Глава МЗС дав відповідь бізнесменам
«Законодавство визначає європейську інтеграцію як пріоритетний напрям зовнішньої політики…»Україна не зверне з шляху євроінтеграції. У залізобетонності цього аргументу вчора спробував завірити бізнес і іноземних послів міністр закордонних справ України Леонід Кожара на зустрічі, організованою Європейською бізнес-асоціацією.
У своєму виступі Кожара зазначив, що на сьогодні для України важливими торговельними партнерами є не лише ЄС, але і Росія, торговий оборот з якою за минулий рік становив 57 мільярдів доларів. У зв'язку з цим, говорить він, Україна розглядає варіант співпраці з Митним союзом. Головна перешкода в переговорах з Митним союзом, на його думку, полягає в тому, що країна не може брати участь у всіх процесах об'єднання без повного приєднання до Митного союзу. «Я думаю, що це теж питання переговорів. Чому? Історія функціонування багатьох економічних утворень говорить про те, що будь-яка країна може знайти точки зіткнення, яким чином співробітничати з іншими економічними асоціаціями і можна говорити про статус асоційованого членства і про часткове приєднання до тих або інших статутних документів», – сказав він.
На репліку ведучого щодо того, чи означає це, що Україна передумала рухатися до ЄС, обравши новим напрямом Митний союз, Кожара відповів, що – ні. «Законодавство України визначає європейську інтеграцію як пріоритетний напрям зовнішньої політики», – підкреслив він. За його словами, до кінця 2013 року очікується підписання договору про асоціацію з ЄС. Проте, наголосив Кожара, хотілося б, щоб і європейська сторона була більш дієва щодо визнання прагнень України. «До цього часу Україна не отримувала запрошення від ЄС розпочати переговори щодо здобуття членства в ЄС», – резюмував на адресу глави представництва ЄС в Україні Яна Томбінські, що сидить поруч. Не маючи гарантій щодо майбутньої інтеграції, Україна, за словами Кожари, опинилася перед складним завданням: що і в якому обсязі імплементувати з європейського законодавства. «Якщо Україна не є членом і не має на сьогоднішній день перспектив членства, то повністю «акі» (Європейське законодавство. – Авт.) не можливо імплементувати, а в деяких галузях, наприклад, таких як сільське господарство, це створює певні проблеми», – пояснив він. Отже, далі слово за Європою.
«Чи буде підписано угоду про асоціацію з ЄС (якщо Тимошенко залишатиметься у в’язниці. – Авт.)?.. Рішення буде прийнято главами ЄС... Це делікатне питання», – заявив Томбінські у відповідь на всі коментарі і на запитання про те, яка роль звільнення лідерів опозиції у визнанні Європою України. «Вибіркове правосуддя, як і економічне правосуддя, справедливість оподаткування, бізнес-свобода – також дуже важливі для України... Необхідно переконати членів ЄС, що Україна судить усіх на засадах верховенства права. Як впливає той факт, що лідери колишнього уряду у в’язниці? Світ дивиться на це. Адже ці люди, які працювали, вони приймали рішення на світовій арені. Тому всі уважно стежать за тим, що відбувається. Тому немає іншого шляху, як тільки переконати світову спільноту, що в цих питаннях є лише закон», – резюмував європосол.
Вирішення порушених Томбінськім питань – це пропускний квиток України в ЄС. Навряд чи вирішити всі їх удасться до початку запланованого на 25 лютого 2013 року саміту УКРАЇНА-ЄС в Брюсселі. Проте рухатися в цьому напрямі треба. Тим більше, що обставини відповідають. Так, на думку британського видання Financial Times, «тактика сильної руки Москви» може обернутися для останньої прикрими наслідками – поверненням України в бік Європи. «Умови партнерства з Росією для Києва вже є дуже обтяжливими. Остання вимога щодо газу ще збільшить потребу країни (яка чіпляється за все, що можна, щоб покрити зовнішній суверенний борг $ 10 мільярдів цього року) у кредиті МВФ. А це дає МВФ і ЄС важіль, який вони мають використовувати», – цитує статтю FT Тиждень.ua