Ігор Яковенко: «Російські журналісти мають кров на своїх губах, руках і моніторах»
ЗМІ РФ стали сферою обслуговування влади
Кількість цікавих гостей, які приходять до літніх школярів «Дня», зростає. Сьогодні це був російський журналіст «Ежедневного журнала», який багато років очолював Союз журналістів Росії, соціолог, медіа-експерт Ігор ЯКОВЕНКО. Він один із небагатьох представників російських ЗМІ, якому вдалося уникнути путінської бацили і, більше того, стати одним із ініціаторів створення незалежної профспілки журналістів, цілями якої буде професійний, правовий та соціальний захист працівників ЗМІ, а також моніторинг і викриття російської пропаганди. Цікаво, що недавно Ігор Яковенко почав вести свою колонку «Війна слів» у газеті «День», а сьогодні приїхав на зустріч з Літньою школою журналістики на запрошення редакції.
Одне з найгостріших питань сьогодення - коли ж стався переломний момент в російській журналістиці, яка перейшла в русло пропаганди, і коли з'явилася відправна точка руйнування відносин Україна - Росія. З цього питання Лариси Олексіївни і почалася наша зустріч.
- Мені здається, що фундамент проблем, звичайно ж, російський - і це головна проблема. Для мене точка відліку це навіть не кінець 90-х. Їх було декілька, це, безумовно, 1993 рік, коли у Росії був вибір силового варіанту розв’язання багатьох політичних проблем. Друга точка відліку - це 1996 рік. Я глибоко переконаний, що в Росії засоби масової інформації стали сферою обслуговування влади. Була зрада професії, коли практично всі провідні ЗМІ стали брати участь у розкручуванні фінансових пірамід. Всіма каналами пройшовся Льоня Голубков зі своїм графіком. Це масовий обман народу. І після цього кілька сотень тисяч людей втратили житло, бо вони внесли свої гроші в МММ тощо. І таких зрад було багато Ці цвяхи в кришку труни журналісти вбивали самі упродовж десяти років, - відповів Ігор ЯКОВЕНКО. Медіа-експерт дуже критично ставиться до таких журналістів-пропагандистів, як Дмитро Кисельов або Аркадій Мамонтов, які побічно і прямо транслюють заклики до війни. «Російські журналісти мають кров на своїх губах, руках і моніторах», - вважає пан Яковенко.
За його словами, проблема Росії не в тому, що погана влада, а в тому, що люди дозволяють цій владі робити. «Вихід один - просто перестати боятися. Цензура страху призводить до паніки», - говорить Ігор Яковенко.
Катерина Глущенко, студентка Донецького Національного університету, зазначила:
- Ігор Яковенко представив учням Літньої школи своє розуміння того, як пропаганда російських ЗМІ стала однією з причин нинішніх збройних конфліктів на сході України. Звична думка про те, що географія накладає свій відбиток на світогляд, сьогодні була спростована: діалектика, представлена журналістом, на мій погляд, - ознака високого професіоналізму й відповідальності. Цьому варто вчитися.
Мар'яна Болобан, Львівський національний університет імені Івана Франка:
- Людина, яка любить свою країну і ненавидить тих, хто існує за принципом «спіраль мовчання» і цим же руйнує суспільство всередині. Це людина, яка намагається думати тверезо і, головне, «не боїться». Саме в цьому головна проблема того, що ЗМІ в Росії ведуть пропагандистську діяльність. Якщо Росія зараз перестане боятися і примкне до тих, хто вже ризикнув думати вільно, без тоталітарних обмежень, тоді їм стане легше жити. З цієї зустрічі я винесла для себе просту істину: Україна і Росія нещасливі по-своєму.
- Приємно усвідомлювати, що в Росії є люди, які адекватно оцінюють нинішню ситуацію. Ще на початку розмови Ігор Яковенко запевнив, що в майбутньому в Україні все буде добре. Адже українці чинять опір несправедливості, на відміну від росіян, які дозволяють собою керувати. Хвороба Росії зараз прогресує, а ЗМІ – справжня зброя, - вважає студентка Бердянського педагогічного університету Леся Сухомлин.
Позитивний прогноз медіа-вчителя Ігоря Яковенка про майбутнє України надихнув всіх учасників зустрічі:
- Я думаю, що в Україні буде все гаразд. У вас все буде добре, - запевняє російський експерт. Можливо, не одразу, але тут особливого питання немає. Насамперед тому, що в Україні немає кількох фундаментальних хвороб, на які хвора Росія.
Подробиці читайте в наступних випусках газети «День».
Подробности читайте в следующих выпусках газеты «День».