Не було ні гроша, аж раптом — алтин
Першоквітневий жарт чи пробний камінь?Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв пропонує назвати алтином майбутню єдину валюту країн «четвірки» СНД (Росії, України, Білорусі та Казахстану). Про це повідомив в Астані 1 квітня, за підсумками офіційного візиту до Казахстану, голова Ради Федерації Росії Сергій Миронов. На думку президента Казахстану, сказав С. Миронов, на першому етапі необхідно сформувати зону вільної торгівлі на території «четвірки», на другому етапі слід виробити єдині митні тарифи на транспортування вантажів у межах об’єднання. У рамках третього етапу, на думку Н. Назарбаєва, потрібно провести «підготовку і стиковку» фінансових систем «четвірки» з можливістю подальшого введення наднаціональної єдиної валюти, яку Н. Назарбаєв і пропонує назвати «алтином», сказав С. Миронов. Того ж дня чи то жартувала, чи то викладала думку свого уряду зі схожого питання й інша вельми серйозна людина — посол Росії в Україні Віктор Черномирдін. Він вважає, що єдиний економічний простір (ЄЕП) України, Росії, Білорусі та Казахстану не може бути створено, якщо умови вступу до Світової організації торгівлі у Росії й України будуть різними.
Усе це викликає легке здивування, особливо перспектива введення єдиної валюти. У зв’язку з цим ми поставили нашим експертам кілька запитань:
Що ви знаєте про таку грошову одиницю, як алтин? Чи реальне її впровадження на єдиному економічному просторі чотирьох країн СНД (Росія, Україна, Білорусь і Казахстан)? Чи підійшла б вона для розрахунків за вашими контрактами?
Дмитро ТАРАБАКІН, керівник компанії «Драгон Капітал»:
— Цю стару приказку про грiш i алтин ми ще пам’ятаємо як щось хороше світле і тепле. Проте всі ці пропозиції сьогодні сприймають на рівні ахінеї. Але пригадайте, приблизно так свого часу сприймалося введення у нашій рідній країні якоїсь незрозумілої гривні. А тепер усі до неї звикли. Ради Бога, звикнемо і до алтина, і до іранського динара. Звикли ж до американського долара, хоч колись це також була екзотика. Ви ж не згадуєте про єврейське питання, коли розраховуєтеся в євро. Так само походження слова алтин жодним чином не примушує мене погано ставитися до цієї поки гіпотетичної валюти. Слова «дурень» та «автобус» також тюркського походження.
Андрій ВОЙТЕНКО, директор Департаменту Казначейських операцій банка «Фінанси і Кредит»:
— Введення єдиної валюти у зоні єдиного економічного простору на території країн колишнього СРСР можна розглядати як довгострокову перспективу, на здійснення якої може знадобитися щонайменше 10—15 років. Проте це не утопічна ідея, а цілком реалізовуване рішення, оскільки перераховані країни мають великий взаємний товарообіг, налагоджується кооперація, здійснюється транзит вантажів і, що особливо важливо, — формується єдиний інвестиційний простір. З другого боку, будь-який економічний союз, а отже, вироблена спільна позиція з різних питань, має більшу вагу у відносинах, наприклад, із тим самим Європейським союзом, ніж окрема позиція однієї країни.
Але введенню безпосередньо єдиної валюти повинен передувати тривалий і складний етап з вироблення єдиної митної політики, вирівнювання податкового законодавства, зістиковки фінансових систем.
Дмитро САПУНОВ, президент компанії «Комекс-Брок»:
— Це зі сфери фантастики, а я нею не захоплююся.