«Умовні Українці» під величезним небом
У Чернівецькому художньому музеї триває персональна виставка Миколи Кумановського![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20110114/44-24-1.jpg)
Роботи Миколи Кумановського Чернівці бачать уперше, хоча в Європі творчість Кумановського знають уже давно. Живописний цикл, який представлено в одній із виставкових зал музею, має назву «Умовні Українці», тож, стартувавши в рідному для автора Луцьку, вже експонувався в кількох інших містах, у тому числі в столиці. Як відзначають мистецтвознавці, «Умовні Українці» є квінтесенцією творчості митця і тематично об’єднують низку полотен, в якому назва кожного — це своєрідний ключ до розкриття ідеї.
Народився Микола Кумановський 1951 року в місті Сатанів, що на Хмельниччині. Майбутній митець закінчив Львівське училище декоративно-прикладного мистецтва ім. Івана Труша, а згодом продовжив освіту у Львівському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва.
Потрібно зауважити, що художник упродовж усього творчого шляху вражав і досі вражає своєю працездатністю. Він — автор багатьох відомих живописних та графічних серій, серед яких не можна не згадати таких циклів, як «Темна українська ніч», «Закляті», «Це шарудить надламане стебло», «Матерія», «Грандмарш Аутодафе» та інші. Крім цього, Микола Кумановський відомий як автор численних ілюстрацій до книжок, зокрема, до повного зібрання творів Григорія Сковороди, яке нещодавно вийшло в США.
На думку багатьох фахівців із мистецтвознавства, Микола Кумановський — один із найцікавіших митців сучасної України. За ним міцно закріпилася слава генія, який належав до так званого неофіційного мистецтва. Ще в 70-х роках його полотна змусили глядача поглянути на світ іншими очима, побачити його не таким, яким він поставав на тогочасних виставках, що відповідали усталеним нормам соцреалізму. Люди, які знають про його життя і творчість, розповідають, що траплялися й доволі скандальні випадки, коли полотна Кумановського вилучали з експозицій, не дочекавшись відкриття виставок. Майже до настання незалежності України спецслужби пильно стежили за всім, що стосувалося особистості митця.
Складна символіка — основа кожного твору художника. Варто пригадати слова куратора виставки, мистецтвознавця Романа Струка, який протягом багатьох років пильно вивчає творчість художника: «Незначними, навіть другорядними, на перший погляд, деталями, він намагається повніше розповісти про головних героїв і дає ключі до розкриття змісту полотен. Автор налаштовує на вісь сприйняття щільного концентрованого простору «умовного» світу, в якому існують «умовні» персонажі, часто змальовані з абсолютно реальних людей. Усі події «Умовних Українців» відбуваються під одним величезним небом, пронизаним самотньою хмаринкою, що об’єднує полотна в один тематичний ряд. Усе це загалом створює ілюзію надреальності середовища, котре існує поза нашим виміром та часом».
На думку того ж Романа Струка, сьогодні творчість Кумановського — на вістрі уваги як одного з найяскравіших представників мистецького середовища Волині, а цикл «Умовні Українці» є найвдалішим результатом останніх творчих пошуків Миколи Кумановського. У ньому тематично об’єднано низку полотен, в яких автор показує фантастичний, проте напрочуд реальний образ сучасного українця, водночас спраглого й ситого, безтурботного і здатного до рішучих дій.
Крім живописного циклу «Умовні Українці», що дав загальну назву виставці, в експозиції презентовані також графічні роботи майстра, які виконані в різноманітних техніках і представляють різні роки творчості Кумановського та різні періоди його життя, а також екслібриси в техніці офорта.
Виставка «Умовні Українці» в Чернівецькому художньому музеї триватиме до 19 січня 2011 року