Рибалочки із Десни й Гоа
Вони неначе дорогоцінні камінці серед птахів наших широт
Ці птахи здаються мешканцями далеких від нас екзотичних країн, які дивом опинилися на нашій землі. Так воно і є, адже рибалочки — вихідці із тропічних і напівтропічних територій, зокрема Індонезії, Нової Зеландії, Нової Гвінеї чи Соломонових островів. А в Гоа, до слова, вони вважаються взагалі офіційним символом.
В Україні ж рибалочка — це гніздовий, перелітний та рідкісний зимуючий вид. Часто бачать його уздовж Десни, а також у Запорізькій та Рівненській областях. Орнітологи спостерігають його і взимку — в окремих районах півдня й на Прикарпатті, зрідка його щастить побачити в холодну пору поблизу незамерзаючих водойм і на інших територіях. Зимують птахи переважно в Південній Європі, Азії та Африці. Розповідають, що відлітаючи на зимівлю поодинці, птахи перед гніздуванням знаходять одне одного і знову з’єднуються.
ПТАШЕНЯТ ВИСИДЖУЄ В НОРАХ
Дивовижний птах має чимало синонімів назви, — розповідає біолог Марія САВЧУК, — рибалочка, зимородок, водомороз, плавневий дятел, іванок... В італійській і давньофранцузькій мовах його назва звучить як «райська пташка», а з англійської перекладається як «король-рибалка». Мешканці Люксембургу стверджують, що пташка відлякує моль, про що й промовляє її місцева назва. На Гоа місцева рибалочка, яка має назву Кінгфішер, стала не лише офіційним символом території, а й логотипом популярного індійського пива.
Рибалочка відрізняється від інших птахів не лише забарвленням свого оперення, цікавим є і спосіб його гніздування. Ці птахи будують свої гнізда в нірках, які риють у крутих берегах річок. Трапляється, нори досягають аж три метри завглибшки. У дальньому кінці такого тунелю вони відкладають яйця, здебільшого п’ять-вісім штук, і годують пташенят, коли ті вилупляться. Пташенята полишають гніздо, коли здатні самостійно дати собі раду.
Поза періодом гніздування рибалочку можна зустріти на скелястому морському узбережжі й навіть у районах міської забудови.
Пташка дуже вибаглива щодо умов існування: чиста водойма з проточною водою (не мілка і не глибока), обривисті й порослі береги. Вони не люблять близького сусідства з іншими видами птахів і не миряться з цим. Якщо на вподобаній птахом ділянці з’явиться чужинець, конфлікту між ними не оминути. Та й людям не часто щастить їх побачити, хіба тим, хто гарно розбирається в пташиних голосах.
А ще вибагливим рибалочкам важливо, щоб у водоймі було досить дрібної риби, а вода була не лише прозора, а й затінена деревами. У місцях, де на поверхні немає сліпучих сонячних відблисків, птахам значно простіше вистежувати здобич. Та й сидячи на гілці просто над водою, можна швидше помітити і вполювати рибку. Ті, кому пощастило бачити, як пташка кидається на водну поверхню, кажуть, що це ніби по воді прокотився коштовний камінець.
ПРО ПТАШКУ ІСНУЄ БАГАТО МІФІВ І ПОВІР’ЇВ
У світі не так багато птахів, які потребують одночасно трьох стихій — повітря, води і землі. Дивовижні рибалочки саме з таких. У повітрі вони літають, у землі — гніздуються й виводять пташенят, з води — харчуються.
Своєю незвичною зовнішністю птах завжди привертав увагу людей, які намагалися наблизити його до себе й більше зрозуміти. А тому придумували безліч легенд, які передавали з покоління в покоління. За однією з них, саме рибалочку випустив Ной із ковчега після голуба, а небо і сонце пофарбували його в небесно-сонячні кольори.
Чому птаха називають зимородком? За язичницьких часів рибалки вважали, що гнізда пташки містяться в морі й усі бурі вщухають, коли вони прилітають нестися. А оскільки, згідно з легендою, це відбувалося взимку, то і ясні дні цієї пори називають «халкіонськими», тобто зимородковими.
Згідно з іншою легендою, латинську назву птаха — Alcedo пов’язують із жінкою на ім’я Альціона, котра не могла пережити смерть коханого внаслідок краху корабля й сама кинулася в море. Боги змилувалися над ними і перетворили їх на птахів.
Російська назва птахів «зимородок», гадають, утворилася з міфів, що ці птахи розмножуються взимку в південних країнах.
До найнеймовірніших небилиць про рибалочок знову ж таки долучився відомий давньоримський натураліст Пліній-старший. Він писав, що птахи в період зимового сонцестояння відкладають свої яйця у гнізда, які будують посеред моря. А боги, які дуже люблять зимородків (вони ж самі й перетворили на птахів чоловіка й жінку, котрих розлучило море), на час гніздування розгладжують хвилі, і море перебуває в повному спокої. Оскільки у вченого був дуже високий авторитет, ніхто в цьому не засумнівався. Навпаки, помітили, що навколо Сицилії приблизно до Різдва море справді стає дуже спокійним. Стародавні греки й римляни так і називали цей період — «альціоновим».
РИБАЛОЧКА — ІНСПЕКТОР ВОДОЙМИ
За присутністю рибалочки можна судити про стан води — птах оселяється виключно неподалік чистих водойм. З огляду на постійне збільшення забрудненості водойм, чисельність цього виду-індикатора на більшій частині території Європи, на превеликий жаль, скорочується.
Негативно впливають на птаха й випас худоби біля водойми, забруднення води отрутохімікатами, побутовими і промисловими відходами. Та навіть звичайна потурбованість з боку людини.
Природних ворогів у рибалочки, крім людини, майже немає. Хіба що молодих недосвідчених пташок можуть часом упіймати соколи чи яструби. А от людина, руйнуючи природне середовище проживання цього чудового птаха, — може завдати йому значної шкоди.
Дивовижна пташка потребує охорони і дбайливого ставлення. Рибалочка перебуває під захистом Бернської конвенції та Директиви Європейського Союзу про захист диких птахів, вона занесена до Червоної книги на деяких територіях і в країнах, зокрема в Білорусі.