Перейти до основного вмісту

Осінній сон

Перечитуючи «Таємниче життя дерев» Петера Воллебена
28 жовтня, 17:18
ФОТО АВТОРКИ

От скільки бачу щоосені це диво, стільки й дивуюся. Якось вранці підходиш до вікна — а там майже всі дерева, що лише вчора були жовтими, оранжевими, червоними, уже зовсім без листя.

Ну як вони відчувають: пора скидати листя, наближаються холодні часи, треба готуватися до зими, а потім йти на заслужений перепочинок?

Правда, часом все ж трапляються ситуації «білий сніг на зеленому листі», але це нам може здаватися гарним, деревам вона приносить здебільшого не просто зайвий клопіт, а й неминучі втрати. Сніг на листі, а ще гірше, крига, дуже ослаблюють дерева, які часто не витримують такої ваги й ламаються.

Все це ми напевно вивчали в школі, починаючи з початкової, але так мало пов’язували шкільні знання з навколишнім життям. А з часом дедалі більше розумієш, наскільки це важливо для розуміння довкілля і нашого місця в ньому.


«ВЕСНА І ОСІНЬ» / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

ЗАКРИТТЯ ЦЬОГОРІЧНОГО СЕЗОНУ

Дерева інтенсивно набирають сонячне проміння і з його допомогою роблять резервні запаси. А коли вдосталь насичуються поживними речовинами, починають поступово забарвлюватися у жовтий чи червоний кольори. Навіть якщо надворі ще достатньо сонця.

Це означає не що інше, як закриття цьогорічного сезону, — зауважує Петер Воллебен. — Судини дерев під корою та в корінні вже наповнені, додатково вироблений цукор більше ніде зберігати. Деякі види, які мають більші резервуари, завзято здійснюють фотосинтез аж до морозів, проте все одно припиняють свою активність. Більшість видів дерев, так би мовити, перекривають крани листю, відправляючи резервні речовини з листя назад у стовбур і корені. Хлорофіл накопичується, щоб наступної весни знову потрапити до нового листя.

Коли ж зелений пігмент дерево повністю відкачало з листя, натомість з’являються жовті, червоні, оранжеві тони. Вони складаються з каротину і вже й раніше існували в листі й, можливо, виконують застережну функцію.

Біологи вважають, що якраз яскравим забарвленням листя дерева сигналізують про свою обороноздатність до наступної весни.


ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»
 

ЛИСТОПАД — ІДЕАЛЬНИЙ ЗАХИСНИЙ ЗАХІД

Отож, листопад, коли дерева звільняються від зайвих речовин у вигляді опалого листя — ефективний захисний захід, ідеальний у кліматі наших широт.

Після того, як резервні речовин перетекли назад у стовбур, — пише Петер Воллебен, — дерево утворює розділювальний шар, що обрубує зв’язок з гіллям. І тепер, щоб листя впало на землю, вистачить найменшого подиху вітру. І тоді дерево поринає у сон, щоб відпочити від навантажень активного сезону. Нестача сну впливає на дерева так само погано, як і на людей.

Молоді й невисокі дерева користуються листопадом, щоб підкачати сонячну енергію. А все через те, що коли високі дерева скидають листя, їм дістається значно більше сонячного світла. До того ж, низеньким деревам не страшний вітер, що скидає листя з високих, вони ще утримують його на своїх гілках. І навіть сніг здебільшого не стає проблемою.


ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

КОЛЬОРОВИМИ СТАЮТЬ ЛИШЕ ОЩАДЛИВІ ДЕРЕВА

Перед листопадом більшість дерев перекачують поживні речовини з листя назад у гілки і стовбур. Та не всі, звісно. От вільхи, ясені, бузина не беруть участі у створенні осіннього натюрморту. Скидаючи яскраве зелене листя, вони ніби демонструють, що їм до цього зовсім байдуже, бо вони можуть дозволити собі розкіш щороку заново виробляти хлорофіл.

Особливо це стосується вільхи, яка здебільшого росте на болотистих, багатих на поживні речовини землях. Гриби і бактерії під деревами переробляють старе листя на поживну сировину, що знову потрапляє в коріння. Перебуваючи у симбіозі з протеобактеріями, вони отримують від них і достатньо азоту.

Певно, помічали, що дуб витягує з листя все, що може й скидає його вже зовсім коричневим, вишні втрачають здебільшого червонясте листя, а ось буки радують цілою гамою осінніх кольорів.

Натомість багато хвойних древ чинять зовсім інакше, не оновлюючись щороку. На відміну від беззахисного листя, їхнім голкам замороження не страшне.

Аби убезпечити свої голки від випаровування води взимку, вони покривають їхню поверхню грубим шаром воску. Крім того,їхня шкіра тверда і міцна, а дихальні отвори значно заглиблені.

Серед хвойних дерев є таке, що скидає листя щороку, як і листяні, це модрина. А от смереки, сосни, ялиці скидають старі хвоїнки, що вже не такі продуктивні, але роблять це не щороку: ялиці через десять років, смереки — через шість, а сосни через три, що видно о відповідних ділянках гілок.

Як же дерева дізнаються, коли час скидати листя, а коли зеленіти? Вчені, які досліджують ці явища, вважають, що не лише від температури повітря, а й від тривалості дня та їхнього поєднання. Принагідно з’ясовано: дерева таки мають пам’ять, бо якби вони інакше внутрішньо порівнювали тривалість світлового дня чи температуру повітря ?

Такі дослідження набувають особливого значення з урахуванням процесів зміни клімату. В надто теплі роки ми все частіше спостерігаємо дерева, в яких збилося відчуття часу і не розуміємо, як це вплине на наше життя і яким чином цьому можна завадити.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати