Перейти до основного вмісту

Череда-причепа

У вересні закінчується цвітіння рослини і достигають її плоди
19 серпня, 16:29

У нашому дитинстві малих дітей часто купали у ваннах з чередою. Усі мами знали, наскільки дієві такі ванни, особливо для малюків, шкіра яких має подразнення чи запалення.

До слова, ванни з череди приносять величезну користь у будь-якому віці. Вони не лише позитивно впливають на шкіру, а ще й знімають утому.

БЛИЗЬКА РОДИЧКА АЙСТР І ЛІКАРСЬКА РОСЛИНА

Череда трироздільна (Bidens tripartite L.) — однорічна трав’яниста рослина родини айстрові, — розповідає біологиня Марія САВЧУК. — Вона має по три зазубрених вирости на насінинах, від того й отримала таку назву. Рослина цвіте з липня по вересень, а у вересні дозрівають її плоди, які знову і знову розсіюють череду її улюбленими місцями зростання.

Насіння череди має ворсинки, якими міцно чіпляється куди завгодно — до волосся, одягу, взуття, шерсті тварин. Прилипає воно так міцно, що просто так струсити, як звичайне насіння, не вийде, доведеться вибирати кожну насінину вручну.

Особливо любить вона вологі місця в заплавах річок, озер, біля струмків, каналів, не обходить і болота та городи. Певно, не раз бачили цю високу рослину з жовтими квітами у вигляді кошичків.

У різних місцевостях її називають по-різному: золотушна трава, причепа, собачі реп’яхи, козячі ріжки, болотна стрілка, двозубець, собачник...

ЧЕРЕДА-ІНОЗЕМКА АКТИВНО ПОШИРЮЄТЬСЯ НА ПОЛІССІ

Той, хто знайомий з чередою трироздільною, певно зауважив, що останніми роками вона ніби дуже підросла. Виявляється, нашу аборигенну череду дедалі активніше витісняє майже двометрової висоти череда листяна, що походить з Північної Америки. Чужоземка, яка на відміну від трироздільної череди не є лікарською рослиною, на Поліссі трапляється навіть частіше від  місцевої, — пише кандидат сільськогосподарських наук Олександр ТАРАСЕВИЧ. Вона активно розростається вздовж доріг, у заплавах річок, на зрубах лісів, створюючи численні гібриди з іншими видами череди і навіть конкурує з лісовими культурами молодшого віку.

На Поліссі вже не дивина  інвазійні рослини — болотні масиви, всуціль вкриті айстрою новоанглійською. Аналогічні масиви утворює їжакоплідник виткий — «дикий огірок». На окупованих ними територіях немає місця ні місцевим рослинам, ні представникам поліської фауни — від комах до копитних звірів.

РОЗПОВСЮДЖЕННЯ УКРАЇНОЮ ЛИСТЯНА ЧЕРЕДА ПОЧАЛА З КРЕМЕНЦЯ

Листяна череда (Bidens frondosa) — родичка трироздільної, теж з айстрових, поширена в США і Канаді, а згодом перебралася й у Африку й Азію. На початку ХVІІІ століття її завезли і в Європу, де спершу вирощували як культурну рослину в ботанічних садах. У літературі, зокрема, є згадка про те, що вперше вирощувати її в Російській імперії, до якої на той час входили й частина українських земель, на початку ХІХ століття у відомому ботанічному саду Кременецького ліцею.

Очевидно звідти вона й поширилася і стала не стільки культурною, як цілком дикою, захоплюючи нові території і витісняючи місцеві види череди — трироздільну і пониклу. Так само вона поводилася й в інших європейських країнах.

Швидкому розповсюдженню листяної череди Європою сприяли світові війни. Вперше відмітили її присутність на територіях України ї у п’ятдесятих роках минулого століття. А у сімдесятих і вісімдесятих роках рослина настільки поширилася, що в багатьох регіонах майже повністю витіснила череду-аборигена.

ЧЕРЕДУ ТРИРОЗДІЛЬНУ ТРАВНИКИ НАЗИВАЮТЬ «МАГІЧНОЮ ТРАВОЮ»

З майже двох сотень видів череди найбільш поширена все ж череда трироздільна. Саме її й вживають як лікарську рослину здавна в народній медицині багатьох країн.

В Україні використовувати череду для лікування певних захворювань почали з ХІХ століття, але мешканці Китаю, Тибету відкрили для себе і почали застосовувати цю рослину набагато раніше — при лікуванні дизентерії, екземи, діатезу, подагри, золотухи та важких форм уражень суглобів.

Основне використання рослини зумовлюють її пото— і сечогінні властивості, сприятливий вплив на органи травлення і обмін речовин, ефективна бактерицидна дія.

Трава череди містить флавоноїди, кумерини, аскорбінову кислоту, каротин, гіркоти, слизи, аміни, ефірну олію, дубильні речовини з високим вмістом поліфенолів, які мають пом’якшувальну і протизапальну властивості.

Слизові речовини допомагають зняти запалення дихальних шляхів, органів травлення за рахунок обволікання слизовою оболонкою. Гіркі речовини сприяють посиленому виробленню жовчі й шлункового соку.

Прополіскування відваром череди надає волоссю гарного блиску, усуне свербіж і подразнення шкіри голови.

У череді є чимало макро— і мікроелементів, таких як залізо, калій, цинк, хром і багато інших, які позитивно впливають на організм. Зокрема, цинк покращує травлення, а марганець попереджає зростання рівня цукру в крові та тромбоз судин.

А ще череда трироздільна — гарний медонос, який полюбляють бджоли і пасічники. Метелики також люблять збирати з цих квітів нектар.

У деяких країнах листя череди вживають як звичайний чай, а квіти — для приготування вина. У народній медицині також відомий спеціальний чай для лікування золотухи, до якого входить і череда.

Окрім того, з листя череди і її квіткових кошиків у давні часи отримували різні фарби для вовни і шовку: від кремової до коричневої. Такою можливістю й зараз користуються ті, хто шанує натуральні барвники і фарбування ними натуральних тканин.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати