Відлік до аудиту МВФ розпочався...
Експерт: До червня уряд має продемонструвати успіх у пролонгації зовнішніх кредитів, інакше другого траншу не будеУкраїна продемонструвала прогрес у проведенні економічних реформ, рекомендованих МВФ. Про це заявила голова Фонду Крістін Лагард у Вашингтоні під час зустрічі з міністром фінансів України Наталією Яресько, головою Нацбанку Валерією Гонтарєвою, міністром економічного розвитку і торгівлі Айварасом Абромавічусом та іншими членами української делегації. «Учасники зустрічі відзначили важливість продовження здійснення владою ключових політичних заходів, а також подальшої зовнішньої підтримки, включаючи якнайшвидше досягнення домовленостей з приватними кредиторами про боргову операцію», — сказано в повідомленні МВФ. Переговори з кредиторами повинні завершитись до червня 2015 року, на коли запланований перший аудит виконання урядом програми Фонду. Він передуватиме виділенню другого траншу в 2,5 мільярда доларів в рамках програми EFF, схваленої в березні 2015 року. Нагадаємо, що перший транш в обсязі 5 мільярдів доларів Україна отримала 13 березня. Загалом програма розрахована на 4 роки, її обсяг фінансування — 17,5 мільярда доларів.
Чи дійсно є успіх в запропонованих Фондом реформах? І яких економічних змін надалі очікує МВФ від України, аби надати другий транш кредиту? Про це «День» запитав економіста Андрія БЛІНОВА:
— Реформи розпочалися. Стартували переговори з пролонгації зовнішнього боргу України, проводяться конкурси з набору нових управлінців державних установ та підприємств, запускається система електронних тендерних закупок, створюється Антикорупційне бюро тощо. Є регуляторний блок вимог для поліпшення умов ведення бізнесу. Він виконується теж. Є й інші «маяки» для продовження співпраці з Фондом, як-от темпи приросту грошової маси. Але вони поки що не порушуються. За моєю інформацією, надання другого траншу кредиту МВФ залежатиме від успішності домовленостей уряду з кредиторами про пролонгацію зовнішнього боргу держави. В чому тут складності і головні виклики? Борги переглядаються за трьома позиціями: загальна сума, тривалість та відсоткова ставка. Мінфін домовився з кредиторами, що винесе за межі реструктуризації борги державних компаній і пропонує продовжити термін дії цих паперів на вже існуючих умовах. Тому найгарячіших питань лишилося два. Перше — списання частини боргу (30—35%) перед комітетом кредиторів (п’ять учасників), які тримають єврооблігації Мінфіну України на 10 мільярдів доларів. Друге — РФ хоче повернення кредиту в 3 мільярда доларів за правилами «паризького клубу», тобто щоб він визнавався боргом держави перед державою. Хоча за правилами випуску ці цінні папери продавалися на Ірландській біржі як класичні євробонди — і це приватний борг. Тож Росія всіляко намагатиметься домогтися визнання тримільярдного боргу державним, щоб використати це як аргумент, мовляв, Україна не виконує одне з правил МВФ. А це може стати причиною зупинки програми фінансування Фондом України.