Перейти до основного вмісту

Україна введе санкції проти Росії... найближчим часом

Борис СОБОЛЄВ: «Тепер у нас є закон, згідно з яким члени РНБО мають право ініціювати це застосування. Не більше»
11 вересня, 11:56
БОРИС СОБОЛЄВ

10 вересня, Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про санкції». Про це повідомили в інформаційному агентстві Інтерфакс-Україна, посилаючись на сайт парламенту. Самого оновленого тексту закону на сайті ВР поки що немає. Відомий лише текст законопроекту, який розглядався Верховною Радою 14 серпня. Тижнем пізніше текст уже з поправками підписав голова Верховної Ради Олександр Турчинов і передав Президенту України.

Згідно з попереднім текстом законопроекту, який Рада ухвалила 14 серпня, санкції щодо конкретних іноземців, іноземних юридичних осіб, а також юридичних осіб, в яких ці компанії-нерезиденти або іноземці мають контроль, затверджуватиме Рада національної безпеки і оборони, а вводитиме в дію — відповідний указ Президента.

Що ж до секторальних санкцій (стосовно іноземної держави або необмеженого кола осіб певного виду діяльності), то після рішення РНБО та указу Президента вони набувають чинності одразу після затвердження Верховною Радою, на яке відводиться 48 годин.

Згідно із законопроектом, буде запроваджено, як мінімум, 28 видів санкцій. Серед них — блокування активів, обмеження торговельних операцій, а також обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України.

Разом з тим резидентам іноземної держави та особам, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їхніх інтересах, заборонено брати участь у приватизації чи оренді державного майна. Забороняється також вхід морських суден до територіальних вод або портів України та повітряних суден до повітряного простору України або здійснення посадки на території України.

Окрім цього, накладається «повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно з цим законом». Також НБУ забороняється здійснювати реєстрацію учасника міжнародної платіжної системи, платіжною організацією якої є резидент іноземної держави.

Та чи справді ці санкції — це все, на що здатна Україна та її керівництво? Яких ударів ще можна завдати Кремлю? Яким чином та в які строки? Про це «День» запитав експерта у галузі світової торгівлі та фінансів, екс-заступника міністра фінансів, а нині голову ради Українського кредитно-банківського союзу Бориса СОБОЛЄВА:

— Ще рано давати якісь оцінки. Адже ми ще не знаємо, які саме санкції Рада національної безпеки і оборони ухвалить. Цей закон — лише рамки, в яких РНБО має прийняти конкретні рішення.

Справа в тому, що у нас раніше не було законодавства, яким би передбачалося введення Україною проти когось санкцій. Таке законодавство було лише в західних країнах. А тепер ми маємо законодавство, згідно з яким РНБО відповідно до своїх процедур готує ці санкції. Але це не короткострокова процедура. Спочатку готують матеріал, пояснення, готують і узгоджують проект рішення, потім проводять розрахунки наслідків такого рішення, а вже потім скликають РНБО, обговорюють ці пропозиції, і вже потім апарат РНБО готує указ, яким рішення Ради вводиться в дію і набирає чинності. І тільки після завершення цих всіх процедур вводять санкції.

Отже, у нас є законодавство, згідно з яким члени РНБО мають право ініціювати застосування санкцій. Але які санкції це будуть і як швидко їх буде запроваджено — побачимо. В мирний час, коли я працював заступником секретаря РНБО, то найкоротший термін цієї процедури — півтора місяця. Але зараз інший час. І вони повинні робити це в пришвидшеному темпі. Сьогодні — зібратися, завтра — ухвалити, а післязавтра — ввести в дію. Максимум за тиждень. Бо це нонсенс, коли весь світ вживає санкції, а Україна дозволяє агресору користуватися своїми рахунками та активами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати