Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ретроспекція гумористичних листівок

Напередодні 1 квітня в музеї Києва відкрилася виставка «Веселий «Світанок», або гумор по-київськи», де представлено колекційні листівки початку ХХ століття
03 квітня, 17:32

Упродовж семи років колекціонер Сергій Сурнін збирав листівки видавництва «Світанок», видруковані з 1911-го по 1913 рік. Кожна з них жваво і гротескно відтворює пікантну сценку чи образ: це  тематичні шаржі, здебільшого  присвячені  міщанській тематиці та київському студентству. До 29 квітня глядач зможе ознайомитися з 152 листівками на 127 сюжетів, а також книгою-дослідженням, що докладно розповідає  про Київ столітньої давнини. Cучасним киянам має бути цікаво поглянути на минуле свого міста і побачити  давно минулу епоху крізь призму  гумору.

Передивляючись експозицію і перегортаючи книгу-каталог, глядач із цікавістю дізнається, що з 1904-го по 1916 рік видавництво «Світанок», очолюване мистецтвознавцем  і редактором Соломоном Абрамовим  (1884—1957),  видрукувало понад 1200 найменувань листівок. Сама гумористична специфіка листівок стала результатом  спільної праці солідного видавця  з художником В. Кадуліним.

Тут ми бачимо типові життєві сцени: переїзд до нового помешкання,  галантне побачення, стрижка у цирульника, студентська пиятика... Усі характерні особливості моди і смаку тих років відображено художником у загострено-карикатурному стилі, що дає змогу нам поглянути на буденне з посмішкою. Водночас, було б неправильно зараховувати серії листівок до категорії виключно розважальної, адже сьогодні ці сюжети відіграють історично-документальну роль, допомагаючи історикам і шанувальникам старовини зробити своєрідний екскурс у минуле.

В одному зі своїх  інтерв’ю власник колекції розповів, що перша серія листівок  з міщанським гумором  складалася з 80 карток, друга (присвячена типажам студентів і курсисток) налічувала 47 листівок. Загалом видавництво видрукувало і випустило у світ  127 сюжетів. Велику роль відіграв і той факт, що видавництво випустило і  каталоги своїх листівок, де, окрім назви, в кожної картки був свій номер. Завдяки вивченню каталогу, колекціонер Сергій Сурнін переконаний, що зібрав усі листівки, хоча це було не так просто.

Розглядаючи гумористичні листівки, глядач потроху починає усвідомлювати, що й незначна дрібниця — поштова листівка, може стати предметом мистецтва і буде цікавою для історика, глядача і просто  допитливого  школяра. Теми, висвітлені видавництвом «Світанок» анітрохи не застаріли, вони, як і раніше, зачіпають глядача — утім, як і сто років тому! Грубувата сатира деяких типажів  вдало пом’якшується тонко завуальованою посмішкою-натяком в інших мотивах листівок.

Співробітник музею Світлана Главак так прокоментувала нинішній проект:  «У Музеї історії Києва вже давно зародилася традиція робити ретроспекції київської старовини, задля того, щоб сьогоднішній глядач — особливо молоде покоління, школярі й студенти — могли різнопланово і з цікавістю ознайомитися з історією рідного міста. Окрім загальноосвітнього завдання, ми також із захопленням  долучилися до процесу взаємодії з антикварами та колекціонерами — приватними особами, що співпрацюють з музеєм над такими проектами. Сьогодні, в цей важкий і трагічний для всіх нас час, ми відкрили експозицію «Веселий «Світанок»  в надії подарувати киянам трохи гумору, піднести настрій, допомогти хоч трохи  налаштуватися на позитив».

І справді, з цим завданням музей впорався: рідко який глядач піде з виставки байдужим. Шанувальникам старовини завжди приємно поринути в особливу привабливість київської атмосфери за кілька років до революції 1917 року. Сьогоднішнім студентам буде цікаво, навіть корисно-повчально подивитися на шаржі своїх побратимів фізиків і філологів. Активно налаштованим жінкам будуть близькі  листівки, присвячені темі емансипації, а закохані  не раз посміхнуться кумедним парочкам  на колекційних зразках. А можливо, дехто навіть захопиться філокартією і почне збирати листівки 2014 року, аби через сто років нащадки  побачили на них сьогоднішній Київ!

Ілюстрації надано прес-центром Музею історії Києва

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати