Перейти до основного вмісту

Дух свободи, народжений на Майдані, нікому не спинити!

У Музеї книги і друкарства України відкрилась виставка сучасного революційного мистецтва «Вільний мікрофон»
21 липня, 16:52
КОЖНА РІЧ НЕСЕ ПОТУЖНУ ЕНЕРГЕТИКУ І ПАМ’ЯТЬ ПРО ЛЮДЕЙ МАЙДАНУ

Сьогодні ми живемо в іншій реальності. На сході  України йде неоголошена Росією війна, запекла боротьба за єдину, соборну і неподільну країну, за почуття власної гідності, за демократичні ідеали...  «Вільний мікрофон» — це платформа для людей, охочих висловити власну думку, що символічно була розташована на кордоні між Майданом та вулицею Грушевського у Києві. Впродовж чотирьох місяців працювала невеличка відкрита сцена без цензури, з фіксацією на фото, відео та «Скринькою для пропозицій по зміні країни», листи з якої увійшли до експозиції. Споруду «Вільного мікрофону» було побудовано з елементів лютневих барикад, які стали експонатами виставки, і реконструкція цієї будівлі, як території свободи, стала головною інсталяцією виставки. Всі експонати організатори вернісажу та активісти Майдану збирали самі.

— Коли почали розбирати барикади, мені вдалось зберегти деякі речі. Це ж пам’ять! Хтось стояв, наприклад, з дубинкою і біг назустріч смерті, — розповів співорганізатор Михайло ГАМШЕЄВ. — Вважаю, кожен музей в усіх регіонах України, захоче собі хоча б один майданівський експонат...

ЕКСПОНАТИ — ЦЕ ЧАСТИНА НАШОЇ ІСТОРІЇ, КОТРУ НЕ МОЖНА ЗАБУВАТИ. НА ФОТО: ПРАПОР ІЗ БАРИКАД

Однією з ідейних натхненниць виставки є Ляля Лісовська, онука відомого письменника Юрія Горліс-Горського, автора книги «Холодний Яр». Ляля приїхала в Україну з Лос-Анджелеса, але переживала всі трагедії та складнощі Майдану від самого початку:

— Цю колекцію ми присвячуємо свободі. Всі речі тут справжні та унікальні. У кімнаті є намет, на якому кожен бажаючий може щось написати, — підкреслила Ляля Лісовська (на відкриття прийшли також музиканти та співаки, разом з якими Л.   Лісовська заспівала гімн України).

НА ФОТО: ТЕЛЕФОН ІЗ НАДПИСОМ «СЕКРЕТАРІАТ ПРЕЗИДЕНТА», У ЯКОГО ОБІРВАНИЙ ДРІТ...

На виставці представлена діюча «Пошта Майдану», яка безкоштовно доставляє листи в будь-яку частину світу. За словами автора ідеї Юрія Регліса, такий проект виник наприкінці січня для того, щоб люди могли надсилати один одному слова підтримки:

— Насправді лист, який написано від руки, несе значно більше емоцій, ніж е-mail чи sms. Сьогодні всі бажаючі зможуть самі зробити марку, склеїти конверт, поставити печатку. Під час Майдану люди приходили й віддавали усе, що могли. Ми також не беремо грошей за свої послуги.

Активісти «Пошти Майдану» створили проект «Шкільний лист», завдяки якому діти з різних регіонів можуть спілкуватися між собою. Українські солдати, які зараз воюють на сході, навіть створили спеціальний стенд, де чіпляють дитячі малюнки, надіслані «Поштою Майдану». Дехто навіть носить їх у кишені біля серця...

Художниця Юлія Овчаренко створила вісім марок із зображеннями каски, ялинки, щита, намету, барикад — всі ці предмети були популярними під час Майдану і вже стали символами.

— Особисто мені найбільше подобається марка, на якій зображена палаюча бочка. Після розгону студентів багато активістів входили в об’єднання під назвою «Пекельна бочка». З усієї України молодь збиралася біля палаючої бочки — це особливе місце, де було багато знайомств...

Події Майдану змінили багатьох людей. Наприклад, Ю. Овчаренко була в об’єднанні «Мистецька сотня», де збиралися небайдужі художники. І, як зізналася дівчина,  в найближчому майбутньому вона планує створити ще декілька марок, та вже почала розробляти ескізи.

На відкритті виставки одна з її кураторів Руслана Сидорчук, у відтвореній чайній, яка була популярною на Майдані, пригостила всіх відвідувачів чаєм та канапками.

— Кожна річ у цьому приміщенні несе потужну енергетику і пам’ять про людей Майдану. Мені, наприклад,  подобається телефон із надписом «Секретаріат Президента», у якого обірваний дріт... Усі речі, представлені в експозиції — це частина нашої історії, котру не можна забувати бо за Революцію Гідності поклала життя Небесна Сотня, а нині доля цілісності країни вирішується на сході, де силами АТО щоденно  йдуть запеклі бої з терористами і російськими найманцями. Дух свободи, народжений на Майдані, нікому не спинити!

Виставка триватиме до 8 серпня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати