Незадоволених – все більше
Поганою роботу мера Києва вважають 70% киян, але 26% готові взяти від нього пайкуЯкби вибори міського голови столиці відбулися сьогодні, то за діючого мера Леоніда Черновецького віддали б свої голоси тільки 5,7% киян. Такі дані оприлюднив Київський інститут проблем управління ім. Горшеніна, опираючись на результати опитування «Київ та київська влада». Відмінною роботу столичного градоначальника вважає 2,3% жителів Києва, доброю — 4,8% і задовільною — 18,5%.
— Якщо подивитися, з якими результатами пан Черновецький виграв вибори у своїх конкурентів, то кількість людей, які оцінюють його роботу задовільною, є катастрофічно малою, а 2%, які називають діяльність мера відмінною, це, можливо, співробітники київської міської адміністрації. 30% з тих, хто називає роботу Леоніда Черновецького задовільною, — люди до 30 років, із них переважна більшість є молодими мужчинами. От такий парадокс, — прокоментував експерт Інституту ім. Горшеніна Володимир Застава.
Якби вибори міського голови відбувалися сьогодні, то найбільше б голосів дісталося Віталію Кличку — 16%, за ним іде Олександр Омельченко — 11%. За словами експертів, високий рейтинг екс-мера Києва пов’язаний із розчаруванням, яке кияни нині переживають. Олександр Омельченко ж асоціюється з чимось монолітним, кияни пов’язують його із спокійним життям. «Українці починають ставитися з лютою ненавистю до будь-якої влади, яку тільки-но обрали», — зауважує Володимир Застава.
Віктор Пилипишин, Микола Катеринчук та Олександр Турчинов набрали б від 7% до 5,5%. При цьому в столиці збільшується кількість людей, які б проголосували проти всіх кандидатів — майже 16%, важко було відповісти на запитання аж 23,3%.
Соціологи інституту наголошують, що «від Леоніда Черновецького відвернулися бабусі». «Серед електорату нинішнього мера група бабусь (жінок віком понад 60 років, які вважають себе малозабезпеченими) складає менше ніж третину, і хоча решту становлять переважно пенсіонери, лише половина з них вважає себе малозабезпеченими», — наголошується в дослідженні. Цікаво, що напередодні виборів готові взяти пайки від Черновецького 26,6% киян, при цьому понад 22% при цьому голосували б за іншого кандидата.
— Система підкупу виборців пайками не є винаходом Леоніда Черновецького. У світовій історії багато таких прикладів. Просто в Україні він, скажемо так, монополював цю тему. Люди беруть не тому, що в них таке погане життя, хоча й багато хто вважає себе малозабезпеченими, беруть з інших причин. Важко остаточно сказати, але ми, Інститут ім. Горшеніна, проводили річну програму досліджень ментального вибору, де й з’ясували, як його люди роблять. З’ясувалося, що нині наші виборці не пов’язують свій політичний вибір зі своїм життям — коли українець робить вибір, то не для того, щоб покращити своє життя, а з інших причин. Люди, які беруть пайки, не бачать в цьому нічого поганого, тому що ставляться до виборів як до гри, яка не має стосунку до реальності, — сказав Володимир Застава.
Якщо говорити про те, як кияни оцінюють рівень свого добробуту, то малозабезпеченими нині в Києві себе вважають майже 57% жителів, не вважають себе такими майже 42%. Не можуть дати відповідь на питання 2,5%. Це, на думку соціологів, разюче відрізняється від загальної картини по Україні, коли 90% українців вважають, що вони живуть поза межею бідності.
— Люди ніколи не кажуть відверто, який у них дохід — це дуже важко і складно визначити. Ми можемо дізнатися, як люди самі себе оцінюють — достатньо в них доходів чи ні. Але це відносно, тому що багато мільярдерів можуть сказати, що в них не досить високий дохід і в той же час є багато бідних людей, які почуваються щасливими та кажуть, що в них усе добре, — зауважує експерт Інституту ім. Горшеніна.
Загалом кияни найбільше незадоволені бажанням Леоніда Чернівецького підвищити тарифи на житлово-комунальні послуги, більше того — кажуть, що не готові їх сплачувати. Майже 48% відповіли соціологам, що взагалі не оплачуватимуть квитанції, 18,5% — заплатять стільки, скільки зможуть, і тільки 24% киян готові оплачувати комунальні послуги за новими тарифами. Наступний біль киян — введення плати за медичні послуги в поліклініках: негативно цю ініціативу оцінили 84,4%, при цьому понад 85% жителів столиці не вірять, що це покращить медичні послуги. Наявна недовіра до лікарів, які приймають пацієнтів в державних поліклініках. Згідно з опитуванням, у випадку хвороби туди звертатимуться трохи більше третини киян — 36%, майже 26% нададуть перевагу приватним клінікам і стільки ж лікуватимуться самотужки.