Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Він був переконаний у своїй правоті...»

Одна з головних вулиць міста Нікополя матиме ім’я Бориса Мозолевського
05 лютого, 12:22
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Про це «День» повідомив директор Нікопольського краєзнавчого музею Олександр Кушнірук. У такий спосіб, за його словами, у місті вирішили увічнити пам’ять про видатного українського археолога, який під час розкопок кургану Товста Могила знайшов знамениту скіфську Золоту Пектораль. 4 лютого співробітники музею відзначили 80-річчя від дня народження Б.Мозолевського — вони поклали квіти до кам’яної стели, присвяченої археологові, яка стоїть біля стін краєзнавчого музею. «Цей пам’ятний знак свого часу встановили учні та шанувальники Б.Мозолевського на території базового табору експедиції Інституту археології АН УРСР у селі Шолохове Нікопольського району.  Торік цю стелу, разом з колекцією кам’яної пластики, що її зібрала експедиція, для кращого збереження передали нашому музеєві», — розповів О.Кушнірук.

Ювілей Б.Мозолевського у Нікополі вирішили відзначити низкою пам’ятних заходів, які проводитимуть цьогоріч. «Учора ми відкрили зал археології, значна частина експозиції якого присвячена експедиції Б.Мозолевського, археологічним розкопкам кургану Товста Могила та знайденому  скіфському золоту, зокрема Золотій Пекторалі. Це відкриття, зроблене 21 червня 1971 року, стало однією з найзнаковіших подій в українській археології», — каже О.Кушнірук. Керівництво музею звернулося до влади Нікополя з проханням перейменувати вулицю Чубаря на честь археолога Бориса Мозолевського. Це прохання в мерії розглянули й підтримали — до 21 лютого на сесії міськради депутати ухвалять відповідне рішення. Окрім цього, в рамках ювілею на стіні Нікопольського краєзнавчого музею буде встановлено меморіальну дошку, присвячену Б.Мозолевському, а в місцевій пресі з’являться публікації, що розповідають мешканцям Нікополя про сенсаційне відкриття археологів, яке стало відомим у всьому світі. Пам’ятні публікації про Бориса Мозолевського з’являться і на офіційному сайті Дніпропетровського національного історичного музею, повідомила його директор Надія Капустіна. «У нашому музеї відкриттю Мозолевського присвячено постійну експозицію з копією Золотої Пекторалі», — нагадала вона.

Про ювілей видатного археолога пам’ятають і його колеги. «Бориса Мозолевського я знала добре і присвятила йому низку публікацій, зокрема згадую його у своїх мемуарах, — розповідає професор Дніпропетровського національного університету, доктор історичних наук Ірина Ковальова. — Безперечно, він був улюбленцем долі, і це було не перше його відкриття. Він був переконаний у своїй правоті, працював наполегливо й копітко, а тому відкриття скіфського золота й пекторалі не були якимось наскоком чи випадковістю. У результаті ми отримали чудовий зразок античної торевтики, виготовлений на замовлення, але який відображає світогляд скіфського суспільства, його міфологію. Про це свідчать три елементи, з’єднані у формі півмісяця. Скотарське життя скіфів і їхніх вождів, культ родючості і квіти повитиці, що символізують смерть і життя, яке відроджується. Це дуже цікава пам’ятка мистецтва, про яку написано багато літератури», — сказала професор І.Ковальова.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати