Перейти до основного вмісту

Чи стане прем'єр "політичним діячем?"

12 лютого, 00:00
ПЕРЕДВИБОРЧІ МАНЕВРИ Чи стане прем'єр "політичним діячем?" Тетяна ШУЛЬГАЧ, Володимир ЗОЛОТОРЬОВ, "День"

У вівторок закінчилася реєстрація кандидатів у депутати по одномандатним округам. Здавалось би, тепер усі крапки над "і" у підготовці виборів розставлено, але все так просто лише на перший погляд. Правила гри ще можуть змінити два рішення Конституційного Суду: перше стосується деяких положень закону про вибори (відміна 4% бар`єру та заборона одночасного балотування в партійних списках і в мажоритарних округах). Друге - КС має визначити статус прем`єр-міністра. Для того, щоб прем`єр міг бути депутатом, за ним має бути закріплено статус "політичного діяча".

В свою чергу, голова Центрвиборчкому Михайло Рябець попереджує: кандидатам у депутати, які продовжуватимуть службову діяльність, буде відмовлено в реєстрації. Таке попередження більше всього стосується міністрів, котрим навіть сам пан Пустовойтенко наказав "визначитися" ще до вечора минулого понеділка. Цікаво, що при цьому прем`єр не розповсюджує цю норму закону на себе (оскільки КС ще не присвоїв йому статус "політичного діяча", то він згідно з Конституцією, має рівні права з усіма іншими міністрами). Характерно також, що даючи іншим міністрам вказівку "визначитися", пан прем`єр-міністр пропонує брати приклад із себе, мовляв "я не йду в депутати". Але що тоді робить наш прем`єр, на чолі партійного списку НДП?

Один із лідерів НДП Володимир Філенко стверджує, що у даному випадку прем`єр має на увазі балотування в одномандатних округах. У випадку перемоги Пустовойтенком довелося б або скласти повноваження прем`єр-міністра, або відмовитися від депутатського мандату". А перебування у партійному списку, за його словами, "дає більш широкі можливості, щоб прийняти остаточного рішення за результатами виборів".

Важко сказати, у чому саме складаються "більш широкі можливості визначитися", про які говорить пан Філенко. Закон про вибори передбачає рівні права та обов`язки для кандидатів у депутати як за партійними списками, так і у мажоритарних округах: в будь-якому разі, посада прем`єра не сумісна з депутатським статусом. Можливо, прем`єру відомо про майбутнє рішення КС і він вирішив визначитися передчасно. Ясна річ, рішення було прийнято на користь партійного списку, де шанси на перемогу дорівнюють 100%. Заклик "визначитися" до інших міністрів, напевно, спрямовано проти "ненадійних", що не входять до списку НДП. Для них відмова від одного із способів балотуватися значно зменшує шанси потрапити у парламент.

Щодо рішення КС, то їх може бути, принаймні, три. Перше - все відбувається згідно з конституцією (всі мають лише одне крісло). Друге - компромісне - статус "політичний діяч" присвоюється прем`єру та всім міністрам. Третє - "політичним діячем" стане лише пан Пустовойтенко. Таке очевидно антиконституційне рішення може таки стати останнім рішенням цього органу. В будь-якому разі КС і Центрвиборчком мають витримати іспит на неупередженість та чесність.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати