Чи повторяться в Києві кишинівські події?
Ось і Парламентська асамблея Ради Європи висловилася щодо прав людини в Молдові. Вона ухвалила резолюцію «Функціонування демократичних інституцій у Молдові», в якій закликає республіку провести розслідування всіх фактів порушень прав людини після парламентських виборів. Воно нібито трохи запізно вже, адже сам президент країни Владімір Воронін 21 квітня підписав указ «Про створення державної комісії з виявлення причин, умов і наслідків подій, що мали місце 7—8 квітня 2009 року». Щоправда, правозахисники скептично висловлюються з приводу об’єктивності цієї комісії, бо надто багато там людей, близьких до очолюваною Вороніним Партії комуністів Молдови. Нагадаю, що після парламентських виборів у Кишиневі відбулися масові протести, які переросли у погром будинку парламенту та частково резиденції президента. Комуністи, які перемогли на виборах, звинувачують у цьому опозицію, тим часом опозиція звертає увагу, що охорона урядових установ дуже легко, без жодного опору пропустила погромників до урядових будинків, і заявляє, що робилося це свідомо. Після заворушень поліція почала затримувати молодих людей і застосовувати проти них тортури.
Тим часом «Міжнародна амністія» у Молдові оприлюднила нові факти незаконних дій поліції. Зокрема, розповіла про так званий коридор смерті, який складався з поліцейських — по п’ять-шість осіб з кожного боку. Проводячи між поліціянтами, затриманих били кийками і ногами. І зовсім кричущий приклад псевдозахисту людських прав: один з адвокатів, якого надали затриманому, відлупцював свого підзахисного, вимагаючи, щоби той визнав себе винним.
Для нас події в Кишиневі особливо показові з огляду на те, що у нас теж наближаються бурхливі парламентські та президентські вибори. Сподіватися на те, що політики прискіпливо дотримуватимуться прав людини, не доводиться. Так само й міліція навряд чи буде надто ретельною в цьому питанні. Підстави для прогнозів у цьому плані дає конфлікт минулої осені. Тоді біля Будинку звукозапису в Києві відбувалися протести проти незаконного, на думку протестувальників, спорудження чергового житлового будинку. Охоронці будови відлупцювали журналістів, які працювали на місці події, а одному з них — Олександрові Течинському — навіть зламали руку. При цьому працівники Печерського райвідділу міліції, присутні на подіях, не втрутилися і не зупинили бійку. Дуже показово, що прокуратура порушила кримінальну справу проти охоронців, але всіляко уникає покарання для міліції, хоча вони відверто ігнорували вимоги закону про міліцію, який зобов’язує їх припиняти конфлікти. До виборів це нібито не має стосунку. Але ставлення до тієї події з боку структур, які мають наглядати за дотриманням закону, ніби стимулює міліцію заплющувати очі, коли це треба комусь із можновладців. І нема гарантій, що вона за наказом все тих же можновладців не відлупцює якогось надто завзятого прихильника справедливих виборів.