Перейти до основного вмісту

«Гаманцем» євроатлантичної інтеграції

вважають підприємці малий і середній бізнес
12 грудня, 00:00

Шляхи удосконалення ефективності інтеграції України в НАТО з економічного погляду, вплив українського малого та середнього бізнесу на процес прискорення інтеграції України до євроатлантичних структур — ці питання стали ключовими під час «круглого столу» «Євроатлантична інтеграція України з погляду українського підприємництва», організованого Всеукраїнським громадським об’єднанням підприємців «Нова формація» за підтримки Центру документації й інформації НАТО.

Отже, НАТО розширюється. У 2004 році до Північноатлантичного альянсу приєднаються сім нових членів: Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина та Словенія. Як зазначив у своїй доповіді директор Центру інформації та документації НАТО Мішель Дюре, процес розширення НАТО для його майбутніх членів є не лише гарантом безпеки, але й безумовно позитивним фактором економічного розвитку. Адже, за словами пана Дюре, в країнах, де з’являється гарант внутрішньої безпеки, інвестиційні надходження тільки зростатимуть: іноземні інвестори зацікавлені передусім у внутрішньо стабільних країнах. Самі ж інвестиції по своїй суті абсолютно «деполітизовані», й незалежно від політичних систем тих чи інших держав вони знаходять своє місце там, де для них створено сприятливі умови.

Перед Україною як державою, що взяла курс на євроатлантичну інтеграцію, серед цілого ряду вимог (зокрема, проведення вільних та відкритих виборів, гарантії свободи слова, удосконалення системи контролю за експортом зброї) також поставлене одне з пріоритетних завдань — підвищити загальний рівень економіки. Як Україна може швидко стати заможною державою за відсутності сировинних ресурсів? На думку голови правління ВГО «Нова формація» В’ячеслава Кредісова, це можна зробити передусім за рахунок розвитку малого та середнього бізнесу країни. Як зазначив пан Кредісов, рівень розвитку малого та середнього підприємництва (МСП) є невід’ємним показником економічного розвитку будь- якої країни. Малий та середній бізнес — своєрідний локомотив розвитку економіки. Сьогодні будь-яка країна одним iз найголовніших чинників своєї стабільності та добробуту називає питому вагу малого та середнього підприємництва в національній економіці. Так, частка МСП у ВВП розвинених країн складає не менше 70%. Навіть у країнах, які ще не належать до найбільш економічно розвинених, таких, як Польща, Угорщина, Чехія, частка МСП у ВВП сягає близько 50%. У Росії цей показник — понад 20%. У економіці ж України частка МСП, згідно з оцінками експертів, на сьогодні не перевищує 10%. Найсумніше ж, що така пасивна тенденція розвитку малого та середнього підприємництва в Україні має «хронічний» характер. Уже впродовж п’яти років питома вага МСП у ВВП країни не змінюється й, відповідно, не перевищує десятивідсотковий бар’єр. А показник кількості створених у секторі малого та середнього бізнесу робочих місць в Україні становить приблизно 20%, що значно нижче, ніж у розвинутих країнах, а також країнах, які зараз перебувають у процесі вступу до НАТО та ЄС, де цей показник перевищує 50%. Як відзначив у своїй доповіді пан Кредісов, коли ситуація в галузі розвитку малого та середнього підприємництва України зміниться на краще, тобто коли частка МСП в національному валовому продукті перевищуватиме 50%, коли ця галузь надасть 50% робочих місць, коли робота в цьому секторі стане значущою для суспільства, лише тоді Україна створить реальні економічні передумови для інтеграції в НАТО та ЄС.

Натомість сьогодні, за словами президента концерну «Сакура» Олександра Дічека, малий та середній бізнес в Україні існує в умовах жорстокого тиску з боку держави, відповідно «до концепції щастя по- сталінськи»: забери в нього все, а потім поверни 50%. Для зміни такої ситуації необхідні негайні реформи, передусім: створення прозорої та стабільної законодавчої бази (необхідно нарешті прийняти Податковий кодекс), мінімізація регулюючої ролі держави та контроль за діяльністю влади з боку суспільства. А для того, щоб це зробити, необхідно передусім мати волю, в даному випадку — політичну, впевнений Володимир Барабаш, генеральний директор компанії «Мономах», заступник голови правління ВГО «Нова формація». Адже пріоритети євроатлантичної інтеграції України спираються не лише на питання міжнародної безпеки, але й на економічні інтереси країни. Тому що безпека не є настільки важливою за відсутності того, що необхідно захищати, та, навпаки, чим більш економічно заможними будемо ми, українці, тим більше питання безпеки буде переходити на перші позиції.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати