Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Iз вірою в мистецтво

05 жовтня, 00:00

У столичній «Галереї 15/5», що на вулиці Інститутській, 15/5, відкрилася виставка художника-неокласика Василя Шухаєва. На жаль, і досі лишається маловідомим для українців прізвище митця, на чию долю випало чимало складних випробувань.

Василь Шухаєв працював у Петрограді, Парижі, а коли 1935 року повернувся в СРСР — його одразу заарештували й вислали у концтабір на Колиму. Через довгих 12 років, 1947-го, Шухаєв переїхав у Тбілісі, де згодом здобув звання заслуженого діяча мистецтв Грузинської РСР.

Як розповідав художник, вижити в концтаборах йому допомогла дружина Віра Федорівна Шухаєва (Гвоздєва), котра завжди надихала митця вірою у щасливе майбутнє. Вона зіграла в житті художника ключову роль. Василь Іванович познайомився з Вірою Федорівною під час подорожі по Італії 1915 року. Це була інтелігентна, освічена й дуже талановита жінка, в котру важко було не закохатися. У Франції Віра Шухаєва працювала художницею по тканинах, що тільки зблизило її з талановитим чоловіком. Незважаючи на м’якість і лагідність вдачі, саме дружина своєю силою духу та стійкістю завжди допомогла митцеві долати всі життєві випробування. До речі, за 58 років спільного подружнього життя Вірі Федорівні не раз доводилося бути натурщицею для Шухаєва. У його картинах дружина ніби наочно демонструвала жіночу духовну силу. Художник часто згадував її в щоденникових записах: «Моя Віра... іноді здається, що вона не людина, а ангел, який не раз мене рятував, і продовжує рятувати... Лише дві ниточки тримають тут мене — Віра й мистецтво. А може, віра в мистецтво?».

Василь Іванович був прихильником класицизму, напряму, який на початку ХХ століття набув певної актуальності й деякою мірою користувався популярністю. Через це сучасники часто називали його неокласиком. Згодом він поєднував у картинах вишуканий традиціоналізм із портретизмом.

У «Галереї 15/5» представлено живопис і графіку митця. Його картини вкотре переконують у високій майстерності та дивовижній багатогранності таланту Василя Шухаєва. Тому полотна митця присвячені більшості сфер людського життя. Захоплює те, що художник зображував не просто певні моменти, документи чи події, але емоційно передавав те, що всі звикли бачити картинкою формальності. А це, по суті, і є завданням справжнього мистецтва. Василь Шухаєв на своїх полотнах завжди відображає атмосферу часу — темну чи світлу, трагічну або сповнену щастя. Найголовніше — атмосферу людських почуттів і взаємин.

Говорячи про виставку робіт Шухаєва, мистецтвознавець Наталія Глушко зазначає: «Справжній геній художника полягає в здатності зробити твір, у якому безпосередньо читалася б особистість автора, його стиль. У Василя Шухаєва кожна робота, яка вийшла з-під його пензля, позначена витонченими рисами особистості художника, його істинної натури та особливого ставлення до життя загалом. Картини відображають характер людини, котра володіє рідкісною чутливістю до тонкої матерії часу і психологізму».

Виставку Василя Шухаєва буде відкрито в «Галереї 15/5» до кінця грудня цього року. Вхід у галерею вільний.

 

 

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати