Перейти до основного вмісту

Картини з «характером»

У столичній галереї «Мистецька збірка» триває виставка Михайла Демцю «Аркан»
31 січня, 15:07
«ВЕСНА»

Мистецтвознавці називають його одним із найвідоміших і найдорожчих художників України, адже картини Михайла Демцю з великою регулярністю виставляються не лише в нашій країні, а й у Європі — Франції, Іспанії, Німеччині. Сам же художник-експресіоніст від «ярма» геніальності й запитаності скромно відхрещується, зізнаючись, що в Україні мистецтвом можна заробити лише за однієї умови — коли ти ним живеш.

— У наш час інколи важить не рівень художнього зображення, а ім’я, яким підписано картину. Від цього страждає справжнє мистецтво, — наголошує Михайло Демцю. — Сьогодні в Україні талановитий художник може непогано заробляти своєю творчістю, але тільки після того, як через роки важкої щоденної праці заслужить собі ім’я.

Галерист Максим Волошин переконаний: Михайло Демцю давно заслужив ім’я непересічного художника, адже так майстерно і тонко поєднувати кольори й фактури на полотнах, творчо сплітаючи західноєвропейські та вітчизняні традиції, можуть лише одиниці українських митців.

— Його картини — це неповторні історії з життя в яскравих барвах, — розповідає галерист Максим ВОЛОШИН. — Михайло Демцю — традиційно несподіваний художник. Його насичені барвами картини буквально заряджають позитивом, оптимізмом, енергетикою. Найбільш знакові полотна, виставлені в «Мистецькій збірці», — це «Весна в Карпатах» та «Аркан». Хоч обидві роботи великого формату, вони написані у стилі «а-ля прима» — легка манера зображення, створеного в один сеанс. Деякі художники місяцями пишуть картину і не можуть досягнути такого ефекту, а Демцю робить це за кілька годин.

Художник і сам зізнається, що не може довго малювати одну картину. Як наслідок, усі його останні роботи написані за один сеанс: «У мене золоте правило: картину пишу лише упродовж дня. Це дисциплінує. У середньому робота займає від двох до семи годин, але ніколи не відкладаю на потім. Коли вже почав малювати — для мене не існує більше нічого».

— Незважаючи на легкість композицій, роботи Демцю традиційно експресивні та просякнуті потужною динамікою зображеного, — ділиться враженнями від картин Михайла Демцю художник Михайло ДЕЯК, котрий завітав на відкриття виставки «Аркан». — Більшість барв, які використовує автор, відкриті й легкі. У декого складається хибне враження, що це легкий жанр. Насправді, у такій манері в Україні вдало пише хіба що декілька художників.

Своїм авторським секретом Михайло Демцю називає вроджену любов до яскравих барв. «Я ніколи не використовую темних, чорних, коричневих тонів. Взагалі кольори смутку в моїх полотнах не відіграють головних ролей, — каже митець. — Більше люблю працювати з червоним, блакитним, фіолетовим та жовтим кольорами та їхніми відтінками, які буквально насичені світлом і теплом. Коли починаю картину — ставлю собі за мету зробити її дзвінкою, динамічною та оптимістичною. Я вірю, що кожна картина має свій «характер». Здебільшого цей «характер» дається роботі під час народження, тому прямо залежить від місця створення. До прикладу, в Іспанії мої картини виходять більш темпераментними, а від створених у Карпатах віє шаленим драйвом та енергетикою. Із запропонованих на виставці мені особливо дорога робота «Аркан». На свята в Карпатах хлопці та чоловіки традиційно виконують однойменний танок, від якого буквально гудуть гори. Цей танок символізує не лише союз мужів (посвячення хлопця у чоловіки), а і єдність суспільства. Останнього, на жаль, українцям сьогодні бракує. Замислитися про це спонукає, в тому числі, мій живопис.

Виставка Михайла Демцю «Аркан», у якій представлено чотирнадцять останніх робіт художника, триватиме в столичній галереї «Мистецька збірка» до 17 лютого.

Фоторепродукції надано галереєю «Мистецька збірка»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати