Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У пошуках сприятливого ринку

Чому будівельники «втікають» у регіони
30 вересня, 00:00
ВЕЛИКІ БУДІВЕЛЬНІ КОМПАНІЇ У РЕГІОНИ ШТОВХАЄ ВІДСУТНІСТЬ ВІЛЬНИХ ТЕРИТОРІЙ У КИЄВІ ТА ІНШИХ ВЕЛИКИХ МІСТАХ. ПОЯВА НОВИХ МІСТ-СУПУТНИКІВ ТА РОЗВИТОК ІСНУЮЧИХ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ ПОВ’ЯЗАНІ З ПРИРОДНИМ ОБМЕЖЕННЯМ ВІЛЬНИХ ДЛЯ БУДІВНИЦТВА ДІЛЯНОК, ЗОКРЕМА, ДЛЯ РЕАЛІЗАЦІЇ МАСШТАБНИХ ПРОЕКТІВ... / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Великі будівельні компанії поступово переходять працювати у регіони, чого останні чекали довго і з нетерпінням... Але що саме змушує будівельників залишати тепленькі місця з великими грішми на користь дрібних регіонів? Що чекає їх на нових, ще неосвоєних територіях? Усі особливості регіональної будівельної експансії з’ясовував «День»...

«Цей процес закономірний. Вартість метру київського житла вже стала такою, що нормальна людина його придбати не може. До того ж іпотечну програму заморожено», — вважає директор компанії «Алекс-Консалт» Юрій Ніколаєв. Постійне збільшення розмірів чиновницьких хабарів становить чималу частину вартості готового квадратного метру, плюс великі податки. Додає свого нестабільна політично-економічна ситуація. Усе це й змушує будівельників залишати столичний регіон та шукати нові ринки для себе».

На думку заступника генерального директора зі стратегічного розвитку та маркетингу компанії ТММ Олексія Говоруна, великі компанії у регіони штовхає відсутність вільних територій у Києві та інших великих містах. Поява нових міст-супутників та розвиток існуючих населених пунктів пов’язані з природним обмеженням вільних для будівництва ділянок, зокрема, для реалізації масштабних проектів. Ці процеси, на його думку, в першу чергу свідчать про розвиток агломерації.

Такої ж думки притримується президент будівельної компанії «Міськжитлобуд» Денис Костржевський. Крім того, він вважає, що втечі великих будівельних компаній у міста-супутники зумовлені розвитком транспортної інфраструктури й збільшенням доходів. «Люди починають купувати квартири в містах-супутниках, а працювати в Києві. Будівельні компанії мобільно реагують на таку зміну попиту і починають пропонувати квартири в містах-супутниках Києва», — повідомив він.

За словами Костржевського, по-перше, великі компанії звичайно «біжать» у регіони за коштами, по-друге, розширюють свою присутність на ринку. «Що ми маємо в регіонах? Несформований ринок, який планують захопити великі компанії, ще більш незадоволений попит, ніж у Києві. Плюс вільна від конкурентів зона, дешева робоча сила...» — говорить президент будівельної компанії.

Та хіба лише плюси в регіональній експансії? Незнання місцевої специфіки, місцевої еліти, яка може ускладнити отримання дозвільних документів, попсує нерви будівельникам, вважають експерти. Тому, за словами президента «Житломіськбуду», у регіони їдуть компанії з ім’ям та фінансовою основою. Вони краще сприймаються місцевими посадовцями та приваблюють інвесторів.

Утім, дуже далеко будівельники не відійдуть... Адже найпривабливішою для них з-поміж інших регіонів залишається Київська область. «Київ — все-таки столиця, і сюди, звичайно, стікаються й люди, й фінансові потоки. Тому тут завжди буде попит на таке житло», — говорить Ніколаєв. «Зараз планується будівництво житлового мікрорайону в Київській області, а також у містах-супутниках, — розповідає про свої регіональні плани Говорун. — Окрім того, у нас існують проекти у Харкові, Житомирі та Автономній Республіці Крим».

Проте й інші регіони теж цікавлять будівельні компанії. Зазвичай у таких великих регіональних центрах, як Донецьк, Дніпропетровськ та інші міста-мільйонники, вже сформовані свої будівельні еліти. Там не дуже чекають великі компанії з Києва. Тому великі київські компанії намагаються охопити ті регіони, у яких не зберігся або слабо розвинений будівельний комплекс. «Це Чернігів, Житомир, Суми, Полтава й інші міста зі слабким промисловим потенціалом, — розповідає Костржевський. — Що стосується міст-супутників — Вишгород, Бровари, Бориспіль, Вишневе, то київські компанії намагаються освоювати ділянки, будувати житло, офіси й склади», — додав він. Це пояснюється відсутністю вільних будівельних майданчиків у Києві, складною процедурою здобуття дозволів і узгоджень, вищими відрахуваннями і податками.

Однак масова втеча будівельних компаній гальмується фінансовою кризою на міжнародних ринках, яка змушує переглядати свої будівельні плани навіть великі компанії. Але з часом ця тенденція таки виявиться на повну потужність, говорять будівельники. Отже, у регіонах, сподіваємося, з часом з’явиться не менш комфортне житло, ніж у столиці.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати