Перейти до основного вмісту

Від цукру... до брухту

Сумщина ризикує втратити один із двох ще працюючих заводів із переробки цукрового буряку
29 жовтня, 09:20

Сумщина, яку сто років тому називали «цукровою столицею» Російської імперії і яка відправляла сотні тисяч тонн високоякісної солодкої продукції у Європу, нині ризикує втратити один з двох останніх діючих заводів з виробництва цукру — Угроїдський.  24 жовтня понад сто місцевих мешканців вийшли під прохідну підприємства — на мітинг протесту.

Першою тривогу забила опозиція: народний депутат  Олег Медуниця написав у своєму фейсбуці повідомлення, яке адресував голові Сумської облдержадміністрації Юрію Чмирю: «Справа в тому, що почався процес розрізки на металобрухт Угроїдського цукрозаводу. Того самого заводу, якому Ваш попередник Микола Лаврик знайшов інвестора. Того самого, на якому Ви приймали перший мішок цукру під спалахи фотоапаратів і об’єктиви відеокамер. На минулому тижні туди заїхала бригада з Харкова з автогенами і газбалонами, і сьогодні перша машина з металобрухтом перетне прохідну колись славного підприємства. Прошу Вас зробити все можливе для порятунку заводу...».

Кілька років тому Угроїдський цукрозавод, розташований у Краснопільському районі Сумської області, був на межі руйнації. Та знайшовся інвестор — ТОВ «УК.АЗ.-Дружба», і підприємство після чотирьох років простою відновило виробництво.

Відвідавши завод  у 2011 році, голова Сумської облдержадміністрації Юрій Чмирь пообіцяв його працівникам: «Ми поставили собі за мету виробити в регіоні 55 тисяч тонн цукру. Це дозволить не тільки стовідсотково забезпечити потреби регіону, а й стати цукровим донором для інших областей України». На той час підприємство переробляло вже 1500 цукрового буряку на добу і забезпечувало роботою понад 500 осіб. А фактично — більше, адже постачало мелясу — побічний продукт свого виробництва на Наумівський спиртзавод.

Але якщо того 2011 року на Сумщині оптимістично заявляли про збільшення посівних площ під цукровий буряк до 30 тис. га, то нинішнього його фактично не сіяли. Як пояснили в Департаменті агропромислового розвитку Сумської облдержадміністрації, ТОВ «УК.АЗ.-Дружба», яке замовляло вирощування буряка, вирішило відмовитися від нього: ринкові ціни на цукор нижчі за його собівартість.

Обидва цукрові заводи — в селищі Угроїди та селищі Жовтневе Білопільського району — нині збиткові і їхня доля невідома. А планувалося ж ці підприємства довантажити, перепрофілювавши так, щоб вони перейшли з сезонного на цілорічний робочий режим. Заступник голови Сумської облдержадміністрації Сергій Слизький погоджується: ситуація, дійсно, непроста. Проте, вже готуються посівні площі на 2014 рік, і принаймні Жовтневий завод буде працювати 100%.

Згадуючи обіцянки трирічної давності, населення Угроїдів не поспішає вірити таким заявам. Без роботи двох підприємств — Наумівського спиртзаводу і цукрозаводу — життя в селищі немає, кажуть місцеві. Загроза ліквідації виробництва і спонукала їх до мітингу.

Наразі перспективи не райдужні: учора інвестор Афган Салманов повідомив, що більшість приміщень заводу в аварійному стані, і нині харківська фірма займається звільненням місця під будівництво зерносховища.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати