Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Зерно — на вихід!

Україна готується експортувати 24 млн. тонн пшениці
26 серпня, 00:00

Про це вчора під час зустрічі з делегацією Європейського парламенту повідомив прем’єр-міністр Микола Азаров. «Україна цього року продасть 24 мільйони тонн пшениці», — сказав він у відповідь на прохання європейських колег прокоментувати ситуацію з встановленням квотування на вивіз зернових. За словами прем’єра, країна поступово нарощуватиме виробництво пшениці. На підтвердження реальності таких планів Азаров навів цьогорічні очікування врожаю зернових — майже 52 мільйони тонн. «У нас величезний експортний потенціал. І він буде збільшуватися мірою перетворень в аграрному секторі», — пояснив він.

Реалізовувати експортний потенціал планують не тільки за рахунок традиційних зовнішніх ринків. Україна розраховує продавати своє збіжжя ще й на європейський ринок після підписання угоди про зону вільної торгівлі з ЄС. Останнє, за оцінками Азарова, має відбутися до кінця 2011 року. Але чи отримає країна та її фермери від цього бажаний зиск — поки що важко сказати. Крапки в дискусії про обсяги майбутнього зернового експорту до Європи не поставлено. Під час останнього раунду переговорів із представниками ЄС українська сторона домовилися про збільшення експортних квот із 20 тисяч тонн до майже 100 тисяч тонн. Але для держави, що постачає назовні більше 15 мільйонів тонн зернових на рік, такі обсяги — малі. Тому хочеться вірити, що урядовцям таки вдасться в перспективі розширити географію зернового експорту за рахунок платоспроможного європейського ринку. А поки на порядку денному цьогорічний експорт. Чи під силу Україні до кінця року продати 24 мільйони тонн зернових? Та чи виграють від такого торгу аграрії? Про це «День» запитав президента асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекса Ліссітсу:

— Україна вирощує близько 27 мільйонів тонн пшениці на рік, з яких внутрішній ринок споживає 20 мільйонів тонн. Тому експортувати 24 мільйони тонн пшениці ніяк не вдасться. Імовірно, прем’єр мав на увазі загальний експорт зернового врожаю. Але й тут я би не був однозначним. Чи зможемо експортувати стільки зерна до кінця маркетингового року? Не думаю, що це вдасться, бо за два місяці Україна продала тільки 800 тисяч тонн зерна з нового врожаю. Тимчасом як на початку маркетингового року традиційно вивозили 4—4,5 мільйона тонн. А якщо порівнювати з цьогорічним експортом Росії, яка вже продала 4 мільйони тонн, виходить, що Україна програла сусідці битву за зовнішні ринки збуту зернової продукції. Непродумана політика держави (запровадження експортних квот, експортного мита й нульової ставки ПДВ для зернотрейдерів) призвела до того, що експортний потенціал України за перші два місяці нового маркетингового року знизився в 5 разів. Надолужити втрачене буде важко. І ринок це підтверджує: сьогодні на ньому не відбувається великих торговельних операцій. На мій погляд, якщо український парламент на початку вересня ухвалить рішення скасувати експортні мита й нульову ставку ПДВ, тоді за рік, можливо, вийдемо на експорт 20 мільйонів тонн.

Сьогодні на зовнішні ринки вже вийшла Росія. Надзвичайно великий врожай очікують в Казахстані, тому він вийде з демпінговими цінами на продовольче зерно через три тижні. За таких умовах Україні буде важко конкурувати. Зважаючи ж на те, що Росія на світовий ринок постачає 20—23, Казахстан — 15—16, а ми — 20 мільйонів тонн (і це зерно практично однакової якості), то Україні доведеться виходити на ринок із великим дисконтом на свою продукцію. Доведеться пропонувати пшеницю за ціну, набагато нижчу від наявної на світовому ринку. А це — нижче від собівартості, тому багато українських аграріїв просто не погодяться на такі торги, і експорт загальмується.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати