Перейти до основного вмісту

Мукачеве, «Сталінград» і «Ватерлоо»

29 квітня, 00:00
Останній парламентський тиждень, незважаючи на цілу низку прийнятих Верховною Радою важливих рішень, у цілому був «забруднений» боротьбою навколо виборів мера Мукачевого. Мабуть, кожному, хто спостерігав за перебігом тих виборів та післявиборчих змагань, кинулося у вічі, що абсолютна більшість «прямої мови» на цю тему прозвучала від представників однієї сторони — блоку «Наша Україна». Отже, їхні версії та аргументи вже добре відомі. Що може запропонувати у відповідь протилежна сторона, яка стала об’єктом звинувачень — СДПУ(О)? Кореспондент «Дня» поставив це запитання одному з народних депутатів, членів фракції об’єднаних соціал- демократів, який був обраний у мажоритарному окрузі на сусідній із Закарпаттям Львівщині, Петрові Писарчуку. У день виборів пан Писарчук був спостерігачем при територіальній виборчій комісії.

— Скажіть відверто, були порушення, про які вже весь світ говорить?

— Я справді був як спостерігач в тервиборчкомі, й у мене не було жодних зауважень до легітимності волевиявлення мукачевців. До речі, разом зі мною як за ходом голосування, так і за процедурою підрахунку голосів уважно стежив член фракції «Наша Україна» Роман Зварич. Так ось, коли було оголошено результат виборів, і до пана Романа підійшли журналісти, щоб дізнатися його думку, він відмовився давати будь-які коментарі. Мені здається, він просто не наважився привселюдно визнати поразку свого соратника. «Нашоукраїнці», які висадилися в Мукачевому потужним десантом у кількості сімдесяти чоловік, постійно втручалися в роботу виборчих комісій, намагалися заважати нормальній роботі дільниць, неодноразово провокували правоохоронців на застосування силових дій. Але навіть за таких складних умов місцеві жителі зробили свій вибір. І я сподіваюся, що новообраний мер Ернест Нусер виправдає їхні сподівання.

— Дехто з експертів вважає, що останні вибори в Мукачевому були своєрідною репетицією напередодні майбутньої президентської кампанії. Якщо це так, то виходить, влада просто «технологічніша» за опозицію?

— Я б не хотів сьогодні говорити про переможених і переможців. При спілкуванні з місцевим населенням неважко зробити висновок, що в Мукачевому не виграла СДПУ(О), й не програла «Наша Україна». Люди вибрали не певну ідеологію, а передусім особистість. А на закиди наших опонентів, які заявляють, буцімто в їхнього представника вкрали перемогу, скажу одне: ніде в світі владу ніхто нікому не дає добровільно. Її виборюють кращими ідеями, програмами, а головне — вчинками, ділами. Хто, скажіть на милість, забороняв Віктору Ющенку та його команді замість мітингової балаканини допомогти мукачевцям вирішити їхні нагальні проблеми? Приїхали б до міста не напередодні виборів, а набагато раніше, й замість солодких обітниць, взяли б, панове Червоненко та Порошенко, та й створили б робочі місця або допомогли фінансами соціально незахищеним мешканцям міста. Повірте, це найвдаліша технологія. А в черговий раз збурювати вулицю, закликати до непокори — виглядає як хлоп’яцтво. І якщо «нашоукраїнці» справді влаштували в Мукачевому полігон для обкатки своїх майбутніх технологій у боротьбі за владу, то я з жахом уявляю, які потрясіння чекають Україну на президентських виборах.

— У Верховній Раді члени «Нашої України» та БЮТ впевнено наполягали на своєму. Депутати з вашої фракції здебільшого поводилися тихо, наче почувалися винними. В чому річ?

— Зчиняти галас та вимахувати кулаками — не наш стиль поведінки. Представники «Нашої України» не вміють гідно програвати, а тому традиційно вдаються до будь-яких заходів, аби довести своє. Блокування парламентської трибуни, як бачимо, стало чи не улюбленим їхнім заняттям. Натомість ані я, ні мої колеги за фракцією ніколи не дозволяли собі подібних витівок у сесійній залі. Згадайте ті ж самі вибори в Мукачевому в червні минулого року. Все місто було тоді обклеєне агітками та заставлене бігбордами на підтримку лише одного кандидата — висуванця «Нашої України» Василя Петьовки. Територіальна й дільничні виборчі комісії формувалися виключно під нього. Місцевий суд приймав рішення теж на його користь. А на довершення одразу після того, як пана Петьовку оголосили переможцем, була спроба знищити бюлетені. Та чи можете ви пригадати, щоб СДПУ(О) чи інші фракції парламентської більшості, не згодні з такими методами політичної боротьби, окупували трибуну або вдавалися до інших неправових учинків? Особисто я такого не пам’ятаю.

