Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Срібне мереживо мрії

Із 10 червня до 3 липня в галереї AVS-аrt — виставка Людмили Задорожної
12 червня, 16:13
«ГОРТЕНЗІЇ КВІТНУТЬ». 2005 р.

Найпростіший мотив у пейзажах і натюрмортах члена Національної спілки художників України Людмили ЗАДОРОЖНОЇ перетворюється на священнодійство, за яким можна  впізнати справжнього  творця: і дерева — що говорять, і трави — пахучі, а буйні квіти увібрали у себе всю палітру семиколірної веселки та  небосхилу.

На виставці глядач потрапляє до щедрого і відкритого світу: всі  полотна — справжній гімн життю, декоративність і ритм разом із незвичайними поєднаннями фарб створюють святковий настрій. Природа на картинах Задорожної  фонтанує буянням літнього розквіту й сентиментальністю осені, розмаїттям плодів і кольорів, вирощених теплом Землі й силою Сонця. Поезія є в кожній роботі: це не просто стоп-кадр, вихоплений з виру життя, а самодостатній світ, відособлений і багатий на нюанси. Такі картини розглядати не нудно, тому що діалог, що відбувається між живописом і глядачем, занурює нас у приємне  тихе споглядання.

Пейзажі створені як «реальність міфу», в якому Людмила  трансформує матеріальність світу природи, пропускаючи її через мережива  індиго-фіолетового кольору. Про колір у неї є історія:  «Залізла я, коли була маленькою, увечері на копицю, а переді мною — сливи, осяяні місяцем... це якийсь незбагненний, сливово-срібний колір. Я несу його з собою усе життя ...».

«ВЕЧІР». 2006 р.

Поезія збагачує реальність, для мисткині не важлива конкретика, їй потрібно передати стан душі, саму суть людини. Звідси й метафоричність її живопису, а також зануреність в  ірреально прекрасне царство кольору, з усією його найбагатшою варіативністю й глибиною найчистіших відтінків. «Творчість її знаходиться осторонь від крайнощів авангардистських експериментів, вона зберігає вірність як школі, так і безпосередності й щирості дитячих вражень...  Фантазія Людмили Задорожної — земна, вона не вигадує заради вражаючого ефекту.  Це і створює її художню постать, талановиту, щиру, відкриту світові», — вважає кандидат мистецтвознавства Ніна ВЕЛІГОЦЬКА, що давно вивчає творчість Задорожної.

Людмила народилася в селі Скибинці на Вінниччині, де змалку намагалася відобразити в малюванні навколишній світ.  Обравши мистецтво  як професію, вона закінчила Київське художнє училище прикладного мистецтва, де навчалася у Євгена Святського, Анатолія Казанцева та Ніни Ган, а також художню студію. Пізніше працювала в Національному музеї імені Т. Г. Шевченка художником-оформлювачем й одночасно продовжувала навчання на факультеті графіки вечірнього відділення Українського поліграфічного  інституту ім. Івана Федорова. Доля подарувала Людмилі  чудових педагогів-художників  Флоріана Юр’єва та Валерія Ламаха. Вже сам факт учнівства у таких  майстрів є доказом того, що талановиті люди притягують один одного.

«ВЕСНА». 1972 р

Вставши на самостійний шлях, Людмила  співпрацювала з декількома видавництвами та дитячими журналами. Її  графіка побачила світ у видавництві «Искусство», журналах «Малятко» і «Соняшник», у видавництві «Веселка». Проте «вільний живопис» виявився дуже привабливим, щоб встояти перед можливістю писати все, що хочеш, не озираючись на цензуру. І з початку 1980-х років Задорожна повністю занурюється у світ авторського живопису.

Серед її робіт виділяється серія «Седневських пейзажів», улюбленого місця Людмили. Тут вона  створює величний  цикл    «Самі собі в своєму домі» про нерозривний природний зв’язок природи та людини, єдність усього живого. За своїм сенсом він близький до серії «Мир землі нашій», про яку  Неля Заблоцька сказала Людмилі: «Це шедевр філософського розуміння єдності  людини і природи, Всесвіту. Цілющі паростки народних традицій мистецтва проросли у Вашому живописі буйноцвітом. Саме через таких художників, як Ви, промовляє Україна до світу: Дівіться, яка я!»

Фоторепродукції картин надано галереєю AVS-аrt

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати