Перейти до основного вмісту

Чого чекати українській пресі після президентських погроз?

01 червня, 00:00

На І Всеукраїнському зібранні інтелігенції Леонід Кучма, звинувативши ЗМІ у тотальній заангажованості, оприлюднив три напрями "спільних зусиль" у боротьбі за те, щоб мас-медіа не "плювали в народну душу". Боротися із журналістською "розгнузданістю і вседозволеністю" Президент збирається за допомогою :

1) негайних змін у законодавстві, "яке повинно налаштовувати на самодисципліну"
2) створення "дійсно масової й високопрофесійної газети" і
3) доведення до відома видавців і журналістів, що вони "вільні у виборі своєї політичної і громадянської позиції, але не вільні від логічних наслідків такого вибору" (треба розуміти, це пряма погроза).

Прокоментувати наміри гаранта Конституції "День" попросив політиків і журналістів.

Микола Княжицький, президент СТБ:

- Днями у мене були представники Європейського співтовариства, запитували про проблеми преси та телебачення в Україні. Насправді внутрішніх проблем у нас не так багато. Якщо говорити про розгнузданість і вседозволеність у ЗМІ, то передусім - про існування величезної кількості піратських теле- і відеокомпаній, що продають неліцензійну продукцію. І держава нічого не робить, аби захищати від них тих, хто намагається працювати за законом.

А якщо говорити про "розгнузданість і вседозволеність" ЗМІ у ширшому сенсі, то преса є тільки частиною величезного суспільного механізму, який уражений корупцією і розвалюється на очах. За податків, які існують в Україні, жоден бізнес, в тому числі преса, не може вижити. У журналістів, котрі бажають заробити, немає іншого виходу, крім як виконувати ті чи інші політичні або комерційні замовлення. Потрібні такі кроки в економіці, які могли б зробити підприємництво, і журналістику в тому числі, економічно вигідною. Це перспективніше, ніж закривати небажані ЗМІ.

Олександр Мартиненко, президент Інформагентства "Інтерфакс-Україна"

- Дійсно, незалежної преси в Україні практично немає. Але це стосується всього світу: специфіка друкарських видань така, що всі видання фінансуються тими чи іншими структурами. Щодо ідеї Президента про створення нової загальнонаціональної газети - на мою думку, це погляд у минуле. Її не можна створити наказом - вона повинна вирости у загальнонаціональну сама, може, з тих кількох десятків газет, що гордо називають себе республіканськими або всеукраїнськими.

Те, що преса якимось чином може загрожувати державі - це міф. Преса, як правило, відображає погляди, що мають місце в суспільстві або ділових колах, які контролюють цю пресу. Роль державної участі в ЗМІ у розвиненому, ринковому суспільстві зведено до мінімуму. Куди вагоміша роль фінансово-промислових структур, що контролюють ЗМІ. Коли одне фінансове угруповання бореться з іншим, або органами державної влади, держава, яка не здатна відповісти гідно, називає це "терором мас-медіа". А слова про "вседозволеність преси...". Я дуже не люблю слово "вседозволеність" ще з тих часів, коли воно використовувалося в радянській пресі для розправи з найменшим інакомисленням.

Євген Лук'яненко, журналіст, головний консультант Комітету ВР законодавчого забезпечення свободи слова та ЗМІ:

- Як відомо, багато журналістів великі надії покладали на Закон "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", який вже прийнятий парламентом. Але й досі закон не діє, тому що його від самого початку не визнає, не приймає, не хоче виконувати єдино реальна в нашій країні влада - виконавча. Особисто Президент України й продемонстрував це, надіславши до парламенту спочатку пропозиції, явно спрямовані на погіршення Закону, очевидно, розраховуючи на їх неприйняття, з одного боку, та на неможливість подолання президентського вето, з іншого. Але народні депутати України виявилися розумнішими: заради врятування Закону в цілому, погодились на деяке погіршення його президентськими пропозиціями. Після цього Президент вдався вже до зовсім безпрецедентного ходу: ага, погодилися з моїми пропозиціями - то ось вам нова порція інших. Ці інші, я готовий довести, юридично нічого в Законі не міняли.

Для чого тоді висувалися подвійні президентські зауваження? Як відповідь нічого іншого уявити неможливо, крім того, що таким чином можна було б якщо не відмінити, то дуже загальмувати дію Закону. А зараз, виявляється, вже дуже потрібні зміни у нашому законодавстві? Які саме? Ті, що найкраще будуть допомагати владі триматися міцно, триматися диктаторською силою, антиконституційними методами?

Леонід Кравчук, народний депутат:

- Створення однієї популярної газети - це нездійсненне завдання. В демократичному суспільстві мають існувати різні погляди та газети. Аби вони лише не переступали Конституцію й закон.

Олександр Єльяшкевич, народний депутат:

- Це логічна заява Президента, який успішно закінчує будівництво поліцейської держави. Йому залишається заборонити всю пресу, залишити тільки одну президентську газету, та призначити народних депутатів.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати