Вiктор НЕБОЖЕНКО: Ніяких виборів не буде
Ще один тиждень — і все, кінець політичного сезону. Депутати розійдуться на канікули. Очевидним є загальне бажання якось законсервувати кризу й не робити різких рухів до осені. Спокійно піти на парламентські канікули, а далі... Щось буде. Або перевибори, або переформатування, або якимсь дивом вдасться зібрати демкоаліцію. Просто так ситуація не розсмокчеться — це очевидно. Натомість поки що можна спокійно відпочити. У курилці Верховної Ради затяті політичні опоненти мирно спілкуються, знаходячи спільну мову. Але аж ніяк не з приводу звільнення Семенюк чи змін до держбюджету — обговорюють плани на відпочинок. Хто — на море, хто — в подорож Європою. Політика всіх «дістала». А потерпіти залишилося зовсім трохи — один повноцінний парламентський тиждень (8—11 липня). Про підсумки другої сесії шостого скликання в інтерв’ю «Дню» розповів політолог Віктор НЕБОЖЕНКО.
— Буквально через тиждень Рада йде на канікули. Ваш прогноз — наскільки продуктивним буде останній парламентський тиждень?
— Я не уявляю, як ці люди пропрацювали рік, отримуючи величезні зарплати, премії, квартири... і спокійненько тепер роз’їжджаються на канікули, практично нічого не зробивши. Не впоравшись з жодним серйозним завданням. Навіть не зробивши бюджет. При цьому вони планують оголосити вотум недовіри уряду. Але не треба хвилюватися, ніякого вотуму недовіри не буде.
«Зависла» коаліційна більшість. Ніхто не знає, є коаліція, чи немає коаліції. Хоч я, як і раніше, вважаю, що найголовніше — це не коаліція. Ми за цілий рік не змогли сформувати президію парламенту. У спікера немає заступників! Ви уявляєте, якщо раптом завтра Яценюк вибирає «свободу» (так говорили про радянських дисидентів) і подає у відставку. Ну, не хоче він працювати головою українського парламенту. Набридло, або знайшов хорошу роботу в бізнесі. Що тоді? Ось про це ніхто не думає. Є така універсальна машина — Яценюк, який усе робить. А якщо він піде?
— До речі, Президент повністю переклав урегулювання парламентської кризи на плечі Яценюка. Фактично самоусунувся. Наскільки це правильно?
— Був час, коли він дуже щільно «опікав» парламент. Це погано для будь-якого президента. Ми вже знаємо це з історії. І для парламенту дуже сильна опіка — також погано. Мені здається, він хоче дати їм можливість саомоорганізуватися. Напевно, він сам не знає, в якому режимі може працювати парламент. А, можливо, просто літо...
— Партія регіонів раптом наприкінці політичного сезону представила свій варіант Конституції. Як ви гадаєте, з чого б це?
— Гадаю, не від хорошого життя. Вони все-таки дуже перелякані вояжем Тимошенко до Москви. Ви знаєте, що може вийти: Тимошенко може зайти в Східну Україну з «чорного ходу». Не наступаючи з заходу на схід, як її звинувачують усі противники. А зовсім спокійно, через лояльну позицію Кремля. Скажімо, перед президентськими виборами Тимошенко регулярно зустрічається з Путіним, розповідає йому легкі анекдоти. Путін дивується її дотепності та красі. Як це подіє на південно-східний електорат? Звичайно, вона виглядатиме чарівніше, ніж Ющенко або той самий Янукович. Я боюся, що вони дуже сильно цього злякалися. Це раз.
А потім, зараз усі роблять собі проекти Конституції. Почекайте, ще Литвин свій проект Конституції запропонує. А під кінець, ми знаємо, що перший і останній, хто займається конституційним будівництвом — це Мороз. Це такий загальний процес — будь-яка політична сила повинна мати свій проект політичного дизайну країни.
І нарешті, президентські вибори вимагають інтелектуальних та ідеологічних ресурсів. А ви бачили, що Партія регіонів заклала туди питання про російську мову та неблоковий статус України. Зрозуміло, що вони не домагатимуться ні того, ні іншого. Але це дозволить їм сказати своєму електорату: «Так, нам не вдалося це зробити, але ми підтверджуємо свої клятвені обіцянки».
— Ви згадали Тимошенко. Її опоненти висували лозунг «Юля до липня». Ніби хотіли зняти уряд саме в липні. Зараз, зрозуміло, це не станеться. Як нині складається ситуація для Тимошенко?
— Насправді, їй би, звичайно, зараз піти з Кабміну...
— Чому? Зараз — дефляція. Сезонна літня стабілізація зіграє на руку уряду. Разом із тим, планують зібрати рекордний урожай зернових...
— У середині вересня буде колосальний економічний скандал. Через ту ж інфляцію, через ціну на газ... Буде дуже багато всіляких труднощів. Тоді ще важче буде щось зробити. Я б на її місці пішов зараз. І пішов красиво. А не йшов би тоді, коли не можна буде виплатити чергову тисячу гривень.
— До речі, Семенюк так і не звільнили, а Тимошенко розраховувала пустити на соціальні виплати кошти від приватизації...
— Наші великі політики ніколи не знають, чого вони хочуть. Або вони хочуть президентську посаду, або вони хочуть заробити на приватизації. Ось Юлія Володимирівна завжди потрапляє в цю розтяжку. А в Ющенка, при його маленькому рейтингу, цієї суперечності немає. Він мислить політичними категоріями. Більш того, ідеологічними. Він вважає себе людиною, яка просуває українську ідеологію. Юля вважає себе прагматиком. Але кожного разу невідомо, чи то вона вирішує економічні проблеми, чи то вона йде до тієї мети, про яку ми всі знаємо — хоче бути президентом. А це часто конфліктні речі.
— Багато хто прогнозує дострокові вибори восени.
— Ні, ніяких виборів не буде. Інвестори великих політичних проектів, якими є національні вибори, повинні точно знати свої можливості та свої результати. А зараз ситуація в Україні досить суттєво перемішалась.
Річ не в тім, що парламентські вибори нічого на дадуть. Навпаки, їхній результат може бути дуже несподіваним. І я вважаю, Тимошенко також чудово розуміє, що їй парламентські вибори не потрібні.
— Буквально через тиждень, під завісу політичного сезону, буде з’їзд «Єдиного центру». Як вам перспективи цього політичного проекту?
— Все, що робить «ЄЦ», поки що не збуджує мою політичну фантазію. Вам, журналістам, доведеться дуже важко — робити з цієї політичної події цукерку.
ТИМ ЧАСОМ
Арсеній ЯЦЕНЮК: Результативність останнього пленарного тижня залежатиме від прем’єра
Результативність останнього пленарного тижня нинішньої сесії залежатиме від готовності уряду внести у парламент законопроект про внесення змін до держбюджету на 2008 рік, вважає спікер Арсеній Яценюк. «Результати поки що під сумнiвом. Все залежатиме від того, яким чином уряд працюватиме стосовно надання проекту закону про внесення змін до державного бюджету», — сказав він учора на засіданні ради коаліції у Києві, передає Інтерфакс.
На думку спікера, цей документ буде ключовим на наступному пленарному тижні. Крім того, Яценюк вважає за необхідне присвятити один день на наступному пленарному тижні розгляду законопроектів з підготовки до Чемпіонату Європи з футболу 2012 року.
Він знову заявив про необхідність повернутися до розгляду соціальних законопроектів. Спікер також пропонує четвер присвятити розгляду урядових законопроектів, а у п’ятницю — заслухати звіт уряду щодо виконання держбюджету-2008 і розглянути основні напрями бюджетної політики на цей рік.