Перейти до основного вмісту

Загадковий птах дрімлюга

Він не доїть кіз, а рятує їх від надокучливих комах
20 червня, 15:24

Дивні крики і безшумні польоти в нічному небі зіграли зі звичайною дрімлюгою злий жарт — люди зарахували птаха до нечисті. Багато хто не лише не бачив цих дивовижних птахів в Україні, а й навіть не чув про них. А між тим вони гніздяться по всій території країни, крім високогір’я, а мігрують узагалі скрізь. Дрімлюги охоче оселяються в розріджених соснових лісах з піщаним ґрунтом і просіками, на околицях вирубок, полів, річкових долин, боліт, у вересових пустищах.

І хоча дрімлюгам, схоже, подобається жити і в Європі, і в Азії, зимувати вони відлітають все ж в Африку, до пекучої пустелі Сахари.

КОЗОДОЄМ ПТАХА НАЗВАВ ДАВНЬОРИМСЬКИЙ ПИСЬМЕННИК

Дрімлюгу науково описав видатний біолог Карл Лінней у десятому виданні «Системи природи», яке побачило світ у другій половині XVIII століття, — розповіла біолог Марія САВЧУК. — Родова назва птаха буквально перекладається з латини як «козодій», або «дояр кіз» (від латинських слів caper — коза і mulgeo — доїти). Лінней запозичив цю назву у відомого римського письменника та історика Плінія Старшого. Той не сумнівався, що птахи ночами видоюють кіз, присмоктавшись до вимені тварин. Нещасні тварини після такого «спілкування» з «нечистю» сліпнуть або й взагалі гинуть. Ну, а Карл Лінней не мав підстав сумніватися в обізнаності Плінія Старшого.

Селяни з давніх-давен спостерігали дрімлюг-козодоїв біля худоби. Однак, як виявилося пізніше, це пов’язано з великою кількістю комах, які були потривожені тваринами або зліталися на запах козиних кізяків. На цих комах, а не на кіз, дрімлюга і влаштовував полювання. Назва, заснована на хибній думці, не лише закріпилася в науці, а й перекочувала до низки європейських мов, зокрема й у російську.

НЕ БУДУЄ ГНІЗДА Й ВИВОДИТЬ ПТАШЕНЯТ УНОЧІ

Місця для відкладання яєць птах обирає здебільшого в лісі чи лісостепу, а трапляється, й поблизу пустель та гір. Цікаво, що дрімлюги не будують гнізда, а відкладають яйця просто на землю. Яйця насиджують обоє батьків по черзі, трохи довше, ніж півмісяця. Позаяк птахи не прив’язані до гнізда, у разі небезпеки вони запросто можуть перенести яйця на нове місце й оголосити його своєю домівкою.

На відміну від багатьох інших, пташенята-козодої вилуплюються вже в пуху і зрячими, а досягнувши місяця, вже стають цілком самостійними і покидають постійне місце проживання.

Ще одна особливість цих птахів — пташенята-дрімлюги з’являються на світ неодмінно нічної пори.

У разі ж раптового зниження температури дрімлюги здатні впасти у сплячку, що рятує їх, адже більшість інших видів птахів за таких умов зазвичай гинуть.

МАСКУЮТЬСЯ НАВДИВОВИЖУ МАЙСТЕРНО

Дрімлюгу, яка відпочиває, можна виявити лише випадково, наполохавши її з близької відстані. Строкате оперення, примружені очі та непорушність маскують пернатого в довкіллі й роблять майже невидимим. Втім, навіть побачивши на власні очі, куди приземлився птах, виявити його там вдасться аж ніяк не одразу. Здається, що це просто стовбур дерева, сухий сучок, кущик сухої трави.

Але якщо ви таки помітите дрімлюгу і наближатиметесь до нього вкрай обережно, птах може підпустити до себе дуже близько. Тоді ви станете свідком чудесного перетворення цього шматочка стовбура чи трави на дивовижне створіння. Воно відкриє свою величезну пащу і зашипить, намагаючись щосили налякати непроханого гостя.

В особливої пташки все особливе. Дрімлюги мають порівняно велику голову, великі банькаті очі, короткий дзьоб, короткі крила й лапки, які погано пристосовані, щоб пересуватися по землі чи охоплювати гілки. Тому на відміну від інших птахів, дрімлюга сидить не поперек гілки, а поздовж її. Пір’я дрімлюг м’яке і легке, а політ безшумний, наче у сови.

А ще птах має великий рот, покритий по краях щетинками, які допомагають ловити жуків (травневих і червневих хрущів), метеликів (п’ядунів, совок, шовкопрядів), комарів, мошку та іншу необережну дрібноту. До слова, дрімлюга належить до найкорисніших комахоїдних птахів.

Великі витрішкуваті очі, може, й здаються птахам-естетам негарними, а ось дрімлюгам вони допомагають бачити навіть те, що відбувається позаду, лише трохи закинувши голову. Птах широко розплющує очі, коли полює, або щоб налякати когось. Варто сказати, що зазвичай йому це непогано вдається. Вдень же дрімлюга дрімає — із заплющеними чи напівзаплющеними очима, і чекає, коли настануть сутінки. Птахи не ховаються в дуплах, як сови, а сидять на землі серед опалого листя, на пеньку або на гілці дерева.

ГОЛОСИ ДРІМЛЮГ У ЄВРОПІ ЧУТИ ДЕДАЛІ МЕНШЕ

Дрімлюги люблять, сівши на гілку сухого дерева або на пеньок, звідти подавати голос, трапляється, співають від заходу сонця до світанку.

З-поміж інших птахів вони вирізняються своєрідним голосним співом, почути який можна й за кілометр. Пісня самця чимось нагадує одним бурчання жаб, іншим — торохтіння мотоцикла. Деякі спостерігачі вважають, що звуки, які видають дрімлюги, є аналогами котячого муркотіння. Такі собі дрімлюги-муркотуни.

Орнітологи зазначають, що чисельність дрімлюг на більшій частині європейського ареалу останнім часом зменшується. Головні причини цього — зміна навколишнього середовища (вирубки лісових насаджень, забудова придатних для гніздування меж лісів та галявин) та скорочення кормової бази в результаті застосування пестицидів.

Для збереження цього виду, як й інших пернатих, необхідна заборона використання пестицидів, сувора охорона лісів, збереження лісонасаджень та усунення чинника неспокою в період гніздування.

Дрімлюга перебуває під захистом Бернської конвенції, Директиви ЄС про захист диких птахів та опікою Європейського товариства охорони навколишнього середовища. Однак це, на жаль, не гарантує птахам безпечного життя в нашому довкіллі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати