Юрій СУГАК: «Лише компроміс здатний зупинити насильство в країні»
Насилля над журналістами — це те, що відрізняє Євромайдан від інших акцій протесту. Ще ніколи воно не було таким жорстоким і не набирало таких масштабів. За повідомленням Національної спілки журналістів України, те, що починалося в Києві, з особливою жорстокістю прокотилося регіонами. Не пощастило в цьому сенсі Медіа-групі «Україна», чиїх журналістів побили і вчинили насильство аж в двох регіонах — знімальна група телеканалу «Донбас» постраждала в Донецьку під час зйомок Дня Соборності, а журналіст і оператор телеканалу «34» у Дніпропетровську під час розгону активістів «агресивно налаштованою групою людей спортивної статури».
Водночас слід зазначити, що в Донецьку порівняно з іншими регіонами постраждало журналістів значно менше. Вони заявляють про погрози, перешкоджання професійній діяльності вимагають від влади захисту. Ті, у свою чергу, надають журналістам жилети та обіцяють супровід міліції. Наскільки це ефективно — питання. Але важливо й те, що для України сьогодні це прецидент. Журналісти виявляють солідарність із колегами, які постраждали: обнародують заяви про переслідування, в ефірах каналів вимагають покарати винних. У непростій ситуації інтелектуальний Донецьк демонструє норму. Власне, про «норму поведінки» ЗМІ та непросту ситуацію в країні «День» поспілкувався з директором телеканалів «Донбас» і «34» Юрієм СУГАКОМ.
— Зараз почастішали випадки насильства проти журналістів. Зокрема, постраждали працівники двох ваших каналів. Звідки чекати небезпеку і як сьогодні журналістові слід поводитися на зйомках?
— Журналіст має бути захищений найперше законом і його виконанням, тим більше — у своїй країні. Насильство і журналістика — несумісні. Журналісти повинні мати можливість для безперешкодного виконання свого фахового обов’язку. Саме про це йшлося в Офіційній заяві «Медіа групи Україна», опублікованій 22 січня, на захист усіх журналістів країни, на яких вчинено напади під час виконання ними службових обов’язків. Серед постраждалих є і журналісти телеканалу «Донбас» — Ігор МОНАСТИРЬОВ і Юлія МІНШАКІРОВА, а також журналісти «34 каналу» — Данило ПЕТЕРІМОВ, Сергій КОЧЕТ і Наталія СВЄТЛОВА. Вони вже подали відповідні заяви до міліції. Після цих інцидентів, а також після публікації нашого офіційного протесту, начальник Головного управління МВС України в Донецької області пообіцяв місцевим журналістам надати міліційний супровід під час масових акцій. Можливо, така практика і така взаємодія були б дуже правильними, особливо в гострих ситуаціях.
— Як ви розцінюєте сьогоднішні події в цілому?
— Я впевнений, що єдиним правильним способом вирішення сьогоднішнього конфлікту в країні повинні стати конструктивні перемови. Лише компроміс між владою та лідерами руху протесту дозволить зупинити насилля. На сьогоднішній день головне завдання політиків усіх рівнів — повернути мир і спокій, зупинити силове протистояння. Учасники перемовин повинні керуватися інтересами всієї країни. Це загальна однозначна позиція групи СКМ і наша — про це йдеться і в спеціальній Заяві управляючої компанії СКМ.
— Чи можна сьогодні журналістові бути об’єктивним? Як збалансовувати думки?
— Баланс думок повинен залишатися завжди — це основа журналістики. Суспільство потребує об’єктивної інформації. Можу з упевненістю сказати, що телеканали «Регіональної Медіа Групи» подають збалансовану інформацію, з урахуванням різних поглядів. Серед іншого, це підтверджують у своїх оглядах ЗМІ місцеві інтернет-видання. Якщо журналіст виконує свою роботу професійно, тобто чесно, його цінність як відповідального громадянина лише зростає.