Як повертати газові борги?
За енергоресурс не платить майже половина комунальних підприємств країниКомунальникам продовжують нараховувати борги за газ. За оперативними даними дочірньої компанії НАК «Нафтогаз України» — «Газу України», станом на 18 листопада підприємствами комунальної теплоенергетики з початку 2009 року спожито природного газу на суму 7,068 мільярда гривень, йдеться в повідомленні прес-служби Міністерства з питань житлово-комунального господарства України. Натомість сплачено 6,011 мільярда гривень. Із них за поточне споживання — лише 3,858 мільярда. Ще 2,012 мільярда гривень сплачено в урахування заборгованості за попередній рік.
На сьогодні середній по Україні рівень розрахунків становить 55%, порахували в компанії. Однак зазначають: це без урахування очікуваних пільг та субсидій, а також проведеної оплати в погашення боргу 2008 року.
За підрахунками ДК «Газ України», загальна заборгованість підприємств теплоенергетики за природний газ складає 4,472 мільярда гривень. З них 3,209 мільярда — заборгованість за 2009 рік...
Найбільший обсяг загальної заборгованості мають підприємства Дніпропетровської (537 мільйонів гривень), Харківської (456 мільйонів гривень), Донецької (453 мільйони гривень), Луганської (194 мільйони гривень), Запорізької (192 мільйони гривень), Одеської (121 мільйон гривень), Рівненської (94 мільйони гривень) та Черкаської (91 мільйон гривень) областей.
Нижче середнього рівень розрахунків за спожитий газ із початку цього року в Кіровоградської (25%), Рівненської (30%), Дніпропетровської (36%), Закарпатської (43%), Луганської (45%), Херсонської (45%), Черкаської (48%), Житомирської (49%), Харківської (50%), Запорізької (51%), Івано-Франківської (51%), Донецької (53%) областей та Києва (51%).
Чому за вже спожиті енергоресурси майже не платять комунальні підприємства половини України, вчора в голів облдержадміністрацій та мерів міст на селекторній нараді дізнавалася прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко.
Там прем’єр заявила, що приватні газопостачальні компанії будуть позбавлені ліцензій, якщо до 1 грудня 2009 року не погасять борги за газ перед (НАК) «Нафтогаз України». За словами Тимошенко, відповідне рішення Кабінет Міністрів збирається ухвалити на засіданні в середу.
«З 1 грудня облгази не матимуть права постачати газ господарюючим суб’єктам. Ми вже звернулися з відповідним листом до НКРЕ... — сказала вона. — НКРЕ разом з НАК поінформували облгази: не будуть погашені борги — вони будуть позбавлені ліцензій і не матимуть права постачати газ нікому, крім населення й бюджетних установ».
Нагадаємо, як уже писав «День», відсутність схеми погашення боргів за газ підприємствами теплокомуненерго може призвести до відключення міст від тепла одразу після президентських виборів. Так вважає голова Асоціації теплотехнічних компаній (АТКУ) Віталій Яковенко. За його словами, намагання теплокомуненерго «вибити» ліміти на газ лише «законсервує» проблеми, а не вирішить їх.
«На якийсь час вони отримають певне відтермінування. Але рішення про те, як гасити ліміти, як гасити заборгованості за газ, на жаль, немає. Відразу після виборів НАК «Нафтогаз» почне по-іншому, жорсткіше, говорити з боржниками, аж до зниження тиску газу в тепломережах, до зупинення газопостачання. І не виключено, що тепло в наших містах пропаде вже у березні», — припускає голова АТКУ.
У таких умовах проведення будь-яких реформ стає як необхідною, так і небезпечною річчю... І хоча експерти закликають до встановлення економічно обѓрунтованих тарифів, аби стимулювати енергозбереження та реальні надходження до комунальних підприємств від споживачів, в уряді тим часом вирішили не підвищувати ціни на енергоносії. Минулої середи Кабмін своїм розпорядженням переніс кінцевий термін виконання програми поетапного підвищення до економічно обѓрунтованого рівня цін для населення з 2009 на 2012 рік.
Уряд також переніс кінцевий термін розробки та впровадження програми довгострокової тарифної та цінової політики в нафтогазовому комплексі, яка мала бути затверджена постановою Кабміну, на 2011 рік.
Крім того, на 2010 — 2011 роки перенесено кінцеві терміни впровадження стандартів якості надання послуг з поставки електроенергії й природного газу.
Таким чином, проведення реформ в енергетичному секторі відкладається, чому в експертному середовищі не радіють... «Ми вважаємо цю новину негативною для всього енергетичного сектору України», — заявляє в повідомленні інвестиційного банку Phoenix Сapital його аналітик Сергій Петренко. Втім, експерт не виключає можливості проведення реформ у більш стислі терміни. «Можливо, — припускають у Phoenix Сapital, — плани було змінено напередодні президентських виборів, щоб уникнути звинувачень у порушенні графіка проведення реформ».
КОМЕНТАР
Павло КАЧУР, екс-міністр будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства, виконавчий директор Альянсу «Нова енергія України»:
— На мою думку, не варто дивуватися таким цифрам. В умовах, коли спочатку тариф затверджують, потім скасовують, а потім знов перезатверджують, до тарифної політики відсутня довіра. Очевидно, що якби тарифи затверджували професіонали, які б обѓрунтовували їх економічно, довіра б зросла.
Рівень проплати в 55% є дуже низьким. Це один із найнижчих показників за роки незалежності. На це впливає й виборча кампанія, коли всі всім обіцяють «молочні ріки».
Для галузі це біда. Але найгірше те, що це біда для розрахунків України за газ. Така політика сьогодні не вигідна нікому: ні державі загалом, ні комунальним підприємствам чи НАК «Нафтогаз України» зокрема.
Питання проплати за газ треба вирішувати. На мою думку, потрібна консолідована позиція держави стосовно розуміння вартості цього енергоресурсу. З політичної площини тарифи слід переводити в економічну. Проте разом з тим має бути й ефективна програма щодо захисту малозабезпечених українців.