Вісник ранку
Жайворонки повертаються одними з перших птахів, разом з весноюНаші предки жайворонків вважали вісниками весни, вони були переконані, що саме ці птахи можуть випросити для них у посушливі часи дощу. В день сорока святих слов’яни з давніх-давен випікали «жайворонків» — спеціальне обрядове печиво у вигляді пташок, яке було символом нового врожаю.
«Ще в горах сніги лежать, а в долинах криги стоять, а жайворонок вже тут, — співається у веснянці. — А я тії криги ніжками потопчу, кубельце зів’ю, діток наведу».
ПІСНЯ ЖАЙВОРОНКА ОСОБЛИВО ПРЕКРАСНА
Жайворонок співає: Прокидайтеся! Починається ранок! Цю, мабуть, чули всі. А якщо й не саму пісню, то захоплені відгуки про пісню жайворонка вже точно!
Жайворонки так швидко злітають над землею і зникають, що були б не поміченими, якби не особлива пісня, що віщує настання ранку. А ще жайворонкову пісню можна добре почути ввечері. Вона триває зазвичай хвилин десять-дванадцять, але тим, хто її чув, запам’ятовується надовго своєю дзвінкою мелодійністю. Самці за допомогою такої пісні приваблюють у своє одиноке життя самку, а ще позначають свою територію, на яку іншому — зась.
Дзвінки переливи жайворонка чути вже з березня, навіть коли ще з землі повністю не зійшов сніг, — розповідає біологиня Марія САВЧУК. — Тільки-но сонце прогріє землю, вони відразу ж починають полювати на комах. Власне, жайворонки завжди шукають собі їжу на землі. Живиться жайворонок комахами і насінням, а от пташенят вигодовує лише комахами, тому особливо завзято за ними полює, коли малята вилуплюються.
Жайворонки — невеликі птахи, трохи більші від горобців. Велика родина жайворонків нараховує 18 родів, майже вісім десятків видів. В Україні, як вважають фахівці, живе дев’ять видів жайворонків. Деякі з них, як-от чубатий улюбленець-посмітюха, й не відлітають з наших теренів, а от рогатий жайворонок (є й такий вид), навпаки, прилітає з північніших земель у нашу значно теплішу зиму.
ЖАЙВОРОНКИ В НЕБІ В’ЮТЬСЯ — ПОЛЬОВИЙ І ЛІСОВИЙ
Польовий жайворонок піднімається високо в небо рано-вранці, ще вдосвіта. Він злітає майже вертикально вгору, зависає в небі і без втоми співає, так що пісня його лунає далеко над полями.
ЖАЙВОРОНОК ПОЛЬОВИЙ
Цей жайворонок мешкає на всій території Європи, крім Ісландії та Північної Скандинавії, а також у Північній Африці і Центральній Азії аж до берегів Тихого океану. Захоплюючись мелодійними трелями жайворонка, люди завезли його на різні континенти.
Польовий жайворонок переважно гніздиться на відкритих територіях: луках, полях, степових ділянках гір. Він п’є росу з листя трави, що дозволяє йому жити і в посушливих степах Південної України. На території України під час гніздування й міграцій ці жайворонки трапляються всюди, але зимують вони в південних регіонах.
ЖАЙВОРОНОК ЛІСОВИЙ
Лісовий жайвір менший за польового, відрізняється особливими білуватими «бровами», чорною з білим плямою на крилі, коротшим хвостом. Він любить світлі негусті ліси, особливо соснові, узлісся, вирубки, що заростають.
На негустих ділянках лісу, що добре прогріваються сонцем, його найчастіше можна й побачити. Густих хвойних масивів, листяних лісів він уникає. Щоправда, на півдні він може жити на безлісних територіях.
Саме лісовий жайворонок має характерний токовий політ, який найчастіше можна побачити в травні. Птах злітає майже вертикально, частіше з верхівки дерева. Далі жайворонок облітає гніздову ділянку по колу або по спіралі. Завершуючи обліт, жайворонок різко сідає на верхівку дерева, з якого злетів, або на сусідню верхівку, або на землю. Орнітологи навіть замальовують траєкторії його особливих польотів, настільки вони цікаві.
ПОСМІТЮХУ ЛЕГКО ВПІЗНАТИ ЗА ЗАГОСТРЕНИМ ЧУБЧИКОМ
Коли птах біжить, його чубок то піднімається, то опускається. Пісня чубатого жайворонка декому здається не такою гарною, як польового, але все ж особливою, бо має якийсь меланхолійний відтінок. І співає він її найчастіше сидячи на якомусь підвищенні чи навіть просто на землі, де він проводить найбільше часу. Його забарвлення робить птаха зовсім непримітним. А оскільки він дуже любить купатися в піску, то пір’я його набуває сіро-брудного відтінку, навіть якщо птах швиденько струшує пісок з себе. Мабуть, тому в нас частіше він відомий як посмітюх.
ЖАЙВОРОНОК ЧУБАТИЙ – ПОСМІТЮХА
Посмітюха дуже любить досліджувати ґрунт, звідки своїм сильним дзьобом видобуває дощових хробаків, а з поверхні ґрунту — жучків, гусінь, павуків, мурашок. Дбаючи про різноманітність раціону, вона споживає різне насіння -зернових, бур’янів, зелену траву. Взимку посмітюха харчується здебільшого насінням трав, які лишаються від літа. Адже цей птах, на відміну від більшості інших жайворонків, осілий або кочує всією територією.
РОГАТИЙ ЖАЙВОРОНОК У НАС ЛИШЕ ЗИМУЄ
Від інших родичів його легко відрізнити за наявністю особливих вусиків-ріжків темного кольору на голові.
Зграйки рогатих жайворонків можна зустріти на всій території України, навіть у місті чи селі, хоча віддає перевагу він полям і лукам, де найпростіше знайти поживу.
ЖАЙВОРОНОК РОГАТИЙ
На зимових кочівлях рогатий жайворонок любить триматися біля сільських клунь, баштанів, шукає місця, де з-під снігу видніються сухі бур’яни з насінням.
ЛЮДИНА НЕ БЕРЕЖЕ ПТАХІВ, ХОЧ І САМА НЕ ПРОТИ СТАТИ «ЖАЙВОРОНКОМ»
Орнітологи спостерігають, що на більшій частині європейського ареалу чисельність різних видів жайворонків скорочується внаслідок змін навколишнього середовища.
Але головна причина того, що цих прекрасних птахів стає менше — все ж людина, яка полює на жайворонків, труїть їх, посипаючи поля пестицидами, зайве «окультурює» землі, зовсім позбавляючи їх бур’янів, насіння яких є їжею птахів.
Загрожують птахам і перевипас худоби в місцях гніздування, загибель від вітряних турбін, знищення кладок і птахів технікою під час сільськогосподарських робіт, підпали місць гніздування та харчування птахів.
Люди називають жайворонками тих із нас, які люблять прокидатися дуже рано і при цьому почувають себе енергетично збалансованими і високопрацездатними.
Ми любимо порівнювати спів тих, хто має гарний голос, зі співом жайворонка, в усьому світі це вважається найвищим рівнем, на який варто рівнятися.
А ще жайворонок і його пісня продовжують надихати чимало композиторів, поетів та художників різних країн і континентів.