«Замкнене коло» розімкнулось?
Садовий пообіцяв упродовж поточного тижня представити детальний план дій щодо цієї території, та ситуація в області вкрай гостра
Йдеться про по територію у 12,5 га колишнього гірничо-хімічного підприємства «Яворівська сірка». Про це наприкінці минулого тижня, якраз у день виходу чергового матеріалу «Дня» про еколого-політичний трилер «Львівське сміття» (див. №13—14 від 27 січня 2017р.), заявив прем’єр-мі ністр Володимир Гройсман, який спеціально приїхав до Львова, щоби допомогти знайти вихід керівникам міста й області із надгострої «сміттєвої» ситуації, котра вже набила оскому цілій країні.
Прем’єр взяв участь у засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якому були присутні голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка і міський голова Львова Андрій Садовий.
Мер пообіцяв упродовж поточного тижня представити детальний план дій щодо цієї території. Наразі ж заявляє, що Львівська міська рада передовсім зацікавлена в тому, щоби новий комплекс на території колишнього хімічного комбінату відповідав найвищим екологічним нормам. «Територія «Сірки» розташована за 35 кілометрів від кордону Європейського Союзу, тому ми залучатимемо лише таких ліцензованих проектантів і виконавців, які мають досвід побудови аналогічних об’єктів», — сказав міський голова і додав, що сучасний комплекс має стати не новою проблемою, а вирішенням навіть старих екологічних проблем, які пов’язані з видобуванням сірки.
Також, за словами Андрія Садового, у місті упродовж року буде реалізована комплексна стратегія якісно нового поводження зі сміттям. «Сортування, зменшення кількості сміття, повторне використання і переробка — це ті речі, які нам потрібно масово і швидко засвоїти, аби подібна ситуація більше ніколи не повторилась», — зазначив мер. Водночас наголосив на необхідності якнайшвидшої рекультивації вже недіючого Грибовицького сміттєзвалища.
Щодо фінансування всіх вище перелічених робіт, то, і за словами Володимира Гройсмана, і представників місцевої влади, Львів має для цього всі можливості.
Отож упродовж тижня мають бути підписані всі необхідні документи, і Львівська міськрада отримає ділянку, на якій за півроку має запрацювати полігон. Щодо сміттєпереробного заводу, то на його запуск, кажуть, можна чекати орієнтовно через півтора року. Приблизна вартість проекту — 25 мільйонів євро. Попереду — оголошення конкурсу на інвестування.
Користувачі соцмереж по різному реагують на тему «львівського сміття»: від відвертого обурення до «творчої іронії»
Учора міський голова Львова підписав розпорядження щодо створення науково-експертної групи для встановлення відповідності виділеної земельної ділянки нормативним вимогам до облаштування полігону та будівництва об’єктів поводження з твердими побутовими відходами. Групу, до якої входять екологи, геологи, представники інших дотичних до проблеми галузей (практики і теоретики), очолив академік Національної Академії наук України, Герой України Ігор Юхновський. Працюватимуть фахівці два тижні, після чого дадуть висновки щодо можливості розташування нового полігону на території колишнього гірничо-хімічного підприємства «Сірка» у Яворівському районі. Якщо ж визнають її непридатною, доведеться шукати нову.
Також наразі не отримано згоди від громади Яворівщини щодо будівництва полігону і заводу у їхньому районі. У міській раді визнають, що це — доволі тривалий процес. Та й загалом невідомо, яким буде результат.
Тим часом Львів поволі звільняється від накопиченого за три тижні сміття. Його, поза сумнівом, вивезуть. А що далі? Угоди з чотирма полігонами області, котрі погодилися тимчасово приймати львівське сміття, чинні тільки упродовж тижня.
На підсумок хочеться зазначити, що упродовж кількох останніх днів посадовці усіх рівнів вкотре озвучили у Львові те, що не раз лунало, знову ж таки — на всіх рівнях, упродовж восьми місяців — від часу трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі.
«Сподіваюся, що ті всі проблеми залишились в минулому і ми будемо рухатися вперед», — зазначив учора на брифінгу міський голова Львова Андрій Садовий, вочевидь, маючи на увазі приїзд до Львова пана Гройсмана і надання місту, як за помахом чарівної палички, земельної ділянки під полігон для ТПВ, про яку, до речі, ішлося, серед інших, ще три місяці тому.
ГОЛОС ІЗ «ФЕЙСБУКУ»
«СМІТТЄЗВАЛИЩЕ БУДЕ РОЗТАШОВАНЕ В НАЙБІЛЬШ ГУСТОНАСЕЛЕНОМУ РАЙОНІ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ»
Тарас БОЙКО, голова Ширяївської РДА Одеської області:
— Друзі, як завжди, абсолютно приховано від усіх, наша «найвідкритіша» влада передала земельну ділянку для нового «Грибовицького сміттєзвалища» біля нашого рідного міста Новояворівськ. Без громадських слухань, без врахування того, що за декілька кілометрів і так уже є одне джерело забруднення — Яворівський полігон.
Сміттєзвалище буде розташоване в найбільш густонаселеному районі Львівської області, поряд із Національним природним парком та заповідником, а про розвиток рекреаційних зон на Яворівському озері та в санаторії «Шкло» можна буде поставити крапку.
Львів треба рятувати від сміття, але не такими методами. На вже діюче міське сміттєзвалище і так вивозили сміття зі Львова, тепер же це буде не кілька десятків кубів, а десятки тисяч. І при цьому нікому не дають можливості ознайомитися з планами влади: як за шість місяців побудувати сміттєпереробний завод, хто його будуватиме, які екологічні наслідки від цього? І, найголовніше: чому ми маємо відповідати за те, що хтось не зміг за десятиліття розділити сфери впливу і побудувати цей завод там, де він мав бути. Людей, як завжди, мають за ніщо.
Наші можливості протистояти цьому невеликі. Будемо ініціювати громадські слухання, залучати людей, щоб хоч почути позицію влади.