Курс на СОТ визнано стратегічним
Питання про доцільність приєднання України до світової торговельної спільноти більше не стоїть на порядку денному, бо вибір на користь Всесвітньої організації торгівлі вже зроблено. Тепер завдання полягає в тому, щоб кількість «плюсів» переважала над «мінусами»: треба найбільш ефективно використати переваги членства в СОТ і мінімізувати очікувані негативні наслідки цього кроку. Такі висновки «круглого столу», який відбувся в Національному інституті стратегічних досліджень. Обговорення проблем вступу України до СОТ проходило в руслі підготовки послання Президента України до Верховної Ради, одну з шести доповідей якого буде присвячено темі «Україна і СОТ».
«Вступ до СОТ ми розглядаємо в контексті євроінтеграційної стратегії України», — сказав директор НІСД Анатолій Гальчинський, задаючи тон дискусії. Він висловив стурбованість тим, що основна увага міністерств і відомств приділяється економічним проблемам, пов’язаним з членством у СОТ, тоді як державного органу, що відповідає за соціально-економічні наслідки, власне, й немає. Тим часом, згідно з прогнозами фахівців НІСД, у разі вступу до СОТ можна чекати, що за умов збільшеної конкуренції окремі національні виробники втратять внутрішній ринок і збанкрутують. Ця доля, на думку керівника департаменту зовнішніх економічних зв’язків Мінпромполітики Юрія Петровського, не загрожує підприємствам-експортерам, які давно засвоїли правила гри на світових ринках. Що стосується інших, то універсального рецепту їхнього захисту у міністерства немає, і кожному підприємству доведеться покладатися на власні сили. У той же час головний науковий працівник Інституту економічного прогнозування НАНУ Володимир Сиденко вважає неприйнятною ідею «підтягнення» вітчизняних підприємств до конкурентоспроможного рівня: це, на його погляд, потрібно робити одночасно з входженням до світової торговельної системи. До того ж відстрочки зі вступом до СОТ можуть мати для України далекосяжні наслідки. За словами В. Сиденка, зараз у межах СОТ проводиться робота з формування нових правил регулювання на багатосторонній основі, яка має завершитися до кінця 2004 року. За словами В. Сиденка, якщо Україна не встигне приєднатися до цього процесу, постраждають наші національні інтереси, оскільки їх не буде враховано, і може виникнути ситуація, коли надалі Україні доведеться вести переговори в новому форматі. Це може знецінити вже досягнуті домовленості й затягти на невизначений термін процес вступу до СОТ.
Прем’єр-міністр України Віктор Янукович днями знову підтвердив, що Україна збирається вступити до СОТ у першому півріччі 2004 року. Вже 25 лютого в Женеві відбудеться чергове засідання робочої групи країн-членів СОТ, що беруть участь у двосторонніх переговорах із українською делегацією. Женевському раундові переговорів передують активні дипломатичні кроки України, орієнтовані на СОТ. Потрібно виділити зустріч В. Януковича з Генеральним директором СОТ Супачаєм Панітчпакді на Всесвітньому економічному форумі. Там же, в Давосі, міністр економіки і з питань європейської інтеграції України Валерій Хорошковський і міністр економічного розвитку РФ Герман Греф домовилися підписати своєрідний «пакт про ненапад»: незалежно від того, яка країна вступить першою до СОТ, ні Україна, ні Росія не висуватимуть додаткових претензій до партнера. На засіданні українсько-американського комітету з питань економічної співпраці, що відбувається зараз у Вашингтоні, Київ розраховує заручитися підтримкою одного з найменш згідливих партнерів переговорного процесу з СОТ, тобто зі США.