Перейти до основного вмісту

«Вражає пасивність бізнесової громади»

Ірина ЛЕНДЕЛ — про конфлікт Івано-Франківської облради, уряду та іноземного інвестора
23 серпня, 12:25

Доктор Ірина ЛЕНДЕЛ, заступник директора Центру економічного розвитку при коледжі урбаністики Державного університету Клівленда (США), фахівець з економіки видобування сланцевого газу:

— Пропозиція Івано-Франківської облради про створення структури територіальної громади і введення її до складу партнерів з розвідування та видобутку нетрадиційного газу доволі незвичайна. Про існування таких прецедентів у світі мені невідомо. Я розумію це як політичний, а не економічний крок. Напевно, він зумовлений недовірою до уряду та органів державного управління. Місцева громада, очевидно, хоче себе захистити, не довіряючи державним механізмам захисту навколишнього середовища і розподілу ресурсів між регіонами, Це, безумовно, питання політичної, а не економічної сфери.

Чи сподобається це компанії «Шеврон»? На жаль, вона виявилася заручником у протистоянні органів місцевого самоврядування Івано-Франківської області й уряду України. Легше критикувати іноземну компанію і набагато важче змінити політичну ситуацію та систему державного управління. Пасивність уряду в роз’ясненні екологічної безпечності видобутку нетрадиційного газу і навіть просто в налагодженні нормального робочого середовища — це реальність. І це може бути пояснено надлишковою впевненістю нашого уряду в тому, що він цілком контролює ситуацію. Чи погодиться «Шеврон» на вимоги Івано-Франківської облради? Та питання насправді не в цьому, і навіть не у зволіканні з початком робіт. Повторюю, йдеться про спробу громади захистити себе. І з цим доведеться рахуватися.

Вражає пасивність бізнесової громади в цій ситуації. Я маю дві версії для її пояснення: або бізнес в Україні уже не є незалежним, або погано розуміє ділові перспективи видобутку газу з нетрадиційних джерел. Проблема тут не тільки в бурінні та екологічних небезпеках, які, до речі, в США навчилися долати. За великим рахунком, бізнес мав би насамперед зважати на реальні перспективи розвитку цілої низки галузей, підприємств, бізнесів; на можливість отримати дешевий газ як джерело генерування електрики, тепла, пального для транстпорту й сировини для нафтохімічної промисловості.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати