Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Мистецький спадок Потоцьких

У колекції Вінницького художнього музею — твори європейської ваги
12 серпня, 00:00

Вінницький обласний художній музей — один із нечисленних регіональних музеїв України, який має у своїх колекціях, що налічують понад 10300 одиниць зберігання, твори західноєвропейського, українського, російського, східного мистецтва ХVІІ—ХХІ ст.

Наприклад, у Салоні мистецтв розташоване зібрання портретної мініатюри «Королівські особи Франції VII—XVII століть» невідомого автора, що складається з 22 робіт. Мініатюри портретів представників династій Меровінгів, Каролінгів, Капетингів, Валуа, Бурбонів датуються кінцем XVIII ст. та належать до західноєвропейської школи.

Ці шедеври однакового формату, розміру і стилю оформлення, написані олійними фарбами по шовку. Проте особливо вирізняється серед них портрет Генріха ІІІ, виконаний на слоновій кістці.

Увагу відвідувачів привертає велика експозиція кольорових світлин під назвою «Родинні зв’язки Потоцьких». Цей стенд є результатом наукової роботи працівників музею, що ознайомлює з історією роду магнатів Потоцьких, яких, власне, можна вважати одними з перших колекціонерів Вінниччини.

До речі, зібрання творів мистецтва саме цієї родини лягло в основу фондів сучасного художнього музею.

Найбільшу частину музейної колекції становить експозиція Картинної галереї, де можна побачити унікальні зразки живопису, скульптури, графіки, порцеляни, виробів з металу, кістки та каменю, твори знаних у світі художників — Ф. Воувермана, Т. Ромбоутса, Бургіньйона, К. Гревенброка, М. Бачареллі, І. Лампі, Л. Майє та інших митців.

Увагу відвідувачів привертають оригінальні полотна першої половини ХVІІ ст. невідомих французьких художників, що належать до загальноєвропейського мистецтва.

Також тут експонуються роботи представників російського живопису: «Політична маніфестація в Римі» К. Брюллова, «Париж уночі» К. Коровіна, картини на релігійну тематику В. Тропініна, полотна І. Рєпіна, І. Крамського, М. Ге, М. Нестерова, В. Полєнова. Значну частку збірки музею становить колекція графіки XVIII—ХХ ст., яка репрезентована творами Ж.-П. Норблена, О. Орловського, Н. Орди, В. Касіяна, Г. Малакова та інших.

Розділ українського живопису — найчисленніший і найцінніший у музеї. Тут комплексно представлена колекція пейзажів ХІХ—ХХІ ст, до якої увійшли твори С. Світославського, Г. Світлицького, О. Новаківського, Ф. Коновалюка, М. Глущенка, С. Шишка, Й. Бокшая.

Мабуть, найвизначнішою виставкою музею є експозиція полотен Федора Коновалюка, відкрита з нагоди відзначення 121-річчя від дня народження одного з найліричніших співців української природи ХХ століття, під назвою «Діалог художника і природи». Вона представляє 67 робіт автора, серед яких — пейзажі, портрети, сюжетні твори, натюрморти.

Як відзначив директор музею, заслужений діяч мистецтв України Ілля БЕЗБАХ, Федір Коновалюк давно увійшов до когорти класиків українського образотворчого мистецтва і своєю творчістю продовжив традиції видатних пейзажистів — С. Світославського, О. Новаківського, С. Васильківського, відтворивши світ щедрої та неповторної української природи. Разом з Їжакевичем Коновалюк займався ілюструванням творів класичної української літератури.

Витончена гармонізація кольорів, тонка й вибаглива деталізація, максимальна простота і лаконічність — так характеризують мистецтвознавці творчість Федора Коновалюка.

Колекцію робіт Коновалюка, що налічує 138 полотен, подарувала музею вдова художника Тамара Іванівна Мороз-Коновалюк. Це одна з найбільших колекцій Вінницького обласного художнього музею.

Щороку тут проходить понад 30 виставок. За останні два роки було видано каталоги «Вінницький обласний художній музей. Живопис» і «Біблійні та античні мотиви в творах графіки, скульптури і декоративно-прикладного мистецтва XVIII—ХІХ ст.».

— Музею конче потрібне пристойне приміщення площею від трьох до п’яти тисяч квадратних метрів, — каже Ілля БЕЗБАХ. — За останні роки взагалі не видаються кошти на закупівлю творів мистецтва сучасних художників. Це, як на мене, серйозна проблема для регіонального музею, адже через століття мистецтвознавці не зможуть належним чином досліджувати й вивчати роботи вінницьких митців початку ХХІ століття.

Нині працівники музею готують виставку робіт Петра Холодного «Історія Незалежності в живописі».

З вересня в музеї відкривається новий виставковий сезон. Його розпочне презентація фотоальбомів Бурхарда фон Хардена «Вінниця. Період «холодної війни», що проходитиме в межах міжнародного проекту «Україна — Німеччина».

 

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати