Перейти до основного вмісту

Уряд схвалив програму «атомної» модернізації

Експерт: Першочергові завдання — диверсифікація поставок палива та підвищення безпеки АЕС
28 жовтня, 11:34
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Кабмін підтримав програму модернізації ядерних реакторів країни, запропоновану американською компанією Westinghouse. Про це йдеться в повідомленні Westinghouse за підсумками зустрічі 26 жовтня генерального директора компанії Денні Родеріка з президентом України Петром Порошенком та прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком. Зустріч відбулася в рамках візиту в Україну офіційної американської делегації на чолі з міністром торгівлі США Пенні Пріцкер. Сторони сподіваються, що таким чином покращиться робота українських АЕС. «Сьогодні понад 50% потреб України в електроенергії покривають за рахунок атомної енергетики. Успішна реалізація запропонованої нами програми підвищить обсяг та безпеку виробництва електроенергії в країні, що покращить життя українців», — цитує прес-служба Денні Родеріка. Українська сторона про  підсумки зустрічі  мовчить.

Нагадаємо, що ядерне паливо саме цього виробника використовують на атомних станціях держкомпанії «Енергоатом». Щоб зменшити залежність  від Росії, уряд планує 2016 року збільшити закупівлі «атома» в американців.  Зокрема, у Westinghouse хочуть купити більше третини всього палива для АЕС, тоді як поточного року майже все паливо постачалося з Росії.

КОМЕНТАР

Олександр ДОМБРОВСЬКИЙ, перший заступник голови парламентського комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки:

— Українській атомній енергетиці потрібна диверсифікація поставок палива. Ми не можемо монопольно залежати від однієї країни (Росії), яка виступає в ролі агресора. І це абсолютно правильне рішення. На жаль, цей ринок не такий конкурентний, але все одно — напрямок КМУ обрано правильний. Атомна енергетика є стрижнем, хребтом української електричної генерації. Адже саме «атом» дає 55% всієї електроенергії. Якщо зважити, що теплова генерація майже на 83% є морально і фізично зношеною, застарілою, то атомна енергетика ще довго буде відігравати в Україні провідну роль. Тому продовження термінів експлуатації, забезпечення систем безпеки вітчизняних атомних блоків, диверсифікація поставок палива — надзвичайно важливі першочергові завдання. Сьогодні важливо зрозуміти, що питання навіть не стільки в додаткових обсягах виробництва атомної енергії, як у можливостях передачі виробленої електроенергії на ту частину України, де є її дефіцит. Саме тому сьогодні активно будують великі високовольтні лінії передач. Ми не можемо нарощувати  виробництво електроенергії з атому, якщо не будуватимемо нових атомних блоків. Без цього можливо тільки продовжувати їхній термін експлуатації. Зараз державі та уряду потрібно приймати стратегічне рішення: чи  добудовувати  3-й та 4-й блоки Хмельницької АЕС, чи ні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати