Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як українці «хоронили» гривню

Олександр Жолудь: «Під питанням, чи ці акції під НБУ не є спробою спровокувати паніку на ринку»
13 лютого, 13:42
ФОТО ЛЄНИ ВАРТИЛЕЦЬКОЇ

12 лютого в Києві пікетували Головне управління Національного банку. Представники Кредитного майдану та власники валютних кредитів влаштували «псевдопохорони» національної валюти як символ того, що НБУ перейшов на плаваючий курс. Активісти вимагали зустрічі з Валерією Гонтаревою. Втім, до них так ніхто і не вийшов.

 Подібні акції відбулися у Львові, Дніпропетровську, Ужгороді та Черкасах. Нагадаємо, 5 лютого НБУ відмовився від індикативного курсу гривні і перестав виходити на міжбанк з інтервенціями. Мета заходу — зрівняти міжбанківський та офіційний курси валют в країні.

 Про те, чи справді на гривню чекає «смертельне» падіння та як цього уникнути, «День» запитав аналітика Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра ЖОЛУДЯ:

 — Сьогодні курсоутворення напряму залежить від пропозиції та попиту валюти на ринку. Валюту пропонують, в основному, її експортери і позичальники, в тому числі — держава. Попит надходить від імпортерів і держави, яка має виплачувати зовнішні борги. Також валюту купують економічні агенції. Але роблять це не для проведення зовнішньоекономічних операцій, а для збереження.

 Якщо поведінку експортерів та імпортерів якось можна передбачити, то кількість попиту, який буде на «збереження», саме залежить від того, що люди очікують в майбутньому.

І ми отримуємо парадоксальну ситуацію: коли населення буде переконане, що згодом долар коштуватиме 30 гривень, воно розпочне активно купувати долар, поки він ще коштує 25 гривень. Тим самим попит на валюту збільшиться, і її ціна, відповідно, зросте. Так люди можуть самостійно піднімати курс.

Зрозуміло, що є на ринку гравці, які цілеспрямовано маніпулюють курсом. Під питанням, чи ці акції під НБУ не є спробою спровокувати паніку на ринку. Не варто також забувати і про ситуацію на фронті, яка впливає на довіру інвестора, складну ситуацію в економіці. На курс гривні впливають не тільки побоювання населення. Але від його поведінки чимало залежить.

 До речі, вчора зранку курс на міжбанку був 24,59 гривні за долар. Це майже на гривню менше, ніж на закритті торгів у середу ввечері (тоді долар коштував 25,77 гривні). Якщо ми подивимося на ринок, то видно, що пропозиція більша, ніж попит. Тому, на мою думку, вірогідність того, що гривня піде на подальше послаблення, не дуже висока. Гадаю, в найближчі тижні чи дні курс стабілізується на рівні 20—25 гривень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати