Перейти до основного вмісту

Без адмінресурсу, «боягузів та зрадників»

Нова технологія кандидата від влади
14 грудня, 00:00
НА ДУМКУ СПІКЕРА ПАРЛАМЕНТУ ВОЛОДИМИРА ЛИТВИНА, ЗАЯВИ ЯНУКОВИЧА ПРО ОПОЗИЦІЙНІСТЬ ДО ВЛАДИ — ПРОСТО ПЕРЕДВИБОРНИЙ ХІД / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА / «День»

Радикально змінивши імідж і тактику передвиборних перегонів, Віктор Янукович нарешті вписався в одну з класичних політологічних схем, що збільшують шанси на перемогу. Її головне правило — натуральність: ефективність кампанії прямо пропорційна природності експлуатованого образу. Виборець «нутром чує» фальш і підсвідомо тягнеться до того з претендентів, хто з ним правдивіший. Є всі підстави вважати, що це рішення Віктор Федорович прийняв особисто, без підказки жадібних російських політтехнологів, і тим більше без «відмаху» тих, кого тепер він інакше як «боягузами та зрадниками» не називає.

Нинішні його маневри спрямовані навіть не стільки на перемогу, шанси на завоювання якої експерти-політологи оцінюють як невеликі, скільки на резервування майбутньої політичної ніші, в тому числі з прицілом на 2006 рік. З’явився шанс — не просто нормально піти, а, можливо, гідно залишитися у політиці. Хоч би для того, щоб «відпрацювати» кредит довіри, виданий представниками провідних еліт, не кажучи вже про мільйони виборців, про яких так любить згадувати сам Віктор Федорович. Хоча опоненти згадують відразу ж про рішення Верховного Суду.

Ще один відчайдушний крок — значне оновлення команди. Встигнути «прийняти справи» в попередників, які працювали під керівництвом Сергія Тігіпка, ознайомитися, розпланувати та провести кампанію за три тижні — завдання не з простих. «Ми зараз хочемо розібратися, принаймні у Верховній Раді, хто є хто, хто друг і хто ворог», — каже Тарас Чорновіл, який змінив Сергія Леонідовича на посаді начштабу Януковича.

Хоч як це не парадоксально, але сьогодні головний, мабуть, об’єкт нападок Януковича-«опозиціонера» — не візаві Ющенко, а Леонід Кучма та його оточення, яких Янукович обвинувачує в саботажі, відкритій підтримці опозиції та навіть бездіяльності під час «оранжевого путчу». «Куди дивився Президент? Чому він не виконав своїх обов’язків і не відреагував на це помаранчеве свавілля? Чому не захистив громадян і Конституцію? Так ось, знайте, немає в нашій країні жодного Президента!» — ораторствував В. Янукович під час п’ятничної зустрічі з журналістами у своєму виборчому штабі. «Я дуже розчарований тим, що довіряв цим боягузам і зрадникам, із якими працював два з половиною роки. Працював, борючись не лише з опозицією, а й з людьми при владі, її системою». Проте перерахувати «боягузів і зрадників» поіменно Віктор Федорович усе ж таки не наважився. Після тривалих роздумів він резюмував: люди, мовляв, їх знають в обличчя, і всі вони відповідатимуть перед Богом.

«Модель майбутньої влади була продемонстрована цими днями. Я та моя команда робитимемо все, щоб донести народу правду», — наголосив також В. Янукович. Тільки ось можливостей для цього — адміністративного та медійного ресурсів, «добровільно-примусової» підтримки на місцях та інших привілеїв, властивих провладним кандидатам, — у його команди менше, ніж раніше. Зате у зв’язку зі звільненням від основного роду занять додалося часу. Спроби відставити його та його Кабінет Янукович вважає «продовженням розправи». «Вони почали бити мене як переможця другого туру, але я сказав: якщо ви зробили один крок, робіть і другий — звільняйте, сам я не піду, оскільки рішення Верховної Ради вважаю незаконним». Прем’єр-відпускник повідомив, що для вирішення цього питання вже сформовано кілька груп юристів і відправлено відповідний запит до Конституційного Суду. «У моєму уряді багато професіоналів, людей, здатних протистояти кризі, економічному краху. Якби я бажав Україні зла, всі вони вже давно написали б заяви та самі склали повноваження, але я зібрав їх і попросив залишитися, допомогти країні».

У виниклій ситуації Віктор Янукович приречений під час проведення кампанії на використання того самого нехитрого інструментарію, що й Віктор Ющенко. Так, Тарас Чорновіл підтверджує його готовність до участі в дебатах, наголошуючи: «Для нас це прекрасний інформаційний привід». Сам Віктор Федорович готовий зустрічатися з опонентом «у будь-якому вигляді, в будь-якому місці та за будь-якої аудиторії». Так він відповів на раніше пропоновані зі штабу опонента ініціативи щодо можливості організації спільних виступів на площах Києва, Львова та Донецька. Щоправда, члени команди прем’єра побоюються провокацій: «Ми не можемо везти його туди (до західних регіонів країни), де відсутній контроль за силовими структурами. Хай спершу скасують антиконституційні рішення та порушать кримінальні справи на тих, хто присяг на вірність самозванцю», — кажуть штабісти.

Основні зусилля концентруються на «недопущенні фальсифікацій», насамперед тих, які провокаційно, ймовірно, спробують здійснити від імені колись «провладного» кандидата. Сприяти цьому повинні, на думку команди кандидата, виправлення та доповнення, нещодавно внесені до профільного закону. У цьому ж контексті вирішено продовжити практику проведення паралельних підрахунків.

А ось від консультацій російських політтехнологів «біло-блакитні», кажуть, відмовилися. Від послуг французьких фахівців, участю яких у кампанії так любив інтригувати журналістів Сергій Тігіпко, слід вважати, також.

Незважаючи ні на що, настрій співробітників розташованого в кінотеатрі «Зоряний» штабу В. Януковича піднесений. Хоча традиційного для всіх штабів календарика «До перемоги залишилося... днів» уже не видно, цими днями там панує незвичайне пожвавлення. Біля центрального входу — скупчення представницьких іномарок. Стільки їх тут не бачили навіть увечері 24 листопада, коли після оголошення ЦВК офіційних результатів другого туру вітати Януковича до «Зоряного» прибуло чимало видатних політиків і бізнесменів. Господарі авто дислокуються переважно на першому поверсі кінотеатру, в «робочій їдальні», що за пишнотою інтер’єру анітрохи не поступається фешенебельним столичним ресторанам. Серед них — народні депутати з проурядових фракцій, делегати від виконавчої влади, представники бізнес-еліти. Зокрема, біля будівлі часто паркується сріблястий джип, на якому приїздить міністр Кабінету Міністрів Анатолій Толстоухов. Нагадаємо, що саме його нарівні з віце-прем’єром із гуманітарних питань Дмитром Табачником раніше всерйоз розглядали як претендента на начштабу.

Призначення на цю посаду Тараса Чорновола вітчизняний політбомонд вельми здивувало. Сам Тарас В’ячеславович признається, що почувається «трохи не в своїй тарілці», оскільки «ніколи нічим не керував». «Напередодні ввечері мені зателефонував прем’єр і спитав, чи згоден я очолити його кампанію. Я відповів, що з радістю, але боюся не потягнути оргроботу. На це Віктор Федорович пообіцяв дати мені тямущих заступників», — розповів він. Пан Чорновіл доброзичливий, охоче спілкується з журналістами, роблячи часом необачні заяви. Так, він фактично першим визнав існування «тіньового» штабу в Музейному провулку, а також участь у кампанії братів Клюєвих, Едуарда Прутника й інших активних, але непублічних членів прем’єрської команди. «Тут, у «Зоряному», мені важко впоратися з роботою, постійно якісь накладки, зате інші підрозділи штабу, зокрема в Музейному провулку, працюють нормально. Підготовкою безпосередньо до дня голосування займається Сергій Ларін». Саме чіткий «розподіл повноважень», за його ж власним визнанням, рятує Тараса В’ячеславовича від авралів. Але навіть у найкритичніші моменти порад у попередника він не запитує. З його слів, стосунки в них із Тігіпком «нормальні, але особливо не склалися».

На словах у своїй перемозі Віктор Янукович переконаний не менше за Віктора Ющенка. В іншому разі він прогнозує чергову кризу: «Мої виборці з таким результатом ніколи не погодяться. Ви ще отримаєте таку реакцію півдня та сходу країни, з якою вам не впоратися...»

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати