Чи відправлять уряд у відставку?
Опозиція: «Всередині ПР є конкуренція, тому результати голосування абсолютно непередбачувані». Влада: «Наполягання на відставці уряду без внесення власних пропозицій — це руйнація»Сьогодні народні депутати планують вирішити питання відставки уряду. Опозиціонери сподіваються, що їхню резолюцію недовіри Кабміну підтримає більшість обранців. Зауваження опонентів влади стосуються економічного стану в країні та ефективності й доцільності впроваджених соціальних реформ. Надію на підтримку опозиційної ініціативи покладено на комуністів і позафракційних депутатів. Однак тут виникають питання. Особливо з огляду на те, що декілька днів тому в парламенті було провалено ряд законопроектів, які стосувалися пенсійної реформи — питання, яке дивним чином об’єднало опозицію та Компартію. Втім, депутати-ініціатори відставки не втрачають надії.
«Якщо комуністи будуть послідовними, то проголосують за відставку уряду», — сказав під час розмови з «Днем» депутат від «УДАРу» Віктор Чумак. Цікавим, за його прогнозами, може бути й голосування позафракційних депутатів. «Ми бачимо, що деякі депутати-мажоритарники навіть виходять із фракції Партії регіонів; окрім того, вони розуміють, що так чи інакше їм доведеться звітувати перед власними виборцями», — додав він.
Обранці від Комуністичної партії наразі тримають інтригу. Комуніст Спиридон Кілінкаров у розмові з «Днем» зазначив, що резолюція таки може отримати голоси його колег по фракції, однак наразі остаточного рішення немає. «Спочатку ми заслухаємо уряд, до якого маємо низку претензій, зокрема до міністра аграрної політики, потім обговоримо проблемні питання й за результатами будемо ухвалювати рішення. Особисто я думаю, що настав час міняти уряд», — констатував він.
Тим часом опозиція не виключає можливості висловлення недовіри чинному складу уряду й самими «регіоналами». Свободівець Андрій Іллєнко зазначив, що під час голосування можуть бути сюрпризи. «Всередині ПР є угруповання, які конкурують між собою, тому результати сьогоднішнього голосування абсолютно непередбачувані», — поділився депутат. Варто зауважити, що таку ж позицію мають і комуністи. «Незадоволення роботою уряду є і у фракції Партії регіонів», — зауважив той же Кілінкаров.
Представники ж найбільшої фракції в парламенті опозиційного оптимізму не поділяють. «Опозиція сьогодні пролетить, як фанера над Україною», — заявив «Дню» депутат від ПР Володимир Олійник. «Яке вони мають моральне право ставити питання про відставку уряду, за який не голосували і за який не несуть відповідальності? Якщо вони хочуть покращити роботу уряду, то нехай ставлять питання про відставку і пропонують власних кандидатур на міністерські посади: ми подивилися б — може, то справді порятунок держави. Однак, коли ситуація зависне, уряд все одно виконуватиме обов’язки, а пропозицій не буде — це руйнація», — наголосив він. Сам депутат зауважень до уряду не має та оцінює його діяльність на четвірку з плюсом. «У ситуації панування світової кризи, серйозних внутрішніх викликів, коли ми не можемо отримати кредиту МВФ, — уряд діє професійно».
За словами Олійника, опозиція прагне зробити ситуацію в країні некерованою, паралізувавши роботу законодавчої та виконавчої влади, й почати вимагати нових парламентських і президентських виборів. «Ці люди політики, а не державники: їм байдуже, що буде з країною, її економікою, головне — де будуть вони», — підсумував регіонал.
Що ж до контрвиступу комуністів, такі дії Олійник аргументував небажанням КПУ, щоб у країні працював уряд, котрий підтримує євроінтеграційні проекти. Крім того, традиційним мотивом є привернення уваги виборців.
Слід зауважити, що комуністи залишили місце для маневру. Причина можливої відмови від голосування відставки Кабміну цікавим чином збіглася із зауваженнями представників ПР. Як вважає депутат від Компартії, відправляти уряд у відставку, не сформувавши нового, — алогічно. «Зараз ведуться консультації щодо можливості переформатування складу уряду, і якщо в цьому питанні буде досягнуто домовленостей, відставка цілком можлива. З огляду на хитку ситуацію в парламенті, залишити країну ще й без уряду було б безвідповідально», — вважає Кілінкаров.
Безумовно, така постановка питання досить раціональна. Опозиція не лише не призначала цього уряду, вона й не має ресурсу для достатньої підтримки іншого власноруч сформованого складу. Як виявилося, на це опозиціонери й не претендують. У розмові з «Днем» народний обранець від «Батьківщини» В’ячеслав Кириленко зазначив — у Конституції зазначено, що кандидатуру вносить Президент, уся відповідальність на ньому. Інша річ, що парламент повинен дати згоду на призначення прем’єра. «Цей уряд не підтримують ні на Сході, ні на Заході України. Якщо Кабмін не піде у відставку сьогодні, це все одно станеться найближчим часом», — каже Кириленко.
Тим часом експерти різних галузей дедалі більше критикують опозицію за вимогу відставки. Така пропозиція є неконструктивною, насамперед через відсутність у самих опозиціонерів можливостей докласти руку до формування уряду. До того ж, влада може втілювати сценарій, відповідно до якого урядовці працюватимуть у статусі «виконуючий обов’язки». Незважаючи на браваду опозиції, регіонали залишаються непохитними у своєму переконанні: чинний уряд функціонуватиме до 2015 року, тобто до президентських виборів.