— Опозиціонери також особливо наполягали на покаранні деяких високих посадових осіб, на їхню думку, причетних до порушення виборчого законодавства. Як відомо, мова йшла про главу Адміністрації Президента Віктора Медведчука, міністра внутрішніх справ Миколу Білоконя та губернатора Закарпатської області Івана Різака...

— Звинувачувати цих людей — просто дурниця. Режисерів виборчої вакханалії слід шукати в іншому місці. Той же глава АП, лідер нашої партії Віктор Медведчук не робив ані публічних заяв, ані навіть напівнатяків щодо вигідних йому сценаріїв мукачівської кампанії. За посадою він просто зацікавлений у збереженні стабільності та громадського спокою в державі, особливо тепер, напередодні виборів. Тож навіщо йому провокувати конфліктні ситуації, створювати проблеми самому собі? «Усіх собак» повісили на правоохоронців, а вони, між іншим, впоралися зі своїм завданням — запобігли масовим заворушенням. Скарги опозиції на те, що під час однієї із сутичок їхнім представникам завдали серйозних тілесних пошкоджень, виглядають дещо однобоко. Бо шановним опозиціонерам слід було б поцікавитися здоров’ям постраждалого від їхніх рук полковника місцевої міліції. Що ж стосується губернатора Івана Різака, то цю людину не з посади знімати треба, а на його прикладі вчити інших, як слід працювати, аби досягти процвітання свого краю. Я досить давно не був у Закарпатті, але, відправляючись туди, чогось особливо нового побачити не сподівався. Та тільки ми перетнули Воловецький перевал, що є своєрідним кордоном між Львівщиною і Закарпаттям, як відразу впали в око добротна траса та охайні будинки. На тлі нашого загального бездоріжжя це справді вражає. Після відвідин Ужгорода та Мукачевого ще більше упевнився в думці, що влада в Закарпатті працює, а люди живуть у зовсім іншому середовищі, ніж деінде. Після цього в мене виникла ідея: найняти автобус та провезти всіх політичних крикунів, які на кожному кроці репетують, що «есдеки приватизували владу в країні», Закарпатською областю. Нехай на власні очі побачать результати такої «приватизації».

— Лідер блоку «Наша Україна» Віктор Ющенко сказав щось на зразок того, що для вашої партії Мукачеве стане Сталінградом...

— Якщо для нас Мукачеве — Сталінград, то 31 жовтня для Ющенка стане Ватерлоо.

ПОГЛЯД ЗЗОВНI

Помічник заступника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Стівен Пайфер заявив, що на виборах мера Мукачевого вперше в Україні широко використовували маніпуляцію голосами виборців. «Така значна маніпуляція голосами виборців тут (в Україні. — Ред. ) не спостерігалася раніше, і саме це дуже непокоїть міжнародних спостерігачів», — наголосив він на прес-конференції в Києві. За його словами, американська сторона отримувала інформацію про розвиток мукачівських подій не тільки від спостерігачів та з преси, а й від представників посольства США, дипломатів із країн Західної Європи, представників ОБСЄ. «Один із дипломатів, представник країни ЄС, був на виборчій дільниці й бачив, як подали бюлетені, і там був 191 голос за представника «Нашої України» (Віктора Балогу. — Ред. ), проте потім була підміна на 91 голос», — розповів С. Пайфер. «Крім того, ми не змогли зрозуміти того, що, коли комісія Верховної Ради поїхала до Мукачевого, вони не змогли підбити остаточні підсумки, не змогли знайти всіх протоколів, складених виборчкомом», — сказав він. Як передає слова С. Пайфера агентство Інтерфакс-Україна, спостерігачі бачили «34 чи 35 виборчих протоколів, і в них було дуже багато голосів за В. Балогу», тоді як переможцем виборів оголосили Ернеста Нусера. С. Пайфер наголосив, що США вітають доручення Президента Леоніда Кучми про розслідування ситуації навколо виборів у Мукачевому і вважають, що таке розслідування має бути результативним і дати чітку відповідь на запитання, що ж саме там відбулося.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати