Як роздобути інвестора
Його приваблює не лише динаміка показників, а й злагодженість у колективіУкраїнські банки вже сьогодні вчаться виживати, тому що завтра, після того як СОТ відкриє двері нашої країни для філіалів зарубіжних банків, конкуренція в банківському секторі дуже сильно зросте. І тому, хто до неї як слід не підготувався, доведеться скрутно.
Приклад розв’язання цієї проблеми продемонстрував АКБ «Київська Русь», оголосивши про прихід стратегічних акціонерів. Минулого року цей банк, який, за словами його голови Віктора Братка, «завжди з людським обличчям працює з клієнтом», продемонстрував досить високі темпи зростання активів — 250%, кредитно-інвестиційного портфеля — на 264%, залишки з клієнтських рахунків — на 489%, а депозитні гривневі рахунки фізичних осіб днями перетнули мільярдний рубіж (при цьому він позиціонує себе як середній універсальний банк, кредитний рейтинг ua BBB із прогнозом «стабільний»). Лише за минулий рік банк відкрив шість філіалів і 54 безбалансові відділення в різних регіонах країни. Такий динамічний розвиток привертав увагу інвесторів.
Стратегічним партнером «Київської Русі» стала компанія «Sharp Arrow Holdings Limited» (Кіпр). У неї на сьогоднішній день найбільша частка в акціонерному капіталі цієї фінансової установи. Власниками цієї компанії є іноземні інвестиційні фонди (Growth Management Limited і SFL Clover Limited), що мають більш ніж десятирічний досвід успішного інвестування в ринки, що розвиваються, і спеціалізуються на технологіях міжнародного фінансування, на торговельній і банківській справі, особливо у країнах Східної Європи та колишнього Радянського Союзу.
Спираючись на допомогу інвесторів, банк, як повідомив журналістам Братко, створив амбітну стратегію розвитку, згідно з якою він планує за три роки вийти на рівень активів не менше $1,5 мільярда і розширити мережу своїх філіалів у регіонах не менше ніж до 300. На думку Братка, якщо в ході здійснення цієї програми вдасться домогтися трикратного зростання, то банк збереже свою конкурентоспроможність навіть за умов ситуації, що загострюється, пов’язаної з масовим приходом на український фінансовий ринок філіалів іноземних банків.
При цьому Братко пояснює значення залучення іноземних інвесторів тим, що українським банкам необхідно кардинально поліпшувати якість роботи з тим, аби вже найближчим часом вийти на міжнародні публічні ринки, здешевити пасивну базу, отримавши новітні інформаційні технології, що є сьогодні основою основ банківського бізнесу. Братко сподівається, що вже у другому півріччі можна буде почути сигнали про стабільність міжнародних фінансових ринків і починати з активною допомогою стратегічних партнерів підготовку до виходу на IPO. Братко виглядав оптимістом і стверджував, що попри перманентні політичні кризи в країні, а також міжнародну кризу ліквідності економіка в країні розвивається, і це віщує нам хороше майбутнє.
Інвестиційна компанія «GML International Limited», яка керує відповідним фондом, вже понад 16 років працює на українському ринку. Вона регулюється Організацією з контролю за наданням фінансових послуг (the «FSA» — Financial Services Authority) — органом нагляду у Великій Британії. В її активі залучення фінансових ресурсів для Мінфіну України та низки комерційних банків, робота фінансовим радником при випуску різних фінансових державних і корпоративних продуктів. Директор «GML International Limited» Стефан Пінтер висловив упевненість у тому, що інвестори допоможуть банку вийти на міжнародні ринки капіталів і підвищити якість його послуг, зробивши внесок у розробку нових інвестиційних продуктів. Але при цьому фінансист зауважив, що «за останні шість місяців світ перевернувся догори ногами», оскільки раніше безпечними, з точки зору ризиків, ринками вважалися США, Західна Європа, а зараз «Україна є чудовим фантастичним об’єктом інвестування». За словами Пінтера, інвестори готові поділитися своїм досвідом із «Київською Руссю», а оскільки вони успішно співпрацюють із Грузією, то готові надати нові знання щодо продуктів кредитування, які дуже активно використовуються в цій країні.
Емоційну ноту внесла в обговорення банківських проблем член спостережної ради, директор компанії «Sharp Arrow Holdings Limited» Ірина Новицька, яку попросили розповісти про те, як і чому зустрілися банк та інвестор. Вона назвала великим досягненням «цей союз і цю операцію», для якої, по суті, виступила «матір’ю». «Київську Русь», хоча це й невеликий банк, вона назвала «особливим і некишеньковим банком, банком з абсолютно незвичайним персоналом, колективом». І саме це, за словами Новицької, привернуло увагу інвесторів.