Палітра весняного настрою
Українські живописці-класики відкрили сезон виставкою SPRING EMOTIONS у галереї «Мистецька збірка»SPRING EMOTIONS представляють вибрані роботи радянських і українських митців із приватних колекцій. Експозицію можна умовно розділити на роботи майстрів закарпатської та київських шкіл 60-80 років, а також твори сучасних художників: Михайла Деяка, Анатолія Криволапа, Віктора Дейсуна та інших.
Безперечна прикраса весняної експозиції — «Бузок» Марії Примаченко (1956 рік). Експресія і ніжність, чистота кольору і лаконічність форм у картинах геніальної жінки (як її оцінив сам Пабло Пікассо) переносить нас в інший світ. Це незвичайні композиції, де навіть рослини людяні, зі своїми дивацтвами та характером, а звірі зовсім не схожі на звичайних конячок, корів чи пташок, це дивовижні чудовиська з добрими і хитрющими мордами. «Починалося все це так, — згадувала художниця про свої перші витвори. — Якось біля хатини, коло річки, на прибраному кольорами лугу я пасла гусей. На піску малювала всякі побачені мною квіти. А потім помітила синювату глину. Набрала її в поділ і розмалювала нашу хатину». Так у звичайній сільській родині, успадкувавши талант мами — знаменитої вишивальниці, зійшла зірка майбутньої художниці Марії Примаченко.
Вона опановувала таємниці художньої майстерності як самоук, проте малювала істинно самозабутньо, і була заслужено визнана фахівцями: 1936 року Марію Авксентіївну запросили в експериментальні майстерні при Київському музеї українського мистецтва. Її творчість охопила багато видів і жанрів мистецтва: вона малювала, вишивала, захопилася керамікою (сьогодні нам відомий лише один її твір керамічної скульптури — «Крокодил»). Та все ж, більшість глядачів знають її як авторку картин, яка створює особливий світ — яскравий, декоративний, тісно переплетений із українським пісенним фольклором, казками, містикою та щедро приправлений народним гумором.
Разом із картинами, де на радість глядачеві живуть казкові тварини, широко популярні і квіткові композиції Примаченко, до яких і належить показаний на SPRING EMOTIONS «Бузок», пишно розквітлий запашними різнобарвними кетягами в керамічному горщику, прикрашеному зображенням котика. Цікаво, що в спадщині мисткині є унікальні картини глибшого смислового наповнення, такі як «Атомна війна, будь проклята вона» і, навіть не дивлячись на колористичне багатство, мабуть, їх не назвеш декоративними... За участь у виставці народного мистецтва 1936 року Марію Примаченко нагородили дипломом першого ступеня, її твори з великим успіхом експонувалися на виставках у Парижі та Варшаві, Софії, Монреалі, Празі.
ІРИНА БЕКЛЕМІШЕВА. «СЕЛО В КАРПАТАХ»
Пробудження весни в живописі визнаних закарпатських колористів Золтана Шолтеса, Антона Кашшая й Ернста Контратовича повертає нас у реальний світ: сільські хатини з двосхилими дахами, перекошений пліт і ніжна весняна поросль на деревах, які прокинулися від зимового сну. Живописці київської школи з завзяттям підхоплюють тему цвітіння: ось знайома панорама Дніпра з новобудовами на Лівому березі, Ботанічним садом із травневим бузком усіх сортів на першому плані. Мелодію весни продовжують потужні «Каштани» Миколи Максименка з розкішними білими суцвіттями; біля стежини проросла молода абрикоса, полого стелеться донизу схилами буйно-зелена трава з блакиттю гір удалині на пейзажі Ірини Беклімешивої. Природа на живописних полотнах, як і в житті, — завжди справжня. Вона не знає агресії і живе в мирі: у коханні зароджується молода боязка зав’язь, у довірі розпускаються ніжні бруньки, ніжачись у сонячних променях, дарують пахощі квіти...
«Цього року весна в Україні тривожна у зв’язку з останніми політичними подіями, але від того не менш прекрасна, — переконаний директор галереї «Мистецька Збірка» Максим Волошин. — Вона ніжна і сповнена мужності. Я упевнений, що ця виставка додасть сили і натхнення всім моїм співвітчизникам».
Експозицію SPRING EMOTIONS відкрито для глядачів з 3 по 27 квітня.
Ілюстрації надано галереєю «Мистецька збiрка»