Перейти до основного вмісту

Без скандалу

«Наша Україна» вибрала голову і прийняла новий статут
03 квітня, 00:00

У «Нашій Україні», схоже, закінчився «розгул демократії». Четвертий з’їзд НСНУ пройшов без ексцесів і сюрпризів. Главою партії, як і очікувалося, став В’ячеслав Кириленко. Також прийняли новий статут партії і нового члена — бабу Параску.

Ще півроку назад партія була повністю деморалізована, тоді за її реформування взявся глава Секретаріату Віктор Балога. І потрібно віддати належне: зі своїм завданням Віктор Іванович справився.

На з’їзді був аншлаг. Для представників посольств довелося навіть поставити додаткові стільці. Президент виявився на диво пунктуальним. Рівно об 11 його «мерседес» підкотив до актової зали КПІ (традиційного місця з’їздів «Нашої України»). Зайшов до холу. Тут на нього вже чекали баба Параска та журналісти. Всіх цікавило лише одне питання: «Розпустить чи не розпустить парламент?» «Зараз ви все почуєте в моєму виступі!», — сказав Ющенко.

Виступав Президент довго. Приблизно 45 хвилин. Десь на 25 хвилині, коли він говорив про земельне питання, зала занудьгувала. Журналісти навіть перестали конспектувати. Пожвавилися, коли під кінець промови Президент підійшов до головного: оголосив список вимог до коаліції, від виконання яких і залежатиме доля Верховної Ради України.

«Сьогодні ефір переповнено запитаннями: «Чи підпише Президент указ про розпуск парламенту?» — сказав Ющенко. Із зали роздалися вигуки: «Підпише! Підпише!» «Я хочу сказати: якщо не буде відновлено діяльність більшості на конституційній основі, я підпишу указ про розпуск парламенту!» — закінчив Президент.

Зала вибухнула оплесками. Делегати сприйняли цю заяву так, неначе Президент розпустить Верховну Раду просто негайно. Не сходячи з місця.

Поруч із кореспондентом «Дня» опинився радник Президента Тарас Стецьків.

— Як ви гадаєте, розпустить?

— Поки що не виглядає, що буде розпуск. Ситуація не визріла. Потрібно дочекатися, коли в нас перевага над ними буде в 10 відсотків, тоді й розпускати.

— Коли ж це буде?

— Я гадаю, восени.

— Але куди зволікати? Дивіться, рейтинг у Ющенка вже нижчий, ніж у Луценка.

— Нас не рейтинг Ющенка має цікавити. А щоб «Юля + «Наша Україна» + «Народна Самооборона», всі разом перевищили коаліцію на 10 відсотків.

Тим часом з’їзд почав розглядати наступний пункт порядку денного — зміни статуту партії. Робоча група на чолі з Юрієм Ключковським працювала над новою редакцією статуту близько півроку. Автори запропонували, по- перше, надати право виключення з партії лише її центральним органам, по-друге, поміняти підхід до формування керівних органів партії (тепер регіональні організації партії повинні підкорятися вказівкам з центру при обранні своїх керівників), а також обирати лідера на не політраді, а на з’їзді. І тут мирний і спокійний перебіг з’їзду вирішив порушити Петро Порошенко, він запропонував змінити лише одну норму — про обрання лідера партії з’їздом. А всі інші положення статуту залишити як є. «Я з подивом знайшов це в проекті статуту! Наша партія завжди була зразком демократії. Не можна було побудувати демократію в країні, без демократії в партії. Регіональні організації самі спроможні вирішити це питання!» — практично кричав з трибуни Порошенко.

Ідею Порошенка поставили на голосування, але її підтримали лише 200 делегатів. Незабаром він покинув з’їзд.

Далі на порядку денному було обрання голови. І тут слово взяв Президент і попрохав прийняти ще одну важливу ухвалу — зробити Параску Королюк членом «Нашої України». Зала проголосувала одноголосно. Президент прямо зі сцени взяв квіткову композицію і вручив її бабі Парасці. Та навіть розплакалася. Потрібно сказати, що баба Параска довго металася між БЮТ і «Нашою Україною». Але, очевидно, вирішила, що змагатися з Юлією Тимошенко в плані харизми їй буде важко й віддала перевагу «Нашій Україні».

У будь-якому випадку напруження після інциденту з Порошенком спало, і можна було переходити до обрання голови. Кандидатури було лише дві — Ющенко і Кириленко. З проханням очолити партію до Ющенка звернулися Павло Жебрівський, а також Борис Беспалий. Кириленко хотів було поступитися Президентові. «Славо, не поспішай. Дивіться, він тут уже готовий зняти свою кандидатуру», — обірвав його Президент. Як і очікувалося, Віктор Ющенко відмовився від почесної місії очолити партію. Мовляв, Конституція йому це забороняє. У результаті, практично одноголосно було обрано Кириленка.

Тепер у «Нашої України», принаймні, з’явилася чітка ідеологія. В’ячеслав Кириленко — яскраво виражений націонал-демократ, прихильник дострокових виборів і тісної співпраці з БЮТ. Хоча, немає сумнівів, всі важливі ухвали в партії і надалі прийматимуться в кабінеті Балоги на Банківській. Про це свідчать і кандидатури заступників. Першим заступником став Юрій Єхануров, другим — Ігор Кріль — людина Балоги. Роман Безсмертний зберіг за собою посаду керівника виконкому партії. Примітно, що в президії з «любих друзів» залишився один лише Олександр Третьяков. І жодної людини Порошенка. Чомусь.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати