Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Українські дозиметри випробувані в Iраку

25 березня, 00:00

У Кувейті та Іраку, де українські військові виконують миротворчі завдання, пройшли випробування радіаційні дозиметри, розроблені львівською фірмою «Спаринг-Віст Центр». Тут працюють здебільшого вихідці з Львівського науково-дослідного радіотехнічного інституту (НДРТІ), що працював на оборонку, мав унікальні розробки, а отже і кілька тисяч унікальних працівників. Не їхня провина, що на більшості площ цього підприємства сьогодні розташовані розважальні заклади — ресторани й кегельбан. Та й чимало колишніх співробітників торгує на базарах, підпрацьовує будь-де, аби вижити… Небагатьом вдалося зберегти фах. Серед них Ростислав Смук, інженер з великим досвідом у галузі розробки цифрових систем і водночас здібний підприємець, та інженер-розробник Юрій Сторонський. Сьогодні він — головний конструктор і головний ідеолог фірми «Спаринг-Віст Центр», що об’єднала під своїм дахом 50 працівників. Здебільшого це вихідці з НДРТІ, розробники, конструктори, технологи та монтажники високого класу. Підприємство розробило і впровадило в серійне виробництво прилади радіаційного контролю нового покоління.

Державну програму з створення радіаційних дозиметричних приладів було затверджено відразу ж після Чорнобильської аварії. Але за радянських часів здійснити її так і не вдалося. Та потреба не зникла і саме колективу «Спаринг-Віст Центр» Мінчорнобиль (сьогодні Міністерств о з надзвичайних ситуацій. — Авт. ) доручив здійснити ряд відповідних проектів. Як наслідок створено близько 10 типів приладів та систем торгової марки «Екотест», потрібних не лише Україні. Їх купують Росія, Болгарія, Казахстан. До речі, дозиметр-радіометр МКС-05 «ТЕРРА» внесений до Державного реєстру ЗВТ республіки Казахстан. Це і зрозуміло — Семипалатинські полігони забруднені неконтрольованими ядерними випробуваннями часів колишнього Союзу настільки, що без подібного сучасного приладу не можна зробити й кроку.

Нещодавно перша партія дозиметрів-радіометрів МКС-05 «ТЕРРА» відправлена до США. Чекає дослідних зразків кілька європейських країн, зокрема Данія і Італія, зацікавилися приладом в Єгипті та Чілі.

Та найцікавіший досвід експлуатації львівських дозиметрів набуто в реальній бойовій обстановці українськими військовими. Щоправда, на початку своєї місії вони ставились до цих приладів доволі скептично. Старий радянський дозиметр ДП-5 викликав у них більше довіри. Але хімбатівці швидко змінили свою думку. За словами командира взводу РХБ-розвідки капітана Сергія Проценка, МКС-У має низку переваг. Зокрема, ударостійкіс ть (Проценко це перевірив на власному досвіді. — Авт. ), практичність — прилад оснащений спеціальним високоінформативним рідкокристалічним екраном, що може витримувати значні температурні навантаження, простий та доступний в експлуатації. А пристосованість до різних видів живлення (акумуляторна, сонячні батареї, бортова мережа автомобіля та промислова мережа) дозволяє вести радіаційні дослідження за будь-яких умов. Українські військові в будь-який час доби могли надати інформацію щодо рівня радіаційної безпеки. МКС-У за лічені секунди проводить оцінку природного гамма-фону, автоматично обчислює рівень бета-випромінювання й запам’ятовує результати. Погодьтеся, від швидкості обрахування радіаційного забруднення дуже часто залежить здоров’я людей, їхнє життя. В Іраку внаслідок ракетних обстрілів протягом дня було п’ять- шість бойових тривог. І розвідувальне відділення батальйону радіаційного, хімічного та біологічного захисту негайно виїжджало в район вибуху для перевірки. Колеги з військ коаліції з заздрістю спостерігали за роботою українців і нерідко звертались за допомогою. Так було й у випадку, коли миротворці визначали рівень радіації в зоні розташування американської техніки. За температури повітря понад 50 градусів за Цельсієм більшість приладів виходили з ладу, тоді як українські МКС-У здатні працювати при температурі від мінус сорока до плюс 95 градусів.

Гідно зарекомендував себе в Іраку і дозиметр-радіометр МКС 05 «ТЕРРА», здатнийпрацювати в жорстких умовах протягом дев’яти місяців безперервно. Цей прилад розміром з мобільний телефон вимірював потужність дози та накопичену дозу гамма-випромінювання. Сьогодні ці прилади вже зареєстровані у Військстандарті України. До речі, вони пройшли випробовування також в атомній енергетиці та в Службі державного кордону.

Однак не лише військовим та енергетикам знадобляться прилади «Спаринг-Віст Центру». Незабаром кожна українська господиня зможе використовувати щось подібне (є вже дві модифікації із торговою маркою «Екотест») на базарі, щоб переконатися, чи використані міндобрива не призвели до перевищення радіаційної норми. Як зазначає Ростислав Смук, науковці намагалися зробити побутовий прилад доступним широкому колу людей. Його орієнтовна ціна 400 гривень.

…Коли матеріал готувався до друку, нас повідомили, що випробування приладів львівських науковців в Іраку та Кувейті, активна участь у міжнародних виставках оборонної промисловості зробили їм непогану рекламу. Польські військові почали сертифікувати дозиметри-радіометри за стандартами НАТО і, скоріше за все, нові країни-учасники НАТО невдовзі візьмуть на озброєння вироби «Спаринг-Віст Центру». Адже вони не поступаються якістю, однак у шість разів дешевші за ті, що нині стоять на озброєнні в НАТО.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати