Чи підтримає НДП чинного Президента?
Регіональні організації «партії влади» поки що цього не бажаютьІ це при тому, що серед її делегатів були керівники області, у тому числі й сам голова Володимир Лушкін, і районів, призначені на посади указами Л. Кучми. А в найбільш відвертих виступах, зокрема голови Бердичівської міськрайонної організації Валерія Хмелівського, заявлялось прямо, що це питання буквально рве НДП на кілька частин — тих, хто, за його висловом, хоче бути навіки з Президентом і «лягти» під нього на виборах намертво, тих, хто хоче «віддатися» йому на певних умовах (вступу Л. Кучми до НДП чи обіцянок «гаранта» виконати деякі вимоги, наприклад), і тих, хто чути не хоче про нього. Утім, розгулятися пристрастям із цього приводу облкерівництво НДП не дало — мабуть тому, що не дуже було зацікавлене в бурхливих дебатах на «гарячу» тему.
Проте у постанові, прийнятій конференцією, визначені критерії, якими, з точки зору НДП, мають відповідати кандидати на посаду президента — це, зокрема, наявність у них високих моральних рис, сильної волі в реалізації положень Конституції й законів України і в організації не декларованої, а реальної боротьби з корупцією і злочинністю, й узагалі позитивного досвіду державотворення. За висловом присутнього на конференції члена Політради й Політвиконкому НДП Юрія Мальчина, саме «кандидатськими» критеріями, а не персоналіями, буде перейматися партія, принаймні до лютого. А заступник голови Житомирської обласної організації партії Євген Біленький у місцевому часописі «Нова Україна» висловився за те, що президентом «не повинна бути особа, яка не виконала своїх передвиборних настанов» — вельми прозорий натяк, чи не так?
У принципі, сам факт подібних суперечок у «партії влади» свідчить, що в її лавах є достатньо розумних людей, які не можуть не бачити, що наявність згаданих рис «державного мужа» в нинішнього «гаранта» є вельми проблематичною, й що співати йому після чотирьох років правління «стань таким, как я хочу» і запізно, й смішно. А тому «малювання» портрета ідеального президента можна розцінити як форму завуальованого «відокремлення» Леоніда Кучми з боку НДП або принаймні як спробу застовпити позиції для серйозного політичного торгу з ним. Існування можливості для такого торгу підтвердив, зокрема, й новообраний голова обласної організації НДП (він обіймав цю посаду й раніше), народний депутат України Олександр Терентюк, який сказав кореспондентові «Дня», що в партії до кандидатури чинного Президента ставляться певні умови, які він повинен пообіцяти виконати, і що на підставі такої домовленості може бути прийнято ухвалу про його підтримку. Хоча, за словами О. Терентюка, паралельно в НДП розглядаються варіанти висунення на посаду президента нинішнього прем’єра Валерія Пустовойтенка або голови партії Анатолія Матвієнка.
У цій ситуації все більшої двозначності набуває становище місцевих керівників, рекрутованих Л. Кучмою з лав НДП після парламентських виборів, розраховуючи, зрозуміло, на їх підтримку на президентських виборах. (На Житомирщині, зокрема, після призначення головою облдержадміністрації члена НДП Володимира Лушкіна, указами Л.Кучми шістьох членів цієї партії призначено головами райдержадміністрацій і ще декількох — начальниками управлінь облдержадміністрації). З одного боку, вони знаходяться в жорсткій фінансовій і адміністративній залежності від Києва — бюджет області більш ніж наполовину дотаційний, плюс ніщо не завадить Президентові в будь-який момент уже вкотре «перезарядити» кадрову «обойму». З іншого — яким чином члени НДП мають підтримувати лінію партії, що, як бачимо, не обов’язково збігатиметься з бажаннями чинного Президента. І особливо хитким їх становище стане в разі, якщо Кучма і «партія влади» не зійдуться в ціні за певні послуги останньої.
№202 22.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету
обов'язкове. © «День»