Хто «нагорі» недієздатний?
Справа журналіста Рахманіна: прокуратура поставила собі ж капканПозавчора увечері головний редактор «Зеркала недели» Володимир Мостовий свідчив у Київській міській прокуратурі. За словами Володимира Павловича, разом із статтею 125 у справі фігурує також стаття 126 (образа честі і гідності). Допитувала його прокурор слідчого відділу прокуратури м. Києва Наталія Володимирівна Дієгуц.
На запитання пана Мостового до слідчого про те, чия саме заява послужила мотивом для порушення справи, йому відповіли, що заяв конкретних осіб немає, а справу порушено за фактом публікації. Але, як відомо, за фактом кримінальна справа за цими статтями може порушуватися тільки в тому разі, якщо йдеться про захист честі й гідності Президента. Володимир Мостовий повідомив «Дню», що за їх відомостями з конфіденційних джерел, Леонід Кучма звертання в прокуратуру не ініціював. Судячи з усього, вважає пан Мостовий, це самостійна ініціатива прокуратури.
Поки що Володимира Мостового і Сергія Рахманіна притягують як свідків. Але, як їм пояснили, після проведення судової експертизи можлива трансформація їх в обвинувачуваних. Рахманіна допитуватимуть сьогодні.
Як уже повідомляв «День», проти журналіста «Зеркала недели» Сергія Рахманіна порушено кримінальну справу за ст. 125 (наклеп) за політичну сатиру з вигаданими прізвищами «Опущенная целина» («ЗН», № 48).
«Справу порушено «за фактом» появи статті, без чиєїсь заяви. Але для порушення подібної справи потрібна заява конкретної особи про те, що її образили або звели наклеп, — повідомив кореспондентові «Дня» Анатолію Лемишу адвокат «Зеркала недели» Віктор ПЕТРУНЕНКО. — А порушення «за фактом» означає, що ніхто з громадян України не визнав себе ні ображеним, ні обмовленим. Але за таких умов порушення справи неможливе юридично — потерпілих немає! Це все чітко виписує ст. 27 КПК: прокурору надається право порушення приватного звинувачення тоді, коли в разі якихось причин (фізичні або психічні недоліки, залежне становище) потерпілий не може сам захистити своє право. Або, наприклад, виявлено труп. У даній ситуації про це не може бути й мови, оскільки відсутній конкретний громадянин, якому заподіяно шкоду цією публікацією. А поки ніхто претензій до редакції газети не пред’являв.»
— Я вважаю, що в будь-якій організації, в тому числі й в прокуратурі, є люди, позбавлені почуття гумору, і які дещо невірно розуміють, що таке свобода слова. Бо в іншому випадку давно слід було пересадити авторів багатьох гумористичних творів. На всіх класиків літератури тоді треба було б подавати в суд! Навряд чи хтось із тих людей, хто навіть міг би упізнати себе в персонажах подібних творів, міг додуматися до того, щоб подавати в суд на автора. Це ми проходили до 1991 року. Абсолютно переконаний в тому, що і ця справа закінчиться нічим, повідомив перший віце-
президент Національної телекомпанії, ведучий програми «Сім днів» Вадим ДОЛГАНОВ.
Тема «наклепу» зведеного на депутатів ВР, за фактом якої міська прокуратура порушила кримінальну справу проти журналіста «Зеркала недели» Сергія Рахманіна, під час обговорення в парламенті сьогодні наштовхнулася на явну іронію «обмовлених» законодавців, які не розуміють «усього ідіотизму цієї ситуації» і на співчуття колег, багатьом з яких уже відомо, чим закінчуються подібні «жарти» прокуратури для видання, яке вони представляють. Кореспонденти «Дня» Тетяна КОРОБОВА і Ірина ГАВРИЛОВА звернулися за коментарями до депутатів і юристів.
Олександр ЄМЕЦЬ, НДП:
— Мені здається, що прокуратура ловить себе в капкан. І якщо справу буде доведено до кінця, видадуть юридичний документ, яким буде визнано ідентичність вигаданих сатиричних персонажів реальним особистостям. Тому, відразу заявляю, що мене жодне згадане там прізвище не стосується. Можете вважати це моїм свідченням у прокуратурі. А якщо це команда зверху, то в капкан себе ловлять ще більше ті, хто її віддав.
Як повідомляє Інтерфакс, учора Леонід Кучма заявив, що збирається «розібратися в ситуації», що склався навколо наміру порушити кримінальну справу проти журналіста Сергія Рахманіна. Президент назвав такі дії прокуратури «дурістю». Він повідомив, що переглянув статтю, «але нічого особливого не побачив».
Олександр ВОЛКОВ, народний депутат:
— Я гадаю, що порушення кримінальної справи — це маячня. Там вигадані персонажі, і хто хоче — може себе впізнати. А може, в прізвищах взагалі збірні образи? Чим закінчилася спроба закрити роти російським «Куклам»? Вийшла така сама нісенітниця, а ми наступаємо на ті самі граблі. І закінчиться це одним — підвищенням рейтингу «Зеркала недели».
Віктор ПОНЕДІЛКО, член Комітету з питань свободи слова:
— Це — прецедент. Ще нічого подібного не було, щоб сатира, гумор, вільний стиль — і раптом порушується кримінальна справа за фактом наклепу. У такому разі мають бути конкретно названі імена тих, на кого зведено наклеп: Кушнарапова, Кучума... Нехай ці громадяни в суді пред’являть свій паспорт, а відтак воюють із конкретним журналістом. А так — це подія на грані ідіотизму, схожа на гру в божевільні. Але все одно — це небезпечний симптом. Ми в комітеті зберемо депутатську групу, що має великий досвід і відстоїмо права журналістів. На мою думку, це питання має бути внесене в порядок денний.
№233 04.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету
обов'язкове. © «День»
Випуск газети №:
№233, (1998)Рубрика
Nota bene