Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Високі платіжки стали стимулом

Люди обурені намірами уряду урізати теплі кредити на 2017 рік
22 листопада, 10:14
ФОТО З САЙТА KIEVVLAST.COM.UA

Сьогодні в Україні 150 тисяч фізичних осіб і 385 ОСББ отримали так звані теплі кредити за державною программою енергоефективності.

«Коли правління ОСББ винесло на збори мешканців питання про встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП), нас не підтримали. Тоді ми запропонували «опозиційній більшості» компроміс: беремо на себе відповідальність і своїми силами так чи інакше, але встановимо ІТП. Однак будемо нараховувати мешканцям оплату згідно затвердженого тарифу», — розповідає голова київського ОСББ «Автотранспортник-2» Василь Рудницький.

«Завдяки отриманій економії ОСББ розрахувалося і за встановлене обладнання, і за монтажні роботи з підрядником, який погодився виконати їх у розстрочку, — продовжує Рудницький. — І тільки минулого року правління вирішило, що вже час нашим мешканцям платити за тепло не по тарифу, а за лічильником. Тим часом, маючи заощадження, ми зробили дуже багато роботи. Замінили близько половини внутрібудинкового електроначиння,  поміняли всі вікна у під’їздах, встановили бойлер для гарячого водопостачання будинку, замінили старі каналізаційні труби на пластикові, утеплили й ізолювали згідно правил усі, які необхідно, труби в підвалі, відремонтували, хай і не по першому розряду,  під’їзди».

«І люди нам повірили, — резюмує голова ОСББ. — Тож торік ми зібрали кошти і повністю утеплили всі стіни будинку. І це дало відчутний ефект. Завдяки тому, що працює автоматика, батарея може бути ледь-ледь теплою, а в квартирі 20 або й більше градусів». «Від енергоефективності є ефект! — не без гордощів проголошує Рудницький, — Навіть при нинішній тарифній вакханалії у державі, в нашому будинку плата за тепло на сьогоднішній день  6,85 гривні за квадратний метр, тоді як у середньому по Києву — 33 гривні. Тепла заощаджуємо відсотків сорок».

Ці слова присутні зустріли оплесками. А «управдом» зазначив також, що дуже допомогли державні, так звані теплі, кредити. Щоправда, й дорікнув, що широко розрекламована програма 70 на 30 в столиці не працює. «Але я чекаю, усе ж, гадаю, не обдурять, — зазначає він, — бо ж постраждає престиж нашого мера  та його заступника Пантєлеєва».

«Умови програми теплих кредитів передбачають компенсацію частини тіла кредита, якщо людина купує котел (окрім газового) або товари, які дозволяють термомодернізувати квартиру, — розповідає директор департаменту Ощадбанку Валерія Малахова. — Програма надавала пільгові умови кредитування для незахищених верств населення. Якщо всі отримували компенсацію 20% за котли і 30% — за товари для термомодернізації, то тим людям, яким нараховано субсидію, держава повертала до 70% тіла кредиту».

«Однак такі умови були лише до 27 липня цього року, оскільки така програма була дуже популярна, і на такі пільгові кредити був великий попит, — каже Малахова. — За два останні роки було видано кредитів на 1,6 мільярда гривень. Тож тепер відсотки для всіх домогосподарств зробили однаковими. Крім того, з обласними і районними адміністраціями було укладено понад 70 угод, і вони також надавали кошти із своїх бюджетів на компенсацію тіла кредиту або відсотків, що робило програму ще доступнішою. Загалом умовами цієї програми скористалися 130 тисяч домогосподарств».

«Наша програма передбачає допомогу кінцевим споживачам», — відзначає заступник директора програми Європейського банку реконструкції та розвитку з підтримки енергоефективної термомодернізації житла в Україні IQ energy Володимир Шимків. З його слів для цієї програми виділено 75 мільйонів євро на кредити і 15 мільйонів — для виплати грантів.

«Ми відбираємо для компенсації лише ті товари, які відповідають високим вимогам енергоефективності, — наголошує Шимків, — і саме такі товари ми підтримуємо своїми інвестиціями. Програма ЄБРР розрахована як на фізичних осіб, так і на ОСББ, ЖБК та інші об’єднання власників житла. Однак другий компонент поки не діє — ми ведемо роботу з українськими банками, які мають розробити фінансовий продукт для ОСББ. Ми наближаємось до першої тисячі виданих кредитів. Підтримуємо більше 2700 найменувань товарів. Це вікна, вхідні двері, твердопаливні та навіть високоефективні газові (на них теж можна заощаджувати) котли, матеріали для утеплення, а також теплові насоси, лічильники. Працюємо над тим, щоб додати до цього списку також рекуператори тепла в системах вентиляції та сонячні колектори».

ЦИФРИ І ФАКТИ

•  Будинки старої забудови споживають за рік 210—240 кВт.год тепла на квадратний метр. Тоді як сучасні стандарти дозволяють витрачати лише 100 кВт.год на квадратний метр.

•  У середньому в житловому будинку втрати тепла становлять: через систему вентиляції — 30—40%, через стіни — 20—30%, через дах — 10—25%, через підвал — 3—6%.

•  Встановлення теплопункту дає змогу заощадити до 30% теплоенергії.

•  Балансувальні клапани, що дають змогу кожному стояку отримувати необхідну кількість тепла, забезпечують до 10% економії.

•  Радіаторні терморегулятори дають змогу підтримувати в кожній кімнаті необхідний температурний режим і дають 20% економії.

•  До 30% економії тепла забезпечують автоматичні регулятори для корекції згідно з температурою зовнішнього повітря. Якщо на дворі теплішає на один градус, то такі прилади дають 5—8% економії коштів на опалення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати