варіант прискореного виділення заявленої суми stand-by обсягом $16,5 млрд. Без додаткового збільшення програми фінансування ніякої стабілізації обмінного курсу нам не бачити. Так, що у МВФ є два сценарії на вибір: або збільшити суму, або прискорити видачу траншів.
Що вибере МВФ? Поки не зрозуміло. Рішення у будь-якому разі прийматиметься після виборів, а надходження коштів об’єднаного третього і четвертого траншів — у грудні.
Друге завдання — проінформувати МВФ про те, що Україна готова до реалізації пункту меморандуму про рекапіталізацію низки крупних банків.
Третє — домовитися про довгостроковий характер обмежень на валютному ринку. За інформацією з урядових кіл, на державному рівні визріває рішення про тимчасову відмову від інфляційного таргетирування та повернення до практики фіксованого обмінного курсу, можливо, похилого курсового коридору. При нинішньому дефіциті бюджету забезпечити розумну інфляцію просто неможливо, а в основах грошово-кредитної політики наступного року вона закладена на рівні всього лише 9%. Зрозуміло, що це неможливо при такому стані держфінансів і розмірах емісії.