Перейти до основного вмісту

Зимова палітра класики

З 11 грудня у столичній «Галереї 15/5» триває виставка кращих зимових пейзажів українських живописців
14 грудня, 14:57
ВІКТОР ЗАРЕЦЬКИЙ. «СНІГ ІДЕ»

«Зима — веселі забави, кучугури снігу, химерні сніговики. Це завжди, кожного року, прекрасне свято душі», — писав талановитий художник Віктор Зарецький у своєму щоденнику. Дві його роботи представлені на виставці «Зимова палітра».
«Ми робили цю виставку саме тоді, коли Київ присипало снігом. Зима ж настала за два дні. Несподівано і стрімко. Обрали для експозиції тільки найкраще, — розповідає директор «Галереї 15/5» Зоряна ГУК. — Тут можна побачити полотна, які ми вже колись показували, і нові наші картини-відкриття з колекції галереї. Серед авторів — Андрій Коцка, Василь Шухаєв, Віктор Зарецький, Роман Сельський — знакові імена у живописній історії».


До речі, в експозиції — і шедевр Андрія Коцки «Село в Карпатах взимку». Коцка отримав диплом народного вчителя в Ужгороді. Хоч він і викладав у школі, не припиняв практикувати живопис. У 1939 році взяв участь у Всеугорській виставці образотворчого мистецтва, де представив вісім картин із життя селян Турянської долини. Після цієї виставки художник виграв, так би мовити, грант навчання в Римі. Після повернення з Італії Коцка бере участь у виставках закарпатських художників у Москві та Києві. Особливо відомими стали його полотна «Ужгород», «Перечинський базар», «Біля церкви» і «Село в Карпатах взимку». Детальніше про живопис Андрія Коцки читайте у матеріалі «Дня» «Рефлективний пейзаж і психологічний портрет» (№ 210-211 від 18 листопада 2011 року).


Щодо інших учасників виставки, то Роман Сельський — представник львівського андеграунду, засновник підпільної школи «Артес», його творчість, зокрема, є з’єднуючою ланкою між мистецтвом бойчукістів та художниками-шістдесятниками. Віктор Зарецький — один із лідерів митців-шістдесятників. В останні роки його творчість привернула до себе чимало уваги. Минулого року IV Великий антикварний салон презентував наймасштабнішу виставку робіт художника. Василь Шухаєв, напевно, більш відомий у Грузії, ніж в Україні. Він працював у Петрограді, Парижі, а коли 1935 року повернувся в СРСР — його одразу заарештували й вислали у концтабір на Колиму. Через довгих 12 років, 1947-го, Шухаєв переїхав у Тбілісі, де згодом здобув звання заслуженого діяча мистецтв Грузинської РСР. Художник був прихильником класицизму, напряму, який на початку ХХ століття набув певної актуальності й деякою мірою користувався популярністю. Через це сучасники часто називали його неокласиком. Згодом він поєднував у картинах вишуканий традиціоналізм із портретизмом (детальніше — у матеріалі «Із вірою в мистецтво» від 5 жовтня 2012 р.).


Виставка «Зимова палітра» триватиме у «Галереї 15/5» (вул. Інститутська, 15/5) до кінця лютого 2013 р.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати