Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Між Донецьком і Макіївкою — «степи України»

Ботанічний сад як зелена скарбниця регіону
28 лютого, 18:54
ПІВОНІЯ ТОНКОЛИСТА НА «СКІФСЬКОМУ КУРГАНІ»

Донецький ботанічний сад — справжній рай живої природи, де на території 203 га мешкають рослини багатьох країн і континентів. Та головне — тут, на кордоні між Донецьком і Макіївкою, можна відчути рідний запах українських степів, ту кочову ідентичність, яку не помітиш у місті за будівлями і машинами.

Сад є дослідно-експериментальною природною лабораторією, яку створено передусім задля того, аби розв’язати екологічні проблеми регіону, а також охороняти генофонд південного сходу України. Його засновано 1964 року. Усе починалося зі звичайного помешкання, що використовувалося як накопичувальне приміщення для рослин. За перші п’ять років було зібрано 260 видів, багато з яких було отримано від шанувальників природи. Подальше становлення нерозривно пов’язане з ім’ям вченого Євгена Кондратюка, який і заклав підмурівок колекційного фонду живих рослин і визначив основні напрями подальших досліджень. 1983 року Сад здобув статус пам’ятки садово-паркового мистецтва, а трохи пізніше був нагороджений медаллю з охорони довкілля.

Неможливо не відзначити велетенське скляне склепіння і доглянуту територію, на якій навіть взимку видно дивовижні різнобарвні кущі і високі дерева, а вхід прикрашає велика кута троянда. Такий казковий початок заряджає романтичним настроєм.

Територія ділиться на південний і північний масиви. У першому з них розташовано дендрарій. Саме тут міститься та сама унікальна експозиція «Степу України», якій 2001 року надали статус національного надбання. Вона відтворює майже втрачене природне багатство краю. Звісно, всіма барвами рукотворний степ наповнюється влітку.

У північному масиві розташовані оранжереї, а також адміністративно-лабораторний комплекс та основні колекції рослин відкритого ґрунту. У травні тут можна відчути запаморочливі запахи десятків сортів бузку, а влітку «місто мільйона троянд» презентує небувалу кількість цих красунь, а якщо ви вирішите відвідати це місце восени, то зможете насолодитися красою квітуючої хризантеми. Алея кованих фігур «Натхнення» особливо гарна сніжної зимової днини. І, нарешті, для любителів екзотики зібрано рідкісні експозиції тропічних і субтропічних рослин, які розміщені в п’яти оранжереях. Кожна оранжерея об’єднує на невеликій площі рослини з різних регіонів Землі, різних флор і типів рослинності.

Увійшовши вже до першої оранжереї, ви потрапляєте до світу пальм, кактусів, квітів і трав найрізноманітніших барв і форм. Ось, наприклад, величезний канарський фінік. Працівниця ботанічного саду розповіла нам, що у себе на батьківщині це дерево зазвичай не сягає таких великих розмірів. Певно, щедрий український чорнозем припав йому до вподоби. Власне, саме для цього велета й звели скляне склепіння.

Тут ви почуєте і про інші цікаві рослини: епіпремнум золотистий, який активно поглинає нікотин, або сейба п’ятитичинкова, яку індійці називали «деревом миру» і вірили, що її коріння пов’язане з потойбічним світом, а гілки проводжають у світ небесний. В іншій оранжереї росте дерево, листя якого нагадує ковбасу в розрізі — кигелія периста, а ще унікальний кактус «тещин пуфик». Можна побачити, як ростуть мандарини, апельсини, папая, диня, томатне дерево, гранати і багато іншого. У наступному приміщенні ви дізнаєтеся, який вигляд має дерево юки, що за переказами врятувало корабель від загибелі, утримавши його своїми сильними гілками, і відтоді стало відомо, що ця деревина не поступається за міцністю сталевим канатам. Особливу цінність становить рідкісне драконове дерево, яке занесене до Червоної книги світу. На його верхівці утворюються бічні гілки, що несуть розетки численного листя — «голови дракона». При рубанні зі стовбура витікає сік — яскраво-червона смола, «драконова кров», що й дало назву рослині.

І це лише невелика частка цікавих екземплярів, враховуючи, що колекція ботанічного саду налічує понад 70 видів рослин, які перебувають під захистом міжнародних організацій з охорони довкілля, а також близько 90 видів, що охороняються на регіональному рівні. Окрім того, на його території росте близько 100 видів рослин, занесених до Червоної книги.

Відвідати екскурсію в оранжерейному комплексі можна з понеділка по четвер, а пізнати дух українського степу і прогулятися алеями парку — з вівторка по п’ятницю. Самостійно пройтися садом можна щодня, окрім понеділка.

КОМЕНТАР

Олена ПОПЛАВСЬКА, біолог, глава молодіжної екологічної ініціативи, Донецьк:

— Донецький ботанічний сад хоч і невеличкий за територією, проте різноманітний у різновидах представлених там рослин, які адаптовані під наш клімат. Наприклад, там є чудова кримська магнолія, яка створює гарний букет разом зі степовими травами і рослинами. Навесні можна приходити щотижня і споглядати, як змінюється покривний килим первоцвітів, вибір яких дуже великий. Чудовий розарій, дендрарій, яблуневий сад. Є гарна оранжерея. Сад тримається здебільшого на ентузіазмі людей. Він потребує колосальної підтримки. Наприклад, у 1990-х рр. приміщення взагалі не опалювалося, але сад вижив завдяки дбайливому і трепетному ставленню працівників. Сьогодні проблеми не такі, але їх, повірте, не поменшало.

ДОВІДКА «Дня»

Донецький ботанічний сад НАН України — один із найбільших ботанічних садів Європи. Тут дістав свій розвиток напрям промислової ботаніки (галузь біологічної науки, яка вивчає взаємини зеленої рослини з промисловим середовищем). Окрім збереження і виведення нових сортів рослин, сад займається обміном насіння з 78 науковими ботанічними установами з 32 країн світу. Сьогодні ботанічний сад налічує 6789 видів і форм та 2098 сортів рослин, представлених більш як 8 тисячами зразків. Наукова цін ність та унікальність колекцій зумовлена оригінальністю видового і формового розмаїття, яке спрямоване на виживання рослин в екстремальних умовах посушливого степу і техногенного забруднення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати