Перейти до основного вмісту

Мандрівки з Харкова — незнайомою батьківщиною

Місцеві краєзнавці показали охочим архітектурні перлини Сіверської та Слобідської України
29 травня, 10:24
«ВВ» (ВИМУШЕНА ВЗАЄМОДІЯ ). ТЕТЯНА КАРІМОВА, САНКТ- ПЕТЕРБУРГ. ОПІШНЕ — МУЗЕЙ ВАСИЛЯ КРИЧЕВСЬКОГО

Краєзнавці Харкова започаткували ряд архітектурно-історичних мандрівок Україною, щоб відкрити маловідомі сторінки історії та мальовничі куточки, де розташовано справжні скарби старовинного зодчества. Однією з перших стала поїздка «Архітектурні перлини Сіверської та Слобідської України».

«Ще Григорій Сковорода зауважував, що ми закордонним маримо, а рідним нехтуємо, — нагадує краєзнавець Вікторія СКЛЯРОВА, одна з творців ідеї та справжній рушій проекту. — Тому ми й робимо такі подорожі, щоб українці пізнавали та цінували своє. Одна з учасниць дуже дивувалася й казала, що майже весь світ об’їхала, але навіть не думала, що неподалік від рідного дому є така краса!»

Головну мету проекту висловлено в його гаслі «Мандруймо Україною!», зауважують організатори Вікторія Склярова та Деніс Вітченко — архітектор та історик. Вони розробили маршрут, запросили друзів і знайомих, зібрали кошти на автобус, їжу, ночівлю — от і вся підготовка. «Ця поїздка не комерційна, а пізнавальна. Харчувалися іноді просто неба під спів пташок або в монастирях. Ночували в готелях при монастирях, тому умови були досить аскетичними — ми попереджали учасників про це заздалегідь, пропонували брати свою білизну. Можливо, в майбутньому розроблятимемо додатковий, трохи дорожчий, варіант ночівлі з комфортними умовами», — розповідають організатори.

Найціннішим надбанням стали враження від побаченого. Дерев’яна Миколаївська церква в селі Вільшани, барокова церква у Великих Сорочинцях, Музей гончарства просто неба та щойно відкритий Музей родини Кричевських в Опішному, храм і стара водокачка в Пирятині; барокові храми в Прилуках, в реставрації яких брав участь харківський майстер Володимир Новгородов; садиби в Кочанівці, хати-мазанки, мальовничі вежі — все це залишилося в пам’яті мандрівників і на їхніх світлинах. Безліч позитивних емоцій учасники поїздки отримали від прогулянки по сонячному Миргороду з його радісною атмосферою, від сніданку в дивовижному Краснокутському дендропарку, ночівлі в Мгарському та Гуситинському монастирях. Побували мандрівники також у селі Пустовійтівка біля міста Ромни, де народився й жив останній кошовий отаман Запорозької Січі Петро Калнишевський, і в храмах Охтирки. Під час мандрівки відбулося кілька несподіванок. Так, в одному з селищ, де вже майже ніхто не живе, мандрівники відвідали вцілілу церкву в стилі українського модерну й... раптом почули чудовий спів хору. З’ясувалося, що саме в цей день на службу зібралися люди з різних сіл, що прийшли пішки. У іншому місці сам по собі знайшовся провідник-волонтер, який показав поховання скіфів і розповів про стародавні традиції та знайдені в курганах артефакти.

Наступний маршрут краєзнавці збираються здійснити вже наприкінці червня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